Zdjęcie z lotu ptaka. Kobieta leży na białym kocu. Dookoła niej leżą materiałowe potwory.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia to nie tylko koncerty, filmy czy wystawy dla dorosłych. To także święto dzieci! W tym roku najmłodsi m.in. zbudują instrumenty z warzyw, nagrają teledysk, stworzą muzycznego potwora oraz nauczą się grać na ukulele. Do zabawy zapraszamy również dzieci z Ukrainy, w razie potrzeby zapewnimy obecność tłumacza.

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 7–10 lipca 2022 r. i będzie to już 15. edycja Innych Brzmień, a 9. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Małe Inne Brzmienia to autorski program edukacyjny, polegający na oswajaniu dzieci i młodzieży z dźwiękiem, różnymi gatunkami muzycznymi oraz pokazujący, że muzyka to bogate terytorium poznawcze, stwarzające ogromne pole dla pasjonującej zabawy. Wszystkie warsztaty mają charakter praktyczny i nastawione są na wzmacnianie twórczego potencjału uczestników. Tworząc program spotkań, stawiamy sobie za cel rozwijanie aktywnych postaw, kreatywnego myślenia, umożliwianie spotkania z twórcami muzycznymi, a wartością nadrzędną jest dialog i otwieranie się na rzeczywiste potrzeby uczestników. Warsztaty pozwalają odkryć swój potencjał twórczy w atmosferze wspaniałej zabawy.

W ramach Małych Innych Brzmień odbędą się m.in. warsztaty muzyczne z cyklu „Zagrajmy sobie!”, realizowane przez Fundację Kultura Enter ze środków miasta Lublin.

Program

Muzyka plastyka | Mój muzyczny potwór

Wprowadzimy naszą kreatywność i wyobraźnię na najwyższe obroty! Będziemy tworzyć wielkoformatowy flatlay pod tytułem „MÓJ POTWÓR”. Może to będzie straszliwy stwór, który nocą czai się pod łóżkiem i trzeba go oswoić, a może jednak bardzo miękki i radosny, bo przecież potwór wcale nie musi być groźny. Jak to zrobimy? Wykorzystamy najróżniejsze materiały, sprzęty, naczynia, zabawki, narzędzia, kartony, ubrania, a nawet nas samych, aby stworzyć wielką kompozycję, która zostanie potem sfotografowana z góry. W efekcie każdy uczestnik i uczestniczka otrzyma personalizowane zdjęcie z dziełem, którego będzie integralną częścią.
Prowadzenie: Ola Artyszuk

Informacje praktyczne:
Kiedy:
 27 czerwca 2022, godz. 15.30–18.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – II piętro
Dla kogo: 
zapraszamy osoby w wieku 7–18 lat

Zapisy: przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie warsztatykultury.pl oraz innebrzmienia.eu, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, udział bezpłatny


Loop Lublin!

Warsztaty, podczas których nagrasz razem z innymi uczestnikami piosenkę. Wspólnie stworzycie tekst, muzykę oraz zaaranżujecie własny utwór! Łukasz „Siwy” Staniewski – doświadczony beatboxer – wprowadzi Was w świat dźwięków tworzonych rytmicznie za pomocą narządów mowy – ust, języka, krtani, gardła czy przepony. Czy będą to dźwięki perkusji, linii basowej, czy może odgłosy zwierząt – przekonacie się podczas spotkania!
Prowadzenie: Łukasz “Siwy” Staniewski
Informacje praktyczne:
Kiedy:
 2,3,4 lipca 2022, godz.11.00–16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a– II piętro
Dla kogo: 
młodzież w wieku 13–18 lat
Zapisy:
 przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie warsztatykultury.pl oraz innebrzmienia.eu, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, udział bezpłatny


