Widok z tyłu. Osoba w kurtce jesiennej, z granatowym plecakiem i torbą na sprzęt. W ręku trzyma mikrofon - futrzak. Na głowie ma czapkę i słuchawki.

W nadchodzące jesienne miesiące Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do wspólnej podróży w świat dźwięku. Przygotowaliśmy dla Was bogatą ofertę warsztatową, koncertową, filmową i literacką. A łączy ją właśnie temat dźwięku i słuchania.

KINO | Miasto Movie

Wrześniowe pokazy to dźwiękowo-filmowa podróż, podczas której postaramy się w sposób przekrojowy zaprezentować kino oddziałujące w równej mierze na zmysły wzroku i słuchu.

Dziś dźwięk w filmie to integralny i nieodzowny element współczesnego kina, a Oscary czy Złote Lwy w tej kategorii trafiają do prawdziwych mistrzów i znawców zagadnienia. Na przestrzeni lat rozwinęły się też w sztuce i kulturze takie pojęcia jak field recording, muzykoterapia, studia nad poziomem hałasu w miastach i szereg innych frapujących zjawisk.

W programie:

8 września, 19.00 | „Sound of metal”, reż. Darius Marder, czas 120’, 2019 r.
15 września, 19.00 | „Wyobraź sobie świat bez muzyki”, reż. Stefan Schwietert, czas 83‘, 2015 r.
22 września, 19.00 | „Rozmowa”, reż. Francis Ford Coppola, czas 113’, 1974 r.
29 września, 19.00 | „Moje myśli są ciche”, reż. Antonio Lukich, czas 104‘, 2019 r.

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny


MUZYKA | Strefa Innych Brzmień

16 września,19.00 | Polski Piach

Zespół uruchomiony przez Patryka Zakrockiego, czerpiący z tradycji pierwszego bluesa, pustynnego transu i rozwijający własny język, którego temperatura wynika z rodzimego krajobrazu, natury polskich rzek, zachmurzonego nieba. Projekt Polski Piach bada pokrewieństwo i zasadność upodobnień między piachem delty Missisipi, Sahary i wiślanych łach. Muzycy wywodzą się z warszawskiego środowiska improwizatorów, kręgu Lado ABC.

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie – sala widowiskowa, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny


17 września, 20.00 | Alfah Femmes

Sześcioosobowy zespół z Trójmiasta. Jego twórczość oparta jest na muzycznych kolażach, w których można odnaleźć elementy new wave, no wave i cold wave, odniesienia do art-popu, synth-popu, post-punka, ale też indie oraz muzyki klasycznej. Zespół zadebiutował w październiku 2020 r. dobrze przyjętym albumem „No Need to Die”. W sierpniu 2021 r. wydał płytę EP „I Wouldn’t Bother”.

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie – sala widowiskowa, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny


LITERATURA | O dźwięku i sztuce słuchania | Spotkanie wokół książek Marcina Dymitera

Zapraszamy na spotkanie w ramach Warsztatu Medialabowego z Marcinem Dymiterem.

Marcin Dymiter porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Prowadzi warsztaty, tworzy mapy dźwiękowe, jest współtwórcą Instytutu Pejzażu Dźwiękowego.

Wydarzenie poświęcone jest jego dwóm niedawno wydanym książkom: „Notatkom z terenu” i dedykowanego dzieciom „Przewodnikowi dla audiokulturalnych” – nowatorskim na polskim rynku tytułom poświęconym dźwiękowi i słuchaniu. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Obszańska. Na spotkaniu będzie możliwość zakupu książek.

Kiedy: 1 października, 18.00 (spotkanie będzie również transmitowane na Facebooku Warsztatów Kultury)
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie – sala widowiskowa, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny


WARSZTATY | Warsztat Medialabowy

30 września – 2 października Stwórz reportaż dźwiękowy z Agnieszką Obszańską!

Interesujesz się dziennikarstwem, a zwłaszcza jego radiową odsłoną? Zdobądź praktyczne umiejętności tworzenia dźwiękowych opowieści na warsztatach pod okiem (i uchem) Agnieszki Obszańskiej, doświadczonej reporterki i dziennikarki związanej z Radiem 357. Stwórz wyjątkowy reportaż i dołącz do grupy medialnych wolontariuszy Warsztatów Kultury!

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie – sala medialabowa, ul. Grodzka 5a
Dla kogo: osoby w wieku 16+ zainteresowane dziennikarstwem
Zapisy

2 października 11.00-18.30 W stronę dźwiękowego miasta | Wprowadzenie do nagrań terenowych i dźwiękowych obserwacji

Wraz z Marcinem Dymiterem odbędziemy spacer dźwiękowy, poszukamy dźwięków nieoczywistych i tych, których już nie ma, dokonamy ich analizy i próby zmapowania, korzystając m.in. z aplikacji mobilnych. Naszą inspiracją będzie dawna dzielnica żydowska w Lublinie.

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie – sala widowiskowa, ul. Grodzka 5a
Dla kogo: osoby w wieku 18+
Zapisy


To nie wszystkie wydarzenia na najbliższy miesiąc. Zapraszamy też do udziału w warsztatach i spotkaniach w ramach projektu Sztuka Wrażliwości, szczególnie w koncercie JerzaIgora oraz w spektaklu Elling. Warto też zwrócić uwagę na wystawę Jana Magierskiego w Zaułku Hartwigów. W programie też coś specjalnie dla młodych fanek designu.