grafika kobiety z 7 rękami, w których trzyma różnorodne rysunki

Zapraszamy dziewczyny i dziewczynki do udziału w warsztatach plastycznych, które poprowadzą znane ilustratorki i graficzki. Podczas spotkań zaproszone artystki opowiedzą o swojej pracy i dziedzinie grafiki jaką najczęściej uprawiają.

Wewnętrzne źródło kreatywności

Czy projektowanie może być intuicyjne? Jakie znaczenie ma odczuwanie, obserwacja, uważność i gdzie szukać inspiracji? Co mają wspólnego gesty i litery? Co to znaczy, kiedy na swoje logo wybieram małpę, a co jeśli wróbelka? Zapraszamy Przyjaciółki na warsztat-spotkanie, którego zadaniem jest skontaktowanie się z wewnętrznym źródłem kreatywności, otwarcie na eksperyment, improwizację i zabawę. Ważny będzie sam proces tworzenia i dochodzenia do różnych rozwiązań, a niekoniecznie finalna praca.

Prowadzenie: Aleksandra Cieślak

Kiedy: 20 listopada 2021, godz. 11.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa

Dla kogo: dla Dziewczyn od 13 lat i ich Przyjaciółek

Zapisy: udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury.

Aleksandra Cieślak – autorka książek dla dzieci (m. in. Co wypanda co nie wypanda, Od 1 do 10, Love story, Świńska książeczka, U fryzjera), reżyserka i dramaturżka (elektroopera „Piwnice” / Mała Warszawska Jesień 2020, Tit Anik / Teren TR), ilustratorka, inicjatorka i prowodyrka działań performatywnych na Mickiewicza (Dziady na Mickiewicza, Pokój na Mickiewicza, Królowa Śniegu). Współtworzy Kolektyw Aurora. W swoich działaniach eksploruje słowo i obraz jako narzędzia autoekspresji i samouzdrawiania, jej warsztaty mają charakter głębokiego spotkania z samym sobą i innymi uczestnikami i nie wymagają umiejętności rysunkowych.


Lecimy w Kosmos!

Dziewczyny! Lecimy w kosmos z książkami Stanisława Lema! Podczas zajęć sprawdzimy, jak wygląda życie na stacji kosmicznej i na co musimy być przygotowane wybierając się na Księżyc. Dowiemy się też, jak wyglądają mieszkańcy innych planet i co myślą o Ziemi i Ziemianach, a niestety: „Ludzkość widziana oczami Innych nie robi najlepszego wrażenia”. Przygotujcie się też na pracę nad krótkim filmem o przygodach agresywnych ziemniaków w Kosmosie. Niech Lem nas zainspiruje, a my zrobimy swoje! Warsztaty skierowane są do kobiecych, kreatywnych, niebojących się wyzwań zespołów rodzinnych. 

W westybulu biura podróży skierowano mnie na dwudzieste trzecie piętro, do wydziału prowincjonalnego. Niestety, jest to smutna, lecz nieodwracalna prawda: Ziemia znajduje się w mało znanej, zabitej deskami głuszy Kosmosu!

Tak wyłoniona rasa bystrych kartofli rozwijała się coraz bujniej. Po szeregu pokoleń, znudziwszy sobie osiadły tryb życia, ziemniaki same się wykopały i przeszły do bytowania koczowniczego. Równocześnie straciły zupełnie łagodność i bierność właściwą kartoflom ziemskim, oswojonym dzięki troskliwej opiece i hodowli. Dziczejąc coraz bardziej, stały się w końcu drapieżnikami.

Fragmenty książki Stanisława Lema „Dzienniki gwiazdowe”.

Copyright © by Tomasz Lem

Prowadzenie: Ewa Solarz

Kiedy: 27 listopada 2021, godz. 11.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa

Dla kogo: dla Dziewczyn od 10 lat i ich Mam/Babć/Opiekunek

Zapisy: udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury.

 

Ewa Solarz – historyk sztuki, kuratorka wystaw, autorka książek dla dzieci. Przez wiele lat dziennikarka i redaktor naczelna w magazynach i serwisach wnętrzarskich, dziś zajmuje się popularyzacją polskiego dizajnu w kraju i zagranicą. Kuratoruje szereg projektów i wystaw związanych ze sztuką, designem, ilustracją książkową i ekologią, tworzy i prowadzi warsztaty i lekcje, recenzuje książki dla dzieci. Autorka książek m.in. „D.E.S.I.G.N.”, „Pan Nowoczesny, czyli kolorowe życie w białej Gdyni”. Kuratorka licznych wystaw m.in: „Wszystko widzę jako sztukę”, „Elementarz polskiego dizajnu”, „Peekaboo”, ”Miasto i las”. Współpracuje m.in. z Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Centrum Kulutry, Narodową Galerią Zachęta, Łódź Design Festival, Gdynia Design Days, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, Galerią Arsenał w Białymstoku, Instytutem Dizajnu Kielce, Galerią Elektrownia w Radomiu.