Przy rzece stoi mężczyzna. Napis: Festiwal Sztuki Nad Rzeką. Nowy Festiwal Sztuki w Lublinie.
Logotyp

Już w najbliższą sobotę (1 czerwca 2024 r.) o godzinie 19.00 odbędzie się otwarcie Festiwalu Sztuki Nad Rzeką! Wzdłuż rzeki Bystrzycy, na trasie pomiędzy Mostami M. Lutosławskiego będzie można zobaczyć instalacje artystyczne na temat relacji człowieka z naturą. To jedyne takie wydarzenie w Lublinie łączące sztukę współczesną z pięknem otaczającej przyrody. Festiwal Sztuki Nad Rzeką wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Opis

Podczas festiwalu publiczność zobaczy 8 instalacji/obiektów/interwencji artystycznych, które powstaną z myślą o konkretnych punktach nad rzeką. Prace, które powstaną, będą różnorodne i wykonane zaskakującymi materiałami. Na festiwalu pojawią się większe i mniejsze realizacje ze stali, płótna, gliny, a także zupełnie niekonwencjonalnych surowców, takich jak morskie glony czy psia sierść. Tematyka tych prac również będzie zróżnicowana – niektóre z nich nawiążą bezpośrednio do miejsca ekspozycji, inne zaś poruszą kwestie społeczne, wychodząc poza lokalny kontekst.

Prace kierują zmysły i uwagę na otaczająca przestrzeń, opowiadają o deszczu, wodzie, powietrzu, słońcu, kolorowych cieniach, naturalnych zjawiskach i procesach wpływających na nas i na odwrót, o tych, na które my wpływamy w systemach wzajemnej zależności. Jesteśmy na finiszu, prace są właśnie montowane nad rzeką i patrzymy z ogromnym zainteresowaniem jak koncepcje artystyczne i  rysunki przybierają realny kształt w przestrzeni, jak ona działa na nie swoją wielką skalą oraz jak instalacje odnajdują tam swoje miejsce. Serdecznie zapraszamy na spacer i zachęcamy do wykorzystania tej wyjątkowej okazji, że w sobotę będą z nami wszyscy autorzy i autorki prac, którzy o nich opowiedzą.- opowiada jedna z kuratorek wystawy, Magdalena Linkowska.

 W ciągu kilku ostatnich tygodni, Warsztaty Kultury w Lublinie prezentowały osoby artystyczne, biorące udział w Festiwalu. Nad brzegiem Bystrzycy swoje prace zaprezentują: Inga Levi – graficzka, mozaikarka, malarka i artystka filmowa, Alicja Bielawska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie, Aleksandra Liput – artystka wizualna zajmująca się ceramiką, Marta Krześlak, która buduje instalacje kinetyczne, sytuacje site-specific oraz nagrywa kolażowe prace wideo, kolektyw Małgorzaty Pawlak (artystki wizualnej i malarki) i Mikołaja Kowalskiego (doktora Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS), Tomasz Bielak poruszający się po zakamarkach szeroko rozumianych sztuk wizualnych, Przemek Branas – artysta wizualny i performatywny oraz Kolektyw Hipnoza, czyli Agata Borowa i Piotr Leszczyński.

Kuratorkami wystawy, działającymi w kolektywie są: Agnieszka Cieślak –  historyczka sztuki, koordynatorka wydarzeń artystycznych i edukatorka młodzieży, która interesuje się realizacjami site-specific oraz sztuką w przestrzeni publicznej. W latach 2015-2020 kuratorka i koordynatorka Galerii Labirynt. Od 2020 roku pracuje w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddziale Muzeum Narodowego w Lublinie. Kolejną osobą zaangażowaną w organizację wystawy jest Magdalena Linkowska – animatorka kultury, historyczka sztuki, organizatorka i koordynatorka wydarzeń artystycznych. W latach 2010-2020 kuratorka w Galerii Labirynt w Lublinie, od 2020 r pracuje w Warsztatach Kultury w Lublinie w Pracowni Animacji i Edukacji. Kuratorką Festiwalu Sztuki Nad Rzeka jest również Aleksandra Skrabek – dr historii sztuki i krytyczka. Jej zainteresowania koncentrują się na problemie korespondencji sztuk, wędrówce motywów oraz związkach pomiędzy sztuką i nauką. Recenzentka książek w @short.book.review.

Serdecznie zapraszam 1 czerwca na spacer nad Bystrzycę. Wzdłuż brzegu rzeki zobaczyć będzie można instalacje wykonane przez artystki i artystów specjalnie do tej przestrzeni. Mam nadzieję, że galeria nad rzeką sprawi wszystkim dużo przyjemności i pozwoli odkryć nowy wymiar sztuki w nieoczywistej przestrzeni.- opowiada Aleksandra Skrabek.

Otwarcie festiwalu z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r., podczas Nocy Kultury o godzinie 19.00. Start na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie. Instalacje będą dostępne do oglądania aż do października 2024 r. Na spacer festiwalowy można wybrać się samodzielnie lub wziąć udział w oprowadzaniu, na które organizatorzy będą regularnie zapraszać.

Informacje praktyczne

Otwarcie Festiwalu Sztuki Nad Rzeką z oprowadzaniem
Kiedy:
1 czerwca 2024 r., godz. 19.00
Gdzie: start na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie
koniec na Pierwszym Moście inż. Mariana Lutosławskiego na Bystrzycy
(najbliższe przystanki MPK to Kalinowszczyzna 01, Kalinowszczyzna 04)
Wstęp wolny

Dostępność

Otwarcie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).
Opisy instalacji dostępne w formie nagrań audio.
Opisy i informacje dostępne w języku angielskim i ukraińskim.
Wyciszający szum Bystrzycy.

Czas trwania spaceru wynosi od 1 do 1,5 godziny.

UWAGA! W związku z tym, że trasa Festiwalu prowadzi wzdłuż Bystrzycy od Mostu im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie do Pierwszego Mostu inż. Mariana Lutosławskiego na Bystrzycy przy ścieżce rowerowej i pieszej, w trakcie trwania spaceru tj. w godz. 19.00-20.30, mogą wystąpić utrudnienia z przejazdem ścieżką rowerową.

Festiwal Sztuki Nad Rzeką

Kiedy: czerwiec – październik 2024 r.
Gdzie: Lublin – nad Bystrzycą pomiędzy mostami Mariana Lutosławskiego
Dostępność:
Opisy instalacji dostępne w formie nagrań audio.
Opisy i informacje dostępne w języku angielskim i ukraińskim.
Wyciszający szum Bystrzycy.
Czas trwania spaceru wynosi od 1 do 1,5 godziny.
Wstęp wolny. Wystawa plenerowa.

Festiwal Sztuki Nad Rzeką dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzenie wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.