Ręce grające na kalimbie.
logo Klubu Osiedlowego Odeon

Lubelskie Dni Muzykoterapii to już cykliczne, coroczne wydarzenie promujące muzykoterapię pośród społeczeństwa oraz specjalistów różnych dziedzin. W 2021 roku odbywa się w dniach 3-4 lipca. Otwierać je będzie pokaz Muzykoterapii Społecznościowej, który odbędzie się w sobotę 3 lipca na Placu Litewskim w Lublinie, z udziałem Mobilnego Centrum Muzyki i towarzyszących mu muzykoterapeutów. Każdy przechodzień będzie mógł włączyć się do wspólnego muzykowania, posłuchać czym jest muzykoterapia i na czym polegają różne jej formy, wziąć udział w działaniach z zakresu muzykoterapii neurologicznej.

„Muzykując wspólnie, chcemy budować poczucie otwartości wobec innych, często odmiennych członków społecznego zespołu. Chcemy tworzyć zgrane społeczności, w których każdy, niezależnie od swojego doświadczenia muzycznego i życiowego, może poczuć, że jest na swoim miejscu, wśród swoich ludzi. Gra zespołowa jest sposobem na budowanie szczególnie dziś potrzebnego szacunku i akceptacji dla różnorodności. Daje możliwość budowania solidarnego społeczeństwa – odpowiedzialnego za siebie nawzajem i środowisko, które wspólnie tworzy”. (Dominika Dopierała)

„Jako zespół muzykoterapeutów, muzyków umożliwiamy udział w aktywnym tworzeniu muzyki różnorodnym grupom uczestników, w szczególności osobom z niepełnosprawnościami i marginalizowanym. Podczas publicznych wydarzeń i sesji muzycznych staramy się przywrócić muzyce status sztuki użytkowej – wykonywanej na co dzień i dostępnej dla każdego i każdej”. (Dominika Dopierała)

Program:

Mobilna Scena Muzyczna – pokaz Muzykoterapii Społecznościowej

Kiedy: 3 lipca 2021, godz. 17.00-18.30
Gdzie: Plac Litewski


Mobilna Scena Muzyczna – Koncert Interaktywny

Kiedy: 4 lipca 2021, godz. 10.00-11.00
Gdzie: „Boisko pod Krzyżem”, os. Kalinowszczyzna


Spotkanie z pionierami muzykoterapii w Polsce

Wyjątkowe spotkanie z pionierami muzykoterapii w Polsce: dr Elżbietą Galińską oraz dr. Maciejem Kieryłem, które poprowadzi uznany lubelski dziennikarz radiowy i telewizyjny – Józef Szopiński. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się u źródeł jak wyglądały początki muzykoterapii w Polsce, jak postępował jej rozwój, w jakim punkcie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Spotkanie będzie miało otwartą formułę umożliwiającą zadawanie pytań i włączanie się do dyskusji.

Kiedy: 4 lipca, godz. 14.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 – patio

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Współorganizator wydarzenia: Klub Osiedlowy „ODEON”

REGULAMIN