Grafika z gałązką ozdobioną kolorowymi wstążeczkami. Po prawej stronie napis: Elementarz tradycji.

Dzięki elementarzowi poznajemy litery i uczymy się czytać. A czego dowiemy się z „Elementarza tradycji”? Z jego pomocą poznamy dawne zwyczaje, pieśni czy spróbujemy swoich sił w rzemiośle. Wprowadzi on dzieci w tajemnicze zakamarki kultury ludowej, odkryje zapomniane słowa i melodie, pozwoli poznać warsztat pracy tradycyjnych twórczyń i twórców.

O projekcie

Projekt „Elementarz tradycji” po raz pierwszy został zrealizowany w 2014 roku. Skupialiśmy się wtedy na dziedzictwie Lubelszczyzny i opieraliśmy się na materiałach zgromadzonych przez XIX-wiecznego etnografa, Oskara Kolberga. Nasi ówcześni uczestnicy już podrośli, ale wierzymy, że i dziś nie zabraknie nowych odkrywców, młodych badaczy tradycji, wnikliwych obserwatorów i miłośników rzemieślniczego majsterkowania. „Elementarz tradycji” przybliży najmłodszym kulturę ludową różnych zakątków naszego kraju. A kto wie, może w naszej podróży zawędrujemy jeszcze dalej?

Program

25 marca | Zalipiańskie kwiaty

Jest w Polsce miejscowość, w której kwiaty kwitną cały rok. Nie tylko w ogrodach, lecz także na ścianach domów i w wielu innych, niespodziewanych miejscach. To Zalipie koło Dąbrowy Tarnowskiej. W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak maluje się zalipiańskie kwiaty i wspólnie ozdobią kilka miniaturowych domków. Przewodniczką po tradycjach Zalipia będzie Magdalena Bochenek. 
Kiedy: 25 marca 2023 r. (sobota), godz. 12.00–15.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro 
Dla kogo: dzieci w wieku 6–12 lat wraz z pełnoletnimi opiekunami
Zapisy: przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Koszt: 20 zł przy udziale 1 dziecka, 30 zł przy udziale 2 dzieci.

REGULAMIN


1 kwietnia | Gaik i witanie wiosny

Gaik był obrzędem witania wiosny. Dziewczęta przystrajały kolorowymi wstążkami odcięty czubek drzewka i chodziły z nim od domu do domu, śpiewając życzenia. W czasie zajęć wspólnie przygotujemy własny gaik i nauczymy się kilku dawnych pieśni. Nie zabraknie też tradycyjnych wielkanocnych zabaw (na pewno ich nie znacie!) oraz masy ciekawostek, którymi będziecie potem mogli zaskoczyć swoich najbliższych. Zajęcia poprowadzi Ewelina Prokopiuk, która zajmuje się tradycyjnym śpiewem Lubelszczyzny i od dzieciństwa gra w roztoczańskich orkiestrach dętych oraz Agata Turczyn – folklorystka z Pracowni ds. Kultury Tradycyjnej Warsztatów Kultury w Lublinie.
Kiedy: 1 kwietnia 2023 r., godz. 11.00–12.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: dzieci w wieku od 6 lat do 9 lat wraz z pełnoletnimi opiekunami
Zapisy: przez formularz online, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Koszt: 15 zł przy udziale 1 dziecka, 20 zł przy udziale 2 dzieci.

REGULAMIN


22 kwietnia | Roztoczańska Orkiestra Dęta

Nadchodzące spotkanie z tradycją to propozycja dla dzieci grających na instrumentach dętych.  Podczas warsztatów dowiemy się, jak zbudowana jest tradycyjna orkiestra, gdzie można ją dziś usłyszeć i jaką rolę pełni w niej kapelmistrz. Opowiemy sobie o przemarszach orkiestr dętych oraz spróbujemy swoich sił w jednoczesnym graniu i chodzeniu. Każde z dzieci stanie się też na chwilę dyrygentem naszej warsztatowej orkiestry.
Kiedy: 22 kwietnia 2023 r., godz. 10.00–12.00
Gdzie:
Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo:
zapraszamy dzieci i młodzież w wieku 10–17 lat grające na instrumentach dętych i posiadające własny instrument
Zapisy:
za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie warsztatykultury.pl, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Koszt: 15 zł przy udziale 1 osoby; 20 zł przy udziale 2 osób.

REGULAMIN

27 maja 2023 | Od instrumentu do orkiestry

Parafrazując znane przysłowie – nie od razu orkiestrę zbudowano! A od czego zaczęto? O tym porozmawiamy w czasie naszych zajęć umuzykalniających skierowanych do najmłodszych. Do udziału w zajęciach zapraszamy dzieci, które jeszcze nie grają na instrumentach lub dopiero zaczynają naukę gry. W czasie warsztatów posłuchamy nagrań tradycyjnych orkiestr dętych, własnoręcznie wykonamy proste instrumenty i wspólnie stworzymy kapelę. Nie zabraknie też zabaw z wykorzystaniem metody aktywnego słuchania (koncepcja Batti Strauss), improwizacji ruchowej czy rozpoznawania odgłosów. Dowiemy się, jak brzmią poszczególne instrumenty dęte i zobaczymy, jak reagujemy na ich dźwięki. Dyrygentką naszej orkiestry będzie Ewelina Prokopiuk – saksofonistka i absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białystoku, która od dzieciństwa grała w składach dętych działających na Roztoczu.
Kiedy: 27 maja 2023 r., godz. 10.00–11.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa – II piętro
Dla kogo: dzieci w wieku 6–9 lat wraz z pełnoletnimi opiekunami
Zapisy: przez formularz online, udział w zajęciach płatny – 15 zł przy udziale 1 dziecka, 20 zł przy udziale 2 dzieci.

REGULAMIN