W pokoju wypełnionym makulaturą, książkami i rękopisami stoi mężczyzna z rękami założonymi na piersi.

W listopadzie weź udział w inspirujących spotkaniach na temat kultury, które rozgrzeją zmysły i umysły. Zbliżające się wydarzenia pozwolą odkryć Ci nowe obszary kreatywności. Zapraszamy w podróż przez świat sztuki, muzyki, literatury i fotografii.

Program

Oficyna Peryferie – spotkanie z Michałem Chojeckim

Dlaczego to spotkanie będzie inspirujące?

  • Zyskasz bezpośredni kontakt z ekspertem. Michał Chojecki jest doświadczonym drukarzem i wydawcą, który ma szeroką wiedzę na temat technik drukarskich. Spotkanie z nim pozwoli Ci przekroczyć granice konwencjonalnego myślenia o wydawaniu prac graficznych.
  • Zobaczysz ciekawe przykłady zinów i artbooków. Prace wydawane przez Oficynę Peryferie są oryginalne i wyróżniają się nie tylko pod względem artystycznym, ale także technicznym. Spotkasz się z ludźmi z podobną zajawką. Spotkanie jest skierowane do osób zainteresowanych grafiką, drukarstwem i publikacjami artystycznymi. Jest to więc okazja do spotkania z innymi pasjonatami i wymiany doświadczeń.

Kiedy: 9 listopada 2023, godz. 18.00
Gdzie: Pub Bałagan, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

PS. A dla fanów zinów mamy jeszcze super warsztaty z Weroniką Lipniewską / Verą King.


Antena Krzyku. Antologia 1986–1990 – spotkanie z Wojciechem Kozielskim i Arkiem Marczyńskim | Strefa Innych Brzmień

Dlaczego to spotkanie będzie inspirujące?

  • Poznasz historię polskiej muzyki niezależnej. Spotkanie będzie okazją do poznania historii Anteny Krzyku, jednej z najważniejszych wytwórni muzycznych w Polsce. Podczas rozmowy uczestnicy dowiedzą się o początkach wytwórni, jej najważniejszych dokonaniach i wpływie na rozwój polskiej muzyki niezależnej.
  • Spotkasz się z doświadczonymi praktykami. Wojciech Kozielski i Arek Marczyński to doświadczeni praktycy z wieloletnim stażem w branży muzycznej. Ich rozmowa będzie pełna cennych informacji i inspiracji dla osób zainteresowanych muzyką niezależną.
  • Zatopisz się w muzycznej atmosferze. Po spotkaniu uczestnicy będą mogli posłuchać muzyki w klimacie prezentowanej książki. To doskonała okazja do poznania nowych zespołów i odkrycia nowych brzmień.

Kiedy: 10 listopada 2023, godz. 18.00
Gdzie: Pub Bałagan, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

PS. Dla fanów muzyki mamy jeszcze w zanadrzu koncert Tekla Goldman oraz co środę specjalną playlistę z muzyką kobiet w Pubie Bałagan.


Cisza w mieście, czyli o twórczości Giorgio de Chirico i Edwarda Hoppera | Wykład

Dlaczego to spotkanie będzie inspirujące?

  • Poznasz mistrzów sztuki odmiennych od epoki. Na twórczość de Chirico i Hoppera nie miały wpływu ani nowoczesne nurty w sztuce, ani wstrząsające światem wydarzenia. Można więc powiedzieć, że byli cichymi buntownikami.
  • Przemyślisz kwestię kondycji ludzkości. Prace Giorgia de Chirico i Edwarda Hoppera są wyjątkową diagnozą kondycji ludzkiej, zwracającą uwagę na frustracje, dylematy i współczesne lęki. Ich sztuka jest niezwykle wartościowa dla zrozumienia współczesności.
  • Zyskasz nową wiedzę z zakresu historii sztuki. Obserwowanie różnorodności dzieł, ich interpretacja oraz zgłębianie kontekstu artystycznego pobudza kreatywność i rozwój osobisty poprzez nowe spojrzenie na świat.

Kiedy: 16 listopada 2023, godz. 17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny

PS. Zapraszamy też na dwie wystawy: Filiżanka w futrze autorstwa Florentyny Nastaj oraz Syzygium: Praktyki Aktywnej Nadziei – reportaż rysunkowy Mariusza Tarkawiana.

PS2. Jeśli lubisz sztuki wizualne, to z pewnością zainteresuje Cię nasz cykl filmowy Miasto Movie. Szczególnie, że w listopadzie będzie można obejrzeć film „Uśmiech Mony Lizy”.


„To wszystko nie robi się samo”. Rozmowy na zapleczu kultury | Spotkanie z autorką książki Aleksandrą Boćkowską

Dlaczego to spotkanie będzie inspirujące?

  • Poznasz tajniki zaplecza kultury. Spotkanie pozwoli spojrzeć za kulisy powstawania wystaw, książek, muzyki i festiwali z nowej, znanej tylko nielicznym perspektywy. To okazja, by zrozumieć, ile pracy i osób stoi za kreacją wydarzeń kulturalnych.
  • Zyskasz nowe perspektywy zawodowe. Poprzez dyskusję na temat zawodów rzadko dostrzeganych przez społeczeństwo, takich jak tłumacz migowy, realizatorka audiobooków, archiwista fotografii czy reasercherka poznasz tajniki różnych profesji, zyskując nowe pomysły na rozwój zawodowy.
  • Wymienisz się doświadczeniami. Praca w kulturze ma swoje plusy i minusy. Spotkanie będzie okazją, by skonfrontować własne doświadczenia z opowieściami innych osób, wymienić spostrzeżenia z obecnymi przedstawicielami i przedstawicielkami branży.

Kiedy: 16 listopada 2023, godz.18.00
Gdzie: Pub Bałagan, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny

PS. Jeśli interesujesz się kwestią branży kulturalnej, być może dla Ciebie jest także Kurs gry na ukulele dla osób pracujących z dziećmi?


Nieprzezroczyste: Historie Chłopskiej Fotografii – Agnieszka Pajączkowska | Warstwy

Dlaczego to spotkanie będzie inspirujące?

  • Poznasz mało znaną dziedzinę historii polskiej fotografii. Chłopska fotografia, czyli ta wykonana przez osoby pochodzące ze środowisk wiejskich, przez wiele lat była marginalizowana. Pajączkowska przywraca jej znaczenie, prezentując wybrane zdjęcia i opowiadając o ich historii.
  • Podyskutujesz o roli fotografii w kształtowaniu pamięci zbiorowej. Fotografie są często traktowane jako obiektywne świadectwa przeszłości. Jednak jak zauważa Pajączkowska, fotografie mogą być także subiektywne i ukierunkowane. Spotkanie z autorką pozwoli na przyjrzenie się temu zagadnieniu z różnych perspektyw.
  • Spotkasz się z doświadczoną badaczką i fotografką. Spotkanie z autorką będzie okazją do poznania jej pracy i do zadania nurtujących Cię pytań z zakresu pracy fotografa i badacza.

Kiedy: 19 listopada 2023, godz. 16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro
Wstęp wolny

PS. Koniecznie sprawdź inne wydarzenia z programu Warstwy: Rozmowy (z) pamięci oraz Fotografia-obraz-relacja.

PS2. Czy wiesz, że Warsztaty Kultury prowadzą Warsztat Fotograficzny, w którym możesz nauczyć się szlachetnych technik fotografii, takich jak: ambrotypia, talbotypia i odbitki stykowe?