W siedzibie Warsztatów Kultury znajdziecie 4 wystawy, które rozbudzą Waszą wyobraźnię.
Na wszystkie wystawy wstęp wolny.
Wystawa “Lem”
Zapraszamy na wystawę prac współczesnych artystów, którzy plastycznie zinterpretowali dziesięć książek Stanisława Lema. W gronie twórców zainspirowanych twórczością pisarza znaleźli się: Jacek Ambrożewski, Katarzyna Bogucka, Robert Czajka, Tymek Jezierski, Weronika Lipniewska – Vera King, Karolina Lubaszko, Adela Madej, Łukasz Majewski – Tin Boy, Tomasz Opaliński, Urszula Palusińska. Drugą część ekspozycji stanowią wybrane kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem, tworząc charakterystyczny czarno-biały kanon lemowskich postaci. Dodatkowo grafiki opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści Lema, które można odsłuchać podczas oglądania wystawy.
Projekt „LEM” realizuje Narodowe Centrum Kultury z okazji obchodów Roku Lema – dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin pisarza, którego powieści przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Udostępnione w sieci na wolnej licencji materiały edukacyjne to lemowskie kompendium dla wszystkich zainteresowanych osobą i spuścizną autora „Solaris”.
Stanisław Lem to jeden z najwybitniejszych europejskich pisarzy XX wieku, futurolog, eseista, filozof, patron roku 2021.
Kuratorka: Ewa Solarz
Identyfikacja graficzna: Jakub Stępień Hakobo
Kiedy: 15 listopada – 9 grudnia 2021, poniedziałek-piątek, godz. 9.00-17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzkiej 7, patio
Inga Levi „Strefa Komfortu”
Inga Levi odsłania Kijów – prowadzi z nim grę w poczuciu nierozerwalnej więzi, miłością z jednej strony i niemożnością uwolnienia, z drugiej. Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na „Strefa Komfortu”. „To instalacja z mozaiki i pokaz zdjęć o przestrzeni miasta jako konstrukcie psychologicznym. Wypowiadając, w kontekście Kijowa słowa czuję, że jestem taka jak to miasto, autorka projektu ma na myśli głęboką zależność pomiędzy tym kim jest, a miejscem swojego pochodzenia.
Kiedy: Wystawa otwarta do 10 grudnia w godz. 12.00-16.00.
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. Grodzka 3
Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Stypendialnego GAUDE POLONIA.
W świecie detali ǀ Sztuka Wrażliwości
Zbiorowa wystawa autystycznych artystów, będąca ich twórczym spojrzeniem na otaczający nas świat. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną prace wykonane w różnych technikach. Czy zabiorą nas w świat detali? Przekonamy się na wystawie.
- Jakub Frączak – Autysta Artysta – rysunek
- Patrycja Mrozik – malarstwo
- Monika Dąbrowska – poezja
- Aleksandra Leśnik – rysunek
- Miłosz Bąk – grafika
- Szymon Popiel – rzeźba
Kiedy: 15 listopada-3 grudnia
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa, II piętro
Współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
W świecie detali: Historie jedynki | Sztuka Wrażliwości
Aleksandra Rogala zawsze uwielbiała rysować. Stworzyła postać, którą nazwała Jedynką i rysowała Jedynkę w różnych codziennych sytuacjach. Narysowała kilkadziesiąt takich krótkich historyjek. Tworzy zarówno ilustracje, jak i historie; na podstawie dwóch z nich powstał film animowany. U Aleksandry Rogali w wieku trzech lat zdiagnozowano autyzm dziecięcy, w wieku dziesięciu lat dodatkowo niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym. Autorka mówi niewiele, tym bardziej interesujące są historie, które opowiada poprzez rysunek. Teksty do nich pisze Marta Sierocka-Rogala, na podstawie bezpośrednich pytań: „Co się dzieje?”, „Co jest na obrazku?”.
Kiedy: Wystawa czynna do 3 grudnia (od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-17.00)
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala wystawowa, II piętro
Współfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.