jasne, beżowe tło. z lewej strony 4 nałożone na siebie białe kwadraty z napisem Elementarz Polskiej Kultury..

Chciałbyś stworzyć profesjonalny plakat? Czy wiesz, co oznacza hasło „mniej znaczy więcej?” A może marzysz o zaprojektowaniu książki? Jeśli tak, dołącz do nas, mamy dla Ciebie specjalne warsztaty!

Plakat zrobiony z resztek – sztuka kolażu

Podczas warsztatu uczestnicy stworzą plakat inspirowany twórczością polskich artystów, jednych z twórców Polskiej szkoły plakatu – Wojciecha Zamecznika, znanego z eksperymentalnego wykorzystania fotografii w tworzeniu plakatu oraz Jana Lenicy, który w latach 60. zaczął stosować szczególnie mu bliski styl wycinankowy.

Materiały potrzebne do stworzenia plakatu: duży karton (np. o formacie 100×70 cm), papier kolorowy, stare gazety, zdjęcia, klej, nożyczki

Kiedy: 14.11.2020, godz. 11.00
Dla kogo: dla dzieci 7-8 lat
Prowadzenie: Łukasz Majewski (Tin Boy)
Gdzie: Warsztaty odbędą się na platformie ZOOM. Link zostanie udostępniony zarejestrowanym uczestnikom.

Zapisy: przez formularz online


Mniej znaczy więcej – minimalizm w sztuce plakatu

Podczas warsztatu uczestnicy zapoznają się z Minimalizmem, nurtem w sztuce, który rozwinął się w latach 60. i stworzą plakaty jak najprostsze w swej formie i jednocześnie najbardziej wymowne.

Materiały potrzebne do stworzenia plakatu: duży karton (np. o formacie 100×70 cm), papier kolorowy, kredki, flamastry, klej, nożyczki

Kiedy: 14.11.2020, godz. 14.00
Dla kogo: dla dzieci 12-13 lat
Prowadzenie: Łukasz Majewski (Tin Boy)
Gdzie: Warsztaty odbędą się na platformie ZOOM. Link zostanie udostępniony zarejestrowanym uczestnikom.

Zapisy: przez formularz online


Robimy książkę wg Franciszki Themerson

Na wystawie Elementarz Polskiej Kultury możemy poznać 44 dzieła: obrazy, rzeźby, plakaty, filmy, sztuki teatralne, utwory muzyczne, wiersze i książki. Jedną z książek prawie 100 lat temu zaprojektowała i zilustrowała Franciszka Themerson. Książka ta nosi tytuł Pan Tom buduje dom i jej właśnie przyjrzymy się bliżej. Tekst do niej napisał mąż Franciszki – Stefan. Opowiadają w niej o panu Tomie Łebskim, który buduje dom. Podczas warsztatów, razem z panem Tomem przyjrzymy się kto, jak i jakie buduje domy, zastanowimy czy wynalazki, które były nowoczesne 100 lat temu nadal działają i są nowoczesne. Dowiemy się też w jaki sposób projektuje się książki i z czego muszą się one składać. Podpatrzymy jak rysowała pani Franciszka i jak bawiła się z literami. A na koniec sami zrobimy książkę.

Państwo Themersonowie mieli własne wydawnictwo, wydawali w nim jak mówili: „bestlookery”, czyli książki, które najlepiej wyglądają i takie właśnie bestlookery postaramy się razem zrobić.

Potrzebne materiały: czarne flamastry, czarne kredki, miękkie ołówki (opcjonalnie kredki kolorowe), 10 sztywnych kartek przyciętych do formatu 12×12 cm
3 tekturki na okładkę o formacie 12×12 cm, dziurkacz, 2 kółka do spięcia książki

Kiedy: 15.11.2020, godz. 11.00
Dla kogo: Warsztaty dla młodszych dzieci i rodziców.
Prowadzenie: Ewa Solarz
Gdzie: Warsztaty odbędą się na platformie ZOOM. Link zostanie udostępniony zarejestrowanym uczestnikom.

Zapisy: przez formularz online