Kolaż czterech zdjęć państwa Hansenów

Jesienny program Warsztatów Kultury robi wrażenie. Sprawdźcie sami! Uciekamy z miasta razem z Miasto movie, czekają na nas warsztaty fotograficzne w Zaułku Hartwigów, warsztaty dla koordynatorów wolontariatu, Sztuka wrażliwości z wydarzeniami dla osób w spektrum autyzmu, coś dla małych fanów muzyki, czyli Małe Inne Brzmienia, warsztaty frezowania CNC w świątecznym klimacie w ramach Warsztatu medialabowego. A także wystawa z cyklu Biopolis oraz kolejne wykłady z cyklu Sztuka/Miasto/Natura.

Spotkania literackie

Warsztaty Kultury w Lublinie i magazyn internetowy Kultura Enter zapraszają na spotkania literackie.

4 listopada, godz. 17.00 – Spotkanie wokół książki Agaty Fijuth-Dudek „Bez złudzeń i bez maski. Publicystyka Leopolda Ungera w paryskiej „Kulturze” w latach 1970-2000”.

9 listopada, godz. 17.00 – Spotkanie z Jackiem Zalewskim, autorem powieści „Szpila”, która przebija nadęty świat celebrytów i rozbraja śmiechem absurdy korporacji.

20 listopada, godz. 17.00 – Spotkanie z Kateriną Babkiną, laureatką nagrody Angelus za książkę „Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek.”


Warsztaty garncarskie | Spotkania praktyczne

Zapraszamy na warsztaty garncarskie, które poprowadzi jeden z najbardziej cenionych ceramików – Robert Jehn-Olszewski. Warsztaty skierowane są do amatorów, którzy chcą spróbować samodzielnej pracy na kole garncarskim, ale też do osób, które miały już styczność z ceramiką. Planujemy pracę w weekend 13 i 14 listopada, po dwie godziny każdego dnia.

Wyroby wykonane podczas warsztatów zostaną zabrane do pracowni, wypalone na biskwit, pokryte białym szkliwem i wypalone na ostro. Gotowe wyroby będzie można odebrać z siedziby Warsztatów Kultury.

Prowadzenie: Robert Jehn-Olszewski

Kiedy: 13-14 listopada 2021

Koszt udziału: 50 zł

Zapisy: Warsztat skierowany do osób dorosłych. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz on-line.

REGULAMIN


Warsztaty garncarskie w Jadwisinie 

Pod okiem mistrza garncarstwa Piotra Skiby poznasz pracę na kole napędzanym nogą i kole elektrycznym oraz techniki lepienia ręcznego, sposoby szkliwienia i zdobienia naczyń. Warsztaty obejmują też zajęcia teoretyczne oraz zwiedzanie pracowni, galerii i muzeum twórcy. Prace będą wypalane na biskwit. Dodatkowo część wyrobów zostanie poszkliwiona. Wszystkie swoje dzieła będzie można zabrać do domu.

Być może i Ty zostaniesz garncarzem?

Prowadzenie: Piotr Skiba  http://garncarstwo.pl/

Kiedy: 20 listopada 2021 oraz 4 grudnia 2021 (dwa spotkania dla jednej grupy), rozpoczęcie o godz. 10.00. Czas trwania: ok. 8 godzin, w tym godzinna przerwa (I część) oraz ok. 5 godzin (II część)

Gdzie: Jadwisin 6, Piaski, woj. lubelskie

Dla kogo: Warsztat skierowany do osób dorosłych

Koszt udziału: 100 zł

Zapisy: zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury w Lublinie.

REGULAMIN

UWAGA! Dojazd do Jadwisina we własnym zakresie


Jak uszyć saszetkę?

Najpotrzebniejsze rzeczy, bez których nie możesz wyjść z domu dawno przestały mieścić się w kieszeniach? A może nie masz gdzie trzymać smakołyków dla psa podczas spaceru? To znak, że potrzebujesz saszetki-nerki! Uszyj ją samodzielnie i ciesz się oryginalnym dodatkiem do swoich stylizacji.

Prowadzenie: Katarzyna Plebańczyk, Magdalena Zaworska

Kiedy: 23 i 30 listopada, godz. 17.00-20.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa

Dla kogo: dla osób dorosłych, znających podstawy obsługi maszyny do szycia

Koszt udziału: 30 zł.

Zapisy: Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury w Lublinie

REGULAMIN


Sztuka wrażliwości

W Sztuce Wrażliwości zapraszamy do świata osób w spektrum autyzmu. Porozmawiamy z rodzicami dzieci z tym zaburzeniem, obejrzymy spektakl „Nieodkryty Świat” i zastanowimy się, czy aktywizm jest tylko dla osób neurotypowych?

Cały program warsztatów, spotkań i wydarzeń dostępny na stronie Warsztatów Kultury. Polecamy też wydarzenia organizowane przez Fundację Kultura Enter, które również są specjalnie przygotowane dla dzieci w spektrum autyzmu i ich opiekunów.

Zapoznaj się z programem


Warsztat Medialabowy

W listopadzie i grudniu Warsztat Medialabowy zaprasza na warsztaty z frezowania CNC. To już ten czas, kiedy zaczynamy myśleć o Świętach Bożego Narodzenia, więc z pomocą plotera wyczarujemy oryginalne ozdoby i kartki.

Kiedy: czwartki: 18 i 25 listopada oraz 2 i 9 grudnia, godz. 16.00-19.00

Gdzie: sala medialabowa Warsztatów Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a (I piętro)

Prowadzący: Marcin Pendel Zapisy: warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 18+.

Obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza online.


Warsztat Fotograficzny

Warsztat Fotograficzny zaprasza do swojego magicznego świata dawnych aparatów i technik fotograficznych.

W każdy czwartek i piątek, w godz.: 12.00-16.00 zapraszamy do Zaułka Hartwigów na zwiedzanie Atelier Fotograficznego sprzed 100 lat. Roman Krawczenko pokaże zainteresowanym zabytkowe aparaty, zdjęcia wykonane szlachetnymi technikami fotografii, a także zaplecze czyli ciemnię.

Dodatkowo zapraszamy na Spacer „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych”.


Miasto movie

Koniec roku w Miasto movie postaramy się spędzić poza miastem i zaprosić widzów w filmową podróż do świata natury. W trzydziestej już odsłonie naszego kinowego cyklu opuścimy na moment wielkie metropolie i zaprezentujemy filmy, których akcja rozgrywa się z dala od cywilizacyjnego zgiełku.

3 listopada, godz. 19.00 – „Zatrzyj ślady”, reż. Debra Granik, czas 108’, 2018 r.

10 listopada, godz. 19.00 – „Nomadland”, reż. Chloe Zhao, czas 107’, 2020 r.

17 listopada, godz. 19.00 – „Spotkania na krańcach świata”, reż. Werner Herzog, czas 99’, 2007 r.

24 listopada, godz. 19.00 – „Dzika droga”, reż. Jean-Marc Vallee, czas 115‘, 2014 r.


Inga Levi „Strefa Komfortu” – wystawa

Inga Levi odsłania Kijów – prowadzi z nim grę w poczuciu nierozerwalnej więzi, miłością z jednej strony i niemożnością uwolnienia, z drugiej. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na „Strefa Komfortu”. „To instalacja z mozaiki i pokaz zdjęć o przestrzeni miasta jako konstrukcie psychologicznym. Wypowiadając, w kontekście Kijowa słowa czuję, że jestem taka jak to miasto, autorka projektu ma na myśli głęboką zależność pomiędzy tym kim jest, a miejscem swojego pochodzenia.

Kiedy: 19 listopada, godz. 18.00 – wernisaż.

Wystawa otwarta do 10 grudnia w godz. 12.00-16.00.

Gdzie: Galeria Labirynt, ul. Grodzka 3

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Stypendialnego GAUDE POLONIA.


Sztuka / Miasto / Natura

Zapraszamy na dwa kolejne wykłady. Dowiemy się w jaki sposób Hansenowie zaprojektowali lubelski Ogród Botaniczny oraz czy ludzie i krzewy mogą mieć relacje.

„Portret natury”. Projekt Ogrodu Botanicznego w Lublinie Oskara i Zofii Hansenów

Piotr Majewski podczas swojego wykładu omówi pierwotny projekt rozplanowania Ogrodu Botanicznego w Lublinie autorstwa słynnych architektów i planistów późnego modernizmu w Polsce – Zofii i Oskara Hansenów. Zaprezentuje zarówno ogólne założenia adaptacyjne przestrzeni przeznaczonej na ogród, jak też nigdy nie zrealizowane i w pewnym stopniu utopijne propozycje rozmieszczenia na jego terenie nowatorskich rozwiązań infrastrukturalnych służących celom poznawczym i dydaktycznym. Wykład jest kolejną propozycją w cyklu Sztuka/Miasto/Natura.

Kiedy: 16 grudnia 2021, godz. 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro.
Wstęp wolny

Problematyka relacji człowiek-natura w projektach artystycznych Joanny Rajkowskiej

Wykład Agnieszki Cieślak przybliży wybrane zaangażowane ekologicznie realizacje Joanny Rajkowskiej, w tym tegoroczną instalację „Rhizopolis”, która podejmuje temat współzależności ludzi i drzew. Artystka w swoich projektach często podejmuje zagadnienie skomplikowanej relacji pomiędzy kulturą i naturą, demaskując sztuczność podziałów, jakie tworzy człowiek. W pracach wykorzystuje materiały takie jak rośliny, woda, korzenie drzew oraz zastaną infrastrukturę – budynki, obiekty znalezione. Wiele z jej realizacji funkcjonuje w przestrzeni publicznej, gdzie poddawane są naturalnym procesom zmiany, niczym żywe organizmy bądź elementy materii nieożywionej. Wykład jest kolejną propozycją w cyklu Sztuka/Miasto/Natur

Kiedy: 25 listopada 2021, godz. 18.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro.

Wstęp wolny


Małe Innych Brzmień | Zagrajmy sobie!

Ten listopadowy weekend będzie dla młodych muzykomanów szczególnie intensywny. W dniach 19-21 listopada odbędą się aż trzy warsztaty w ramach projektu Małe Inne Brzmienia. Co się będzie działo? Nagramy wspólnie piosenkę w prawdziwym studio nagraniowym, zbudujemy ceramiczne grzechotki i dowiemy się jak brzmią zaklinacze deszczu i co jest w ich wnętrzu.

19-21 listopada – Loop Lublin na jazzowo!

21 listopada, godz. 13.00-14.00 – Zdobimy ceramiczne grzechotki!

21 listopada, godz. 14.30-15.30 – Zdobimy zaklinacze deszczu!

Warsztaty muzyczne z cyklu „Zagrajmy sobie!” realizowane są przez Fundację Kultura Enter. Projekt „Zagrajmy sobie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta Lublin.


„Jak będę duża, zostanę… GRAFICZKĄ” – cykl inspirujących spotkań i warsztatów dla dziewczyn i dziewczynek

Wewnętrzne źródło kreatywności

Czy projektowanie może być intuicyjne? Jakie znaczenie ma odczuwanie, obserwacja, uważność i gdzie szukać inspiracji? Co mają wspólnego gesty i litery? Co to znaczy, kiedy na swoje logo wybieram małpę, a co jeśli wróbelka? Zapraszamy Przyjaciółki na warsztat-spotkanie, którego zadaniem jest skontaktowanie się z wewnętrznym źródłem kreatywności, otwarcie na eksperyment, improwizację i zabawę. Ważny będzie sam proces tworzenia i dochodzenia do różnych rozwiązań, a niekoniecznie finalna praca.

Prowadzenie: Aleksandra Cieślak

Kiedy: 20 listopada 2021, godz. 11.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa

Dla kogo: dla Dziewczyn od 13 lat i ich Przyjaciółek

Zapisy: udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury.

Lecimy w Kosmos!

Dziewczyny! Lecimy w kosmos z książkami Stanisława Lema! Podczas zajęć sprawdzimy, jak wygląda życie na stacji kosmicznej i na co musimy być przygotowane wybierając się na Księżyc. Dowiemy się też, jak wyglądają mieszkańcy innych planet i co myślą o Ziemi i Ziemianach, a niestety: „Ludzkość widziana oczami Innych nie robi najlepszego wrażenia”. Przygotujcie się też na pracę nad krótkim filmem o przygodach agresywnych ziemniaków w Kosmosie. Niech Lem nas zainspiruje, a my zrobimy swoje! Warsztaty skierowane są do kobiecych, kreatywnych, niebojących się wyzwań zespołów rodzinnych. 

W westybulu biura podróży skierowano mnie na dwudzieste trzecie piętro, do wydziału prowincjonalnego. Niestety, jest to smutna, lecz nieodwracalna prawda: Ziemia znajduje się w mało znanej, zabitej deskami głuszy Kosmosu!

Tak wyłoniona rasa bystrych kartofli rozwijała się coraz bujniej. Po szeregu pokoleń, znudziwszy sobie osiadły tryb życia, ziemniaki same się wykopały i przeszły do bytowania koczowniczego. Równocześnie straciły zupełnie łagodność i bierność właściwą kartoflom ziemskim, oswojonym dzięki troskliwej opiece i hodowli. Dziczejąc coraz bardziej, stały się w końcu drapieżnikami.

Fragmenty książki Stanisława Lema „Dzienniki gwiazdowe”.

Copyright © by Tomasz Lem

Prowadzenie: Ewa Solarz

Kiedy: 27 listopada 2021, godz. 11.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa

Dla kogo: dla Dziewczyn od 10 lat i ich Mam/Babć/Opiekunek

Zapisy: udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury.


Wystawa „Lem”

Zapraszamy na wystawę prac współczesnych artystów, którzy plastycznie zinterpretowali dziesięć książek Stanisława Lema. W gronie twórców zainspirowanych twórczością pisarza znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska – Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski – Tin Boy, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska. Drugą część ekspozycji stanowią wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon lemowskich postaci. Dodatkowo grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema, które można odsłuchać podczas oglądania wystawy.

Projekt „LEM” realizuje Narodowe Centrum Kultury z okazji obchodów Roku Lema – dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin pisarza, którego powieści przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Udostępnione w sieci na wolnej licencji materiały edukacyjne to lemowskie kompendium dla wszystkich zainteresowanych osobą i spuścizną autora „Solaris”. 

Stanisław Lem to jeden z najwybitniejszych europejskich pisarzy XX wieku, futurolog, eseista, filozof, patron roku 2021.

Kuratorka: Ewa Solarz

Identyfikacja graficzna: Jakub Stępień Hakobo

Kiedy: 15 listopada – 9 grudnia 2021, poniedziałek-piątek, godz. 9.00-17.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzkiej 7, patio

Wstęp wolny


DLA KADR KULTURY

Napisz mi to w ETR!

Tekst w formacie ETR (ang. easy-to-read) to narzędzie ułatwiające podawanie informacji o instytucji lub jej wydarzeniach. Może wspierać osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, w spektrum autyzmu, ale też osoby starsze, obcokrajowców czy dzieci. Podczas spotkania omówimy elementy składowe formatu ETR.

Kiedy: 9 listopada, godz. 10.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa II piętro
Zapisy: Udział bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przez formularz online

 

Warsztaty dla koordynatorów wolontariatu

Zapraszamy na dwa warsztaty skierowane do pracowników oraz współpracowników instytucji kultury i NGOs, którzy w codziennej pracy korzystają ze wsparcia wolontariuszy lub są zainteresowani tym tematem.

20-21 listopada, godz. 10.00-16.00 – Złote zasady współpracy z wolontariuszami. Organizacja, promocja i standardy wolontariatu.

27-28 listopada, godz. 10.00-14.00 Komunikacja – warsztat dla koordynatorów wolontariatu