Zdjęcie mężczyzny w czerwonej bluzie oraz dziecka na jego rękach w żółtej kurtce oraz słuchawek ochronnych na głowie. W tle koncert.

W październiku kontynuujemy wspólną podróż w świat dźwięku. Czeka na Was ciekawa oferta koncertowa i filmowa. A łączy je temat dźwięku i słuchania.

KINO | Miasto Movie

Październikowe pokazy to dźwiękowo-filmowa podróż, podczas której postaramy się w sposób przekrojowy zaprezentować kino oddziałujące w równej mierze na zmysły wzroku i słuchu.

Dziś dźwięk w filmie to integralny i nieodzowny element współczesnego kina, a Oscary czy Złote Lwy w tej kategorii trafiają do prawdziwych mistrzów i znawców zagadnienia. Na przestrzeni lat rozwinęły się też w sztuce i kulturze takie pojęcia jak field recording, muzykoterapia, studia nad poziomem hałasu w miastach i szereg innych frapujących zjawisk.

W programie:

6 października, 19.00 | “Wybuch”, reż. Brian De Palma, czas 104’, 1981 r.

13 października, 19.00 | “Nieściszalni”, reż. Ola Simonsson, Johannes Stjarne Nilsson , czas 98‘, 2010 r.

20 października, 19.00 | “Zappa”, reż. Alex Winter, czas 129’, 2020 r.

27 października, 19.00 | “Lato”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, czas 126‘, 2018 r.

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa

Wstęp wolny


MUZYKA | Strefa Innych Brzmień

Voices of the Cosmos

Kiedy: 14.października 2021, godz. 19.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego z grup HATI, Kapital i Innercity Ensemble, solo występującego jako X-NAVI:ET) i Wojciecha Ziębę (szefa wydawnictwa muzycznego Beast Of Prey, solo występującego jako ELECTRIC URANUS) oraz przez Sebastiana Soberskiego, astronoma z Centrum Astronomii UMK w Toruniu i kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu. Obaj członkowie projektu odpowiedzialni za sferę dźwiękową mają duże doświadczenie w dziedzinie muzyki elektroakustycznej.

W ramach Voices Of The Cosmos wykorzystano oryginalne sygnały i dźwięki pochodzenia pozaziemskiego pozyskane za pośrednictwem radioteleskopów (pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna), nagrania archiwalne z misji kosmicznych i inne sygnały z przestrzeni kosmicznej.

Ścieżki instrumentalne wkomponowane w rytmy i tony „dźwięków kosmosu” są bogate sonorystycznie i stworzone przy użyciu instrumentów elektronicznych (zarówno cyfrowych, jak i analogowych) oraz rozmaitych obiektów akustycznych.

Jest to projekt unikatowy w Europie, a nawet na świecie, w którym wykorzystano oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej, między innymi z 32-metrowego toruńskiego radioteleskopu.

Oxford Drama

Kiedy: 15 października 2021, godz. 20.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Eksperymentalno-popowy zespół z Wrocławia, który odwiedzi Lublin w ramach trasy promującej ich najnowszy, trzeci w dorobku album „What’s The Deal With Time?”. Płyta została bardzo dobrze przyjęta zarówno w kraju, jak i za granicą, a jedną z pierwszych rozgłośni, na falach której zadebiutował singiel „Not My Friend” była amerykańska KCRW. Utwór został zaprezentowany w audycji Henry’ego Rollinsa z kultowego zespołu Black Flag. Rozpieszczał także uszy słuchaczy innej ważnej amerykańskiej rozgłośni – KEXP.

Jak przyznają sami muzycy, kluczowe dla nich są poczucie zgodności z brzmieniem (językiem, instrumentami, stylistyką), które najlepiej ich określa, oraz swoboda, jaką otrzymują od siebie nawzajem, bez próby naśladownictwa i wpisywania w czyjekolwiek oczekiwania. – Piszemy piosenki, jakie sami chcielibyśmy usłyszeć w radiu – mówią. Choć ich inspiracje nadal krążą wokół twórczości Kevina Parkera i Briana Wilsona, to upływające lata, gromadzone doświadczenia i odbyte podróże pozostawiły subtelny stempel na brzmieniu “What’s The Deal With Time?”. To muzyka, której bogate brzmienie obszyte zostało tekściarstwem najwyższej próby.

Oxford Drama wystąpi w składzie:

Małgorzata Dryjańska – wokal, gitara
Marcin Mrówka – gitara

Anna Pašić – klawisze, chórki

Jakub Kutera – bas

Jarosław Zagrodny – perkusja


POLECAMY TAKŻE

Zapraszamy także na cykl 6 spotkań online „Na strunach świata”. Wybierzemy się do Afganistanu, Indii, Mongolii, Persji, aby poznać egzotyczne instrumenty i kultury.

Kiedy: 7, 14, 21, 28 października oraz 4 i 11 listopada 2021 r, godz.19.00

Gdzie: Facebook Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie, spotkanie online

Natomiast 10 października odbędą się kolejne warsztaty z cyklu „Jak będę duża, zostanę…GRAFICZKĄ”. Tym razem, dziewczynki w wieku 7-9 lat wraz z ilustratorką Agatą Królak popracują nad emocjami i podczas warsztatu plastycznego „Jaki kształt ma to, co czuję?” stworzą abstrakcyjne ilustracje.

Kiedy: 10 października, godz. 11.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa

Dla kogo: dziewczynki w wieku 7-9 lat

Wstęp: Zapisy przez formularz online. Wydarzenie bezpłatne.

Regulamin