Nie możesz doczekać się Carnavalu Sztukmistrzów? Jesteś miłośnikiem sztuki cyrkowej i z przyjemnością oglądasz spektakle teatralne? Jeżeli tak, to Incydent polski z pewnością przypadnie Ci do gustu! Wraz z ACKiM UMCS Chatka Żaka zapraszamy w dniach 22-24 kwietnia na wyjątkowe wydarzenie, w ramach którego będziemy oglądać prezentacje tworzących się spektakli polskich artystów cyrkowych.

Opis wydarzenia:

Sezon cyrkowy w Lublinie w tym roku postanowiliśmy rozpocząć nieco wcześniej. Zanim ulice Lublina opanują artyści Carnavalu Sztukmistrzów, który w tym roku odbędzie się w dniach 28–31 lipca, chcemy Was zaprosić na cyrkową wiosnę!

Incydent polski to konkurs na najciekawsze pomysły spektakli cyrkowych, który został ogłoszony jesienią ubiegłego roku przez Warsztaty Kultury. Zakwalifikowani do niego artyści mają szansę otrzymać wsparcie merytoryczne i finansowe, a w efekcie wyprodukować swoje przedstawienie. Jednym z etapów konkursu jest prezentacja krótkich, 20 minutowych pokazów składających się z wybranych scen przedstawienia przed żywą publicznością. Wydarzeniu będzie towarzyszyć spotkanie i dyskusja, podczas której publiczność i zaproszeni goście będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami i uwagami na temat przedstawionych prac.

Tak jak wiosna budzi się do życia, tak artyści konkursu Incydent Polski rozkwitali ze swoimi pomysłami na spektakl. Zobaczymy około 10 prezentacji artystów z całej Polski. Będą to zarówno występy solowe, jak i grupowe. Zróżnicowana tematyka spektakli traktuje o sprawach lekkich, poruszających problemy dnia codziennego, ale nie zabraknie też tych o tematyce poważnej i głębokiej. Stylistyka balansuje pomiędzy komedią i żartem, a poezją i eksperymentalną formą wyrazu. Pokazy zawierają szereg widowiskowych dyscyplin cyrkowych, takich jak klaunada, akrobatyka, żonglerka, aerial czy iluzja. Podczas prezentacji artyści będą mieli szansę po raz pierwszy skonfrontować swoje prace z żywą publicznością, opiniami krytyków czy innych artystów.

Informacje praktyczne:

Kiedy: 22 -24 kwietnia 2022  od godz.16:00 do 21:00

Gdzie: ACKiM UMCS Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16

Artyści: Ale Circus Dance Company, Kamil Dziliński, Roman Słomka i Wojtek Rotowski, Tomasz Piotrowski, Marta Cywińska i Mikołaj Pawlaczuk, Marta Mądry, Piotr Sikora

Wstęp wolny


Program Wydarzenia: PROGRAM

Incydent polski na Facebooku

Organizatorzy wydarzenia Incydent polski:

Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Miasta Lublin, Miasto Lublin, ACKiM UMCS Chatka Żaka
Partnerzy: Cincus Next, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Centrum Spotkania Kultur, Fundacja Sztukmistrze, Centrum Nowego Cyrku

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Eska Lublin

 


Carnaval Sztukmistrzów odbędzie się w dniach 28-31 lipca 2022 na Starym Mieście w Lublinie. Program Carnavalu różni się znacznie od tradycyjnego rozumienia cyrku. Lubelska impreza to przede wszystkim nowy cyrk, czyli forma inspirująca się cyrkiem tradycyjnym, balansująca między performansem a teatrem. Na ulicach Lublina zagoszczą także buskerzy, wywodzący się z dawnej ulicznej sztuki ludycznej. Warto wspomnieć, że podczas festiwalu nie zobaczymy artystów wykorzystujących do pokazów zwierzęta.

Na szczegóły tegorocznego programu musimy jednak jeszcze chwilę poczekać.