Słuchamy muzyki | Kosmos – melodia wszechświata

Nauczymy się selektywnie odbierać wybrane części utworu muzycznego, analizować dźwięki, poczuć i zrozumieć całość dźwiękowego doświadczenia. Na warsztatach odkryjemy muzyczne obrazy wszechświata. Podążając za dźwiękiem, przemierzymy kosmiczną przestrzeń i zanurzymy się w historii czasu. W trakcie naszej podróży sprawdzimy, jak brzmią okolice Drogi Mlecznej, jakie odgłosy wydaje Czarna Dziura i przekonamy się, że każda planeta ma swoją melodię. Stworzymy też własne galaktyki, którym nadamy nazwy i wymyślimy ich własne dźwięki.
Prowadzenie: Marzena Bielecka, Joanna Wawiórka-Kamieniecka

Informacje praktyczne:
Kiedy:
 7 lipca 2022, godz. 16.00–18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – II piętro
Dla kogo:
 zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat

Zapisy: przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie warsztatykultury.pl oraz innebrzmienia.eu, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, udział bezpłatny


 Ukulele – nauka gry

Muzyczna zabawa z najstarszą szkołą gry na ukulele w Lublinie! Zapraszamy małych i dużych do spróbowania swoich sił na tym wesołym, czterostrunowym instrumencie.
Prowadzenie: UkuPuku orkiestra

Informacje praktyczne:
Kiedy:
 8 lipca 2022, godz.12.00–13.00
Gdzie: VIVO! Lublin (plac eventowy), Aleja Unii Lubelskiej 2
Wstęp wolny. Wydarzenie dla dzieci, udział bezpłatny.


Instrumenty z recyklingu

Dowiemy się, jak samodzielnie wykonać proste instrumenty muzyczne z tanich i ogólnodostępnych przedmiotów – nawet takich, które wydają się być już zupełnie bezużyteczne. Obdarzone drugim życiem obiekty zabrzmią w dłoniach ich twórców.

Prowadzenie: Marzena Bielecka

Informacje praktyczne:
Kiedy:
 8 lipca 2022, godz. 14.00–15.00
Gdzie: VIVO! Lublin (plac eventowy), Aleja Unii Lubelskiej 2
Wstęp wolny.Wydarzenie dla dzieci, udział bezpłatny.


Złote myśli muzyczne

Zapraszamy do chwili refleksji nad muzyką, dźwiękami i ciszą. Chętni zostaną poproszeni o wypełnienie „Złotych myśli” na tematy dźwiękowe.

Prowadzenie: Marzena Bielecka

Informacje praktyczne:
Kiedy
: 8 lipca 2022, godz. 15.00–16.00
Gdzie: VIVO! Lublin (plac eventowy), Aleja Unii Lubelskiej 2
Wstęp wolny. Wydarzenie dla dzieci, udział bezpłatny.


BRASS! | koncert

Zespół instrumentów dętych blaszanych powstał na bazie Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej „Słobożański”. Orkiestra ma w swoim repertuarze światowe arcydzieła muzyki klasycznej, utwory kompozytorów współczesnych oraz muzykę różnych gatunków i stylów. Do wybuchu wojny regularnie uczestniczyła w różnych imprezach okolicznościowych, krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz konkursach. Twórcza działalność MAOS zyskała międzynarodowe uznanie, a światowej sławy soliści przyjeżdżali do Charkowa wyłącznie po to, by pracować z orkiestrą. Obecnie Ukraińska Orkiestra znalazła schronienie w podkrakowskim Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Członkowie grupy chcą wesprzeć swój kraj w walce z rosyjskimi wojskami. Muzycy zagrają serię charytatywnych koncertów, a pieniądze zebrane w trakcie wydarzeń przekażą na pomoc ukraińskiej armii.

Występuje: Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy
z Charkowa
Informacje praktyczne:
Kiedy
: 8 lipca 2022, godz. 16.00–17.00
Gdzie: VIVO! Lublin (taras widokowy), Aleja Unii Lubelskiej 2
Wstęp wolny. Wydarzenie dla dzieci, udział bezpłatny.


Przybornik! Jak mówić o muzyce? | Peleryna superbohatera

Za pomocą wykonanych podczas zajęć rekwizytów nauczymy się, jak w prosty i intuicyjny sposób mówić o muzyce. Czy każdy z nas może być superbohaterem? Jak odkryć w sobie niezwykłe zdolności? Puścimy wodze fantazji i przeobrazimy się w superbohaterów – określimy nasze supermoce, wrogów, atrybuty i strój. Każdy superbohater nosi przecież specjalną pelerynę – zaprojektujemy ją z wykorzystaniem elementów dźwiękowych, które wzmocnią nasze moce i dodadzą odwagi. Będzie dużo twórczej zabawy i dźwiękowego szaleństwa.
Prowadzenie
: Marzena Bielecka

Informacje praktyczne:
Kiedy:
 8 lipca 2022, godz. 11.00–13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala warsztatowa oraz patio
Dla kogo: 
zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat

Zapisy: przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie warsztatykultury.pl oraz innebrzmienia.eu, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, udział bezpłatny


Warsztaty wokalne | Zabawy dla maluchów

Wokalne zabawy dla najmłodszych, podczas których uczestnicy będą szkolić głos i ćwiczyć oddech. Ważnym aspektem będzie pobudzanie muzycznej wyobraźni zarówno podczas ćwiczeń indywidualnych, jak i grupowych.
Prowadzenie: Iza Urban, Katarzyna Mądra

Informacje praktyczne:
Kiedy:
 8 lipca 2022, godz. 11.00–11.45 i 12.00–12.45
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – patio
Dla kogo: 
zapraszamy dzieci w wieku 3–5 lat
Zapisy:
 przez formularz online, udział bezpłatny


Sztuka Wrażliwości: Spektrum zainteresowań: Dzwonki wietrzne

Dzwonki wietrzne to kojące i relaksujące instrumenty wydające dźwięki wraz z każdym podmuchem wiatru. Zapraszamy na cykl dwóch warsztatów plastyczno-muzycznych, podczas których będziemy tworzyć gliniane dzwonki wietrzne, malować je i zdobić.

Prowadzenie: Joanna Kowalska-Wolszczak

 Kiedy: 8 i 25 lipca 2022, godz. 17.00 (warsztaty dwudniowe)

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat

Zapisy: przez formularz online, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Udział bezpłatny.

Warsztat przyjazny autystycznie.

Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Warsztaty perkusyjne | Potwory mają głos

Warsztaty z potworami w roli głównej, podczas których zagramy na instrumentach i otaczających nas przedmiotach. Podczas zajęć uczestnicy poznają wybrane techniki perkusyjne i ich zastosowanie. Czeka nas parada dzikich stworów, które wspólnie stworzymy, nadając im wygląd i charakter. Ożywione potwory będą tupać, zgrzytać, parskać, sapać i potwornie hałasować. Sprawdzimy też, które dźwięki drażnią stwory, a które mogą je uspokoić i wprawić w radosny nastrój.

Prowadzenie: Marzena Bielecka, Joanna Wawiórka-Kamieniecka

Informacje praktyczne:
Kiedy:
 9 lipca 2022, godz. 11.00–13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – II piętro
Dla kogo: 
zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat

Zapisy: przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie warsztatykultury.pl oraz innebrzmienia.eu, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, udział bezpłatny


Spektakl „Opowieść o drzewie”

„Opowieść o drzewie” to bajka dźwiękowa dla najmłodszych, w której interesujące treści odnajdą również dorośli widzowie. Ciepła, pełna metafor opowieść o przyjaźni, wzajemnej pomocy, różnorodności i trosce o przyrodę niesie ważny przekaz: nie jesteśmy na świecie sami. Jesteśmy częścią większej całości, o którą trzeba dbać. Wzajemna pomoc i wspólne działanie są potrzebne, aby osiągnąć harmonię i pełnię szczęścia. W spektaklu przywołujemy tematy ważne ze względów dydaktycznych: dbanie o przyrodę, segregacja śmieci, przyjaźń i współpraca.
Prowadzenie: Teatr Hipopo Pam – Kasia Stefanowicz, Michał Marecki
Informacje praktyczne:
Kiedy
: 9 lipca 2022, godz. 12.00–13.00
Gdzie: VIVO! Lublin (taras widokowy), Aleja Unii Lubelskiej 2
Wstęp wolny .Wydarzenie dla dzieci, udział bezpłatny.


Warsztaty „Posłuchaj mi mamo”

Otaczający nas świat jest pełen ruchu, dