Grafika z czarno biało czerwonych kwadratów z przerwami na zdjęcia ludzi
Zdjęcie kwiatów na drucie kolczastym, w tle rząd żołnierzy. Po obu stronach zdjęcia czerwono białe kwadraty.
Logo: Lublin; Kongres Współpracy Transgranicznej: Warsztaty Kultury: Euroregion Bug; kultura enter

W ramach akcji solidarnościowej ze społeczeństwem obywatelskim w Białorusi zapraszamy na koncert muzyki białoruskiej oraz wystawę fotografii z masowych protestów. Wydarzenia te odbędą się w ramach Kongresu Współpracy Transgranicznej Lublin 2021. W tym trudnym dla Białorusinek i Białorusinów czasie wzmożonych represji przeciwko przedstawicielom mediów, świata nauki i kultury oraz zwykłym obywatelom, ze strony białoruskiego rządu i reżimu prezydenta Aleksandra Łukaszenki, Lublin, podobnie jak inne polskie miasta, solidaryzuje się z nimi w walce o wolność.

 

Wystawa „the REM sleep” ǀ Wystawa plenerowa

Projekt Zmicera Waynowskiego to dokument fotograficzny, żywe świadectwo tragicznych i inspirujących wydarzeń odbywających się „tu i teraz” na Białorusi, badanie paradoksalnego fenomenu protestu ludu białoruskiego. Właśnie Protest staje się główną formą sztuki, a Ulica — główną platformą artystyczną kraju. Na wszystkie przemyślenia, refleksje, wypowiedzi artystyczne przyjdzie czas później. „Tu i teraz” każdy z nas jest uczestnikiem, dokumentalistą, kuratorem. Autor zdjęć (podobnie jak Josef Koudelka, dzięki któremu cały świat zobaczył Praską Wiosnę 1968 roku) był „zbyt blisko” wydarzeń i mimo bezprecedensowej presji wywieranej przez reżim na niezależnych i zagranicznych dziennikarzy oraz na każdą osobę z kamerą, potrafił uchwycić i utrwalić na błonie fotograficznej wszystkie główne wątki tej złożonej i dramatycznej historii.Bycie częścią protestu, bycie razem z ludźmi, wykazywanie się solidarnością i jednością — to podstawowy i główny motyw fotografa.

Dokument fotograficzny, który teraz niewątpliwie jest artystyczną wypowiedzią autora, to nieoczekiwany i piękny materiał, który podobnie jak pokojowy białoruski protest jest w stanie work in process. Wybór narzędzi (klasyczny aparat fotograficzny, czarno-biała błona filmowa) we współczesnym świecie cyfrowym jest w pewnym sensie kontynuacją paradoksalnej historii protestu, który stał się przede wszystkim rewolucją estetyczną. W listopadzie 2020 roku Zmicera Waynowskiego zatrzymano podczas tradycyjnej cotygodniowej akcji protestu prowadzonej pod hasłem „Marsz emerytów”. Został skazany na 13 dni aresztu na podstawie cieszącego się złą sławą artykułu 23.34 Kodeksu Wykroczeń. To była jego ostatnia praca w terenie. Po odbyciu kary autor został poddany dalszym naciskom i szykanom oraz zmuszony do opuszczenia kraju. Obecnie mieszka w Lublinie.

Kiedy: 5-15 października 2021
Gdzie: Plac Łokietka
Wstęp wolny

Wernisaż wystawy
Kiedy:5 października, godz. 13.00
Gdzie:
Plac Łokietka


Koncert Muzyki Białoruskiej ǀ Yegor Zabelov Solo, NaviBand, Isna Trio, Ana Zhdanova

Podczas koncertu w Warsztatach Kultury w Lublinie wystąpią białoruscy artyści, którzy musieli opuścić swój ojczysty kraj i kontynuują karierę muzyczną w Polsce. Usłyszymy Yegor Zabelov Solo, Navi Band, Isna Trio oraz Anę Zhdanovą, którzy zaprezentują różnorodne oblicza współczesnej muzyki białoruskiej.

Kiedy: 4 października 2021 (poniedziałek), godz. 19.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a – sala widowiskowa

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność przyjścia

Wydarzenie w formule hybrydowej. Transmisja live z koncertu będzie dostępna na kanale YouTube Warsztatów Kultury 

ARTYŚCI:

Yegor Zabelov Solo – Yegor Zabelov to jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów w Europie Wschodniej, a także kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Jego muzykę można określić jako eksperymentalną mieszankę akordeonu, awangardy, jazzu i dźwięków neoklasycznych. Po występach w całej Europie (m.in. w duecie Gurzuf) Yegor skupił się na karierze solowej. Najbardziej inspiruje go twórczość takich tuzów muzyki minimalistycznej jak Philip Glass, Steve Reich, Michael Nyman, Arvo Pärt, fiński eksperymentalny akordeonista Kimmo Pohjonen czy trio jazzowe Esbjörn Svensson Trio.

NaviBand – NaviBand to białoruski zespół indiepopowy założony na początku 2013 roku. Zyskał popularność na międzynarodowej arenie, reprezentując Białoruś w 62. Konkursie Piosenki „Eurowizja” w 2017 roku. Zespół wielokrotnie występował w Rosji, na Łotwie, Ukrainie, w Czechach oraz Polsce. W 2020 roku podczas protestów w Białorusi duet opublikował dwa utwory, mające na celu wsparcie protestujących: „Inszymi” („Innymi”) oraz „Diewoczka w biełom” („Dziewczynka ubrana na biało”), poświęcona protestującym kobietom.

Isna Trio – W skład zespołu wchodzi trzech doświadczonych białoruskich muzyków: Siarhej Douhaszau (Vuraj), Alexej Varsoba (Port Mone, rozdIlovI) i Andrej Jewdokimow (Diafilm Live), którzy wyemigrowali ze swojego kraju w latach 2019-2021. W Isna Trio łączą współczesną poezję z onirycznymi brzmieniami i białoruskim folklorem. Kompozycje zespołu inspirowane są m.in. wierszami Tamása Jónása (Węgry), Agaty Jabłońskiej (Polska) oraz Dainiusa Dirgėli (Litwa).

Ana Zhdanova – Białoruska piosenkarka, która wykonuje nostalgiczną muzykę z domieszką tanecznych nut rodem z lat 90. i dwutysięcznych. Ana rozpoczęła karierę muzyczną jako gitarzystka, a kontynuowała działalność jako producentka, poszerzając swoje muzyczne horyzonty. Muzyka Any jest uniwersalna, każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Najważniejszy w jej kompozycjach muzycznych pozostaje głos, który subtelnie unosi się w momentach wspomnień i smutku. Każda piosenka Any jest przepełniona znaczeniem, a tekst przenosi słuchacza w inny świat, w którym nie ma miejsca na napięcie i codzienność. Wszyscy bohaterowie jej piosenek to marzyciele, obserwujący życie z zewnątrz. Najbardziej znane projekty muzyczne Any to LILAC, Bonehider, Lily of the Valley $ Sugar.

Wydarzenia towarzyszące Kongresowi Współpracy Transgranicznej Lublin 2021.