Miło nam poinformować, że do grona elektronicznych książek dołączają kolejne dwa tytuły! „Riki i drogi” Marka Liwina oraz „Marketer” Ołeha Sencowa zasilają naszą e-bookową bibliotekę.
W elektronicznej kolekcji znajdują się już takie tytuły jak Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek, „Twoje spojrzenie, Cio-Cio-San”, „Szatański pomiot” oraz „Ten sam kurz drogi”. W celu zakupu e-booków zapraszamy na stronę internetową Warsztatów Kultury www.sklep.warsztatykultury.pl/ oraz na stronę www.legimi.pl.
Opis książek
„Riki i drogi” Marka Liwina
Pierwszą nowością, która jest dostępna w wersji elektronicznej to książka Marka Liwina.
„Riki i drogi” to opowieść o czternastoletnim chłopcu, który ma zdiagnozowany zespół Aspergera (całościowe zaburzenie rozwoju mieszczące się w spektrum autyzmu). Główny bohater ucieka do lasu, żeby znaleźć „siebie”. W 2019 roku książka została wyróżniona przez szwajcarską Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych jako jedna z najlepszych powieści o dzieciach o wyjątkowych potrzebach.
„Marketer” Ołeha Sencowa
Kolejną nową książką, którą możemy kupić w wersji e-booka, jest Marketer Ołeha Sencowa.
Książka jest zbiorem autobiograficznych opowiadań. To chronologiczna kontynuacja wydanych przez Warsztaty Kultury „Żywotów” Ołeha Sencowa (2019). 11 opowiadań, które złożyły się na ten tom, powstały w ciągu 11 dni w zakładzie karnym za kołem podbiegunowym, gdzie autor był więziony przez putinowski reżim. W tych opowieściach ukraiński filmowiec wraca do czasu młodości i studiów, opowiada o kształtowaniu wartości i hartowaniu charakteru, wiernie oddając realia społeczno-obyczajowe na rodzimym Krymie w pierwszej dekadzie ukraińskiej niepodległości.
„Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek” Kateryny Babkiny
Książką, którą również można kupić w wersji elektronicznej jest dzieło Kateryny Babkiny – Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek . To seria opowiadań ułożonych w jedną historię pięciu rodzin, których dzieci spotykają się w szkole 1 września w pierwszym roku uzyskania przez Ukrainę niepodległości i pozostają przyjaciółmi na całe życie.
„Twoje spojrzenie, Cio-Cio-San” Andrija Lubka
„Twoje spojrzenie…” to kolejna książka, którą można kupić w wersji e-booka.
Andrij Lubka w swojej nowej powieści, rozpoczynającej się jak społeczny thriller, obnaża korupcję współczesnego państwa ukraińskiego. Rozwój fabuły na różnych płaszczyznach czasowych zaskakująco jednak zmienia pierwotną perspektywę.
„Szatański pomiot” Zoltán Mihály Nagy
Szatański pomiot to książka, którą stworzył Zoltán Mihály Nagy. Poetycka powieść opowiada o losach młodej Węgierki z Zakarpacia, na której życiu cieniem położyły się burzliwe dzieje regionu, naznaczone wkroczeniem Rosjan w końcu II wojny światowej oraz deportacjami węgierskiej ludności do Związku Radzieckiego – tzw. „maleńkij robot”. Zhańbiona przez sowieckich żołnierzy i wzgardzona przez wiejską społeczność Eszter postanawia – wbrew obawom i lękowi – urodzić nieślubne dziecko i zawalczyć o miłość swojego życia.
„Taki sam kurz drogi” Wasyl Słapczuk
Powieść Wasyla Słapczuka pt. Taki sam kurz drogi to spojrzenie w głąb ludzkiej egzystencji oraz próba uporządkowania świata, ponownego określenia czym dzisiaj jest dobro i zło, wytyczenia granic, po przekroczeniu których jednostka traci swoje człowieczeństwo i staje się agresywnym, niebezpiecznym zwierzęciem. Główny bohater, pisarz i weteran wojny w Afganistanie, w wyniku kryzysu wieku średniego decyduje się na wyjazd do sanatorium. Zawarte tam nowe znajomości i przebyte doświadczenia zmuszają go do refleksji nad sobą.
O autorach
Mark Liwin (właśc. Wałerij Kateruszyn, ur. 1988 w Iwano-Frankiwsku) – współczesny pisarz ukraiński, dziennikarz. Były dyrektor ds. marketingu telewizji Hromadske.ua. Wydawca magazynów internetowych „The Village Ukraine” oraz „Inspired”. Uczestnik konferencji TED-x. Laureat konkursów literackich „Smołoskyp” i „Koronacja Słowa”. Autor powieści „Życie oraz inna chemia” oraz książek dla dzieci.
Ołeh Sencow (ur. 1976 w Symferopolu) – ukraiński reżyser filmowy, prozaik, pisarz, miłośnik gier komputerowych, aktywista społeczny, uczestnik Rewolucji Godności. Studiował ekonomię i reżyserię filmową w Moskwie. W 2012 r. debiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie filmem „Gaamer”. Od 2014 r. więzień polityczny, bezprawnie skazany (2015) na dwadzieścia lat łagru przez rządy kremlowskie. W obozie odosobnienia podjął strajk głodowy. O jego uwolnienie apelowało wiele osób i organizacji na Ukrainie, w Polsce i na całym świecie. W 2018 r. odznaczony m.in. Nagrodą Sacharowa. W 2019 roku, po ponad 5 latach więzienia za rzekomą działalność terrorystyczną, został uwolniony.
Kateryna Babkina (ur. 1985 w Iwano-Frankowsku) – ukraińska pisarka, dziennikarka, scenarzystka i menedżerka kultury. Autorka kilku tomików poezji (debiut „Ognie św. Elma”, 2002), powieści „Sonia” (2013), zbiorów opowiadań, książek dla dzieci, a także scenariuszy filmowych oraz sztuki Hamlet Babylon, wystawianej w Kijowie, Genewie i Wiedniu
Andrij Lubka (ur. 1987 w Rydze) – jeden z najciekawszych ukraińskich literatów młodego pokolenia; poeta, pisarz, eseista, tłumacz i felietonista. Zdobywca licznych nagród literackich, m.in. „Debiut” (2007) oraz „Kijowskie Laury” (2011). Dwukrotny stypendysta (2010, 2012) programu Gaude Polonia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestnik festiwali literackich na całym świecie – od Rio de Janeiro do Stambułu.
Zoltán Mihály Nagy (ur. 1949 r. w Mużijewie/Nagymuzsaly) – poeta, prozaik, redaktor, jeden z ważniejszych reprezentantów literatury węgierskiej tworzonej na Zakarpaciu w Ukrainie. Laureat m.in. Nagrody im. Attili Józsefa (2005) i Sándora Máraiego (2021)
Wasyl Słapczuk (ur. 1961 w Nowym Zboryszowie na Wołyniu) – poeta, prozaik, krytyk literacki, literaturoznawca, tłumacz. Autor kilkunastu tomików poetyckich, kilku tomów powieści i opowiadań, z których w Polsce ukazały się drukiem Kobieta ze śniegu (2012) oraz Księga zapomnienia 2014), nominowana do półfinału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Wschodni Express to seria wydawnicza, której celem jest prezentacja czytelnikom najnowszych tekstów literatury wschodniej, poruszającej najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionej krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę. W serii Wschodni Express Warsztaty Kultury w Lublinie publikują przede wszystkim zróżnicowaną gatunkowo prozę i eseistykę, ale także wiersze. Premiery wydawnicze odbywają się podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia w lipcu.
Informacje praktyczne
Gdzie:
Sklep Warsztatów Kultury