Lubelska Noc Kultury już za chwilę (1/2 czerwca). Na uczestników Festiwalu czeka mnóstwo atrakcji. Wszystkiego zobaczyć się nie da – wydarzenie trwa bowiem tylko jedną letnią noc. Warto się więc dobrze przygotować i zaplanować swój spacer. Podpowiadamy, jakie punkty programu koniecznie trzeba mieć na swojej liście.
W tym roku program Festiwalu liczy ponad 150 wydarzeń, więc nie sposób zobaczyć wszystkiego w ciągu 7 godzin. Festiwalowej publiczności szczególnie polecamy nasze produkcje specjalne, nad którymi pracowaliśmy wiele miesięcy przed Nocą Kultury. Jedną z nich jest gra we Flirt z Ionesco, składająca się z cytatów z dwóch książek tego francuskiego dramaturga. Nie wyobrażam sobie nocokulturowego spaceru bez zobaczenia Gabinetu Kwiatkowskiego – postaci zupełnie nieznanej w Lublinie, za to bardzo sławnej w Wietnamie. Żeby dowiedzieć się kim był ten wyjątkowy człowiek, warto przejść się 1 czerwca na ul. Złotą. Oprócz tego szczególnie zachęcam do odwiedzania Strefy Matejki – poznacie tam Państwo niezwykłą historię ocalenia dwóch najsłynniejszych obrazów mistrza przez mieszkańców naszego miasta. Tradycyjnie zapraszam do Browaru Perła, w którym mi.in. zaprezentują się mistrzowie ognia. W tym roku nie zabraknie również ciekawych i oryginalnych instalacji artystycznych, takich jak GROWROOM, Jonasz, Looblin City, A nuż widelec czy Zarost. Dla osób, które będą potrzebowały chwili odpoczynku, przygotowaliśmy japońskie patio – specjalną strefę relaksu przy dźwiękach koshi.
Musisz to zobaczyć!
19.00–0.00 | Flirt z Ionesco – gra towarzyska | plac po Farze
Czy pamiętasz flirt towarzyski? Wiesz, że można publicznie i na głos przekazywać innej osobie „sekretne” wiadomości? Aby to robić, wystarczą karty z ponumerowanymi wiadomościami, które chcesz przekazać. Pamiętaj, nie czytamy na głos haseł z kart, a wyłącznie numery! W ten sposób tylko Wy wiecie, o czym rozmawiacie! Na Noc Kultury przygotowaliśmy specjalny rodzaj flirtu. Tym razem gra składa się z cytatów z dwóch książek Eugène Ionesco. Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.
19.00–0.00 | Gabinet Kwiatkowskiego – ekspozycja | ul. Złota 3
Kazimierz Kwiatkowski – architekt i konserwator zabytków. Uratował przed zniszczeniem Hoi An – jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Indochinach – wietnamską perłę Azji Środkowo-Wschodniej oraz świątynię My Son. Podczas tegorocznej Nocy Kultury, dzięki uprzejmości syna wielkiego architekta, zostaną zaprezentowane jego zapiski, listy i wybrane zdjęcia.
Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.
19.00–0.00 | 1,5 tony Matejki – instalacja artystyczna | ul. Narutowicza 4 – parking
Czy wiecie, że mieszkańcy Lublina ocalili „Bitwę pod Grunwaldem” i „Kazanie Skargi”? Te dwa słynne obrazy Jana Matejki, podczas II wojny światowej, przez ponad cztery lata były ukrywane w naszym mieście. Ta instalacja to nie tylko okazja do upamiętnienia bohaterskich czynów przeszłości, lecz także możliwość zrozumienia głębszego znaczenia sztuki i historii dla społeczności lokalnej. Bez wątpienia skłoni ona festiwalową publiczność do zanurzenia się w historię i kulturę, która kształtowała Lublin i cały naród. Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.
19.00–0.00 | Japońskie patio – instalacja | ul. Grodzka 7 – patio
Chwila wytchnienia podczas nocokulturowych wędrówek. Będzie można odpocząć, słuchając dzwonków koshi, które symbolizują cztery żywioły i zrelaksować się, grabiąc fale na piaskowych ogrodach zen. Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.
19.00–2.00 | Noc w Browarze: instalacje artystyczne, filmy, zwiedzanie | Perła – Browary Lubelskie S.A. | ul. Bernardyńska 15
Na Noc w Browarze Perła składają się pokazy dwóch filmów „Koniec ulicy” i „Gadające głowy”, instalacja świetlno-roślinna pn. „Synapsy chmielu” autorstwa Wojciecha Januszczyka oraz zwiedzanie zabytkowej warzelni. Na festiwalową publiczność będzie czkała także wystawa pt. „Perła Chmielowa: 50 lat lubelskiej legendy”, strefa chilloutu oraz specjalne pokazy fireshow w wykonaniu Marcina Ex Styczyńskiego oraz Fundacji Sztukmistrze. Na Noc w Browarze zaprasza Perła – Browary Lubelskie S.A.
19.00–2.00 | GROWROOM – instalacja | ul. Lubartowska
Roślinna instalacja w kształcie sfery. To wyjątkowy, przestrzenny ogród społeczny, którego ściany złożone są z donic obsadzonych roślinami. Można do niego wejść i chłonąć zapachy ziół. Growroom to koncepcja rolnictwa miejskiego opracowana m.in. przez architektów Sine Lindholm i Madsem-Ulrikiem Husumem. Koncepcja ta bada architekturę produkującą żywność, która umożliwia ludziom uprawę żywności w domu, w biurze lub we wspólnych przestrzeniach publicznych. Po raz pierwszy została zaprezentowana na Targach Sztuki CHART w Kopenhadze w 2016 roku. Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie we współpracy z firmą Herbapol – Lublin S.A.
19.00–2.00 | JONASZ – instalacja | plac Po Farze
Wielka konstrukcja wypleciona z wikliny zaprasza, aby wejść do środka. Poczujcie się w niej jak ryby, które odłączają się od ludzkiej ławicy i nie dają się jej połknąć. Będziecie mogli zobaczyć to, co widział Jonasz w brzuchu wieloryba! Makroświat zmienia się tu w mikroświat. Do odwiedzenia instalacji zapraszają autorki – Karolina Ben oraz Anna Elsner.
19.00–0.00 | Looblin City – instalacja | ul. Grodzka 7 (brama)
Dzięki tej mapie możecie zobaczyć, jak znane Wam dzielnice i osiedla Lublina mogłyby wyglądać, gdyby zostały przedstawione jako popularne logotypy i marki. To kreatywne połączenie zachęca do odkrywania miasta w nowatorski i intrygujący sposób. „Looblin City” to druga część cyklu „Co by było, gdyby…”, w którym to twórca zaprasza nas do zabawy w skojarzenia w odniesieniu do wszechogarniającego nas świata metek i logotypów. Mapa jest remiksem takowej klasycznej mapy Lublina, w której to nazwy dzielnic oraz niektórych osiedli zostały wpisane w najbardziej znane światowe logotypy. I tak oto LSM-y, z racji swej sławnej rakiety, stały się logotypem NASA, Park Saski przemienił się w Park Jurajski, zaś Abramowice w zamek z logotypu Walta Disneya.
Do obejrzenia instalacji zapraszają autorzy: Michał Jadczak oraz Teatr Wschodni.
19.00–2.00 | A nuż, widelec – instalacja | ul. Ku Farze
Stare metalowe łyżki i łyżeczki zebrane przez Warsztaty Kultury znalazły nowe życie w rękach artystki w postaci niezwykłego mobilu. Do obejrzenia instalacji zaprasza autorka Agata Zwierzyńska.
19.00–0.00 | Zarost – instalacja | Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a
Portrety męskie z niecodziennym zarostem – zielonym! – wykonanym z różnych rodzajów naturalnego mchu. Wielu kojarzy zarost z męskością. Uważany jest on przez niektórych za atrybut powagi oraz siły charakteru. Zarost dodaje również lat, co pozwala młodym mężczyznom wyglądać poważniej, ale przy tym elegancko i dobrze.
Do obejrzenia instalacji zaprasza autor Paweł Totoro Adamiec.
W programie znajdziecie jeszcze wiele innych zaskakujących instalacji i punktów programu. Cały harmonogram Festiwalu dostępny jest na stronie Nocy Kultury w zakładce PROGRAM
O Nocy Kultury
Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie.
Noc Kultury
1/2 czerwca 2024
Stare Miasto, Lublin
Wstęp wolny
Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin.
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Centrum, Gazeta Wyborcza, dlaStudenta.pl, Kultura Enter
Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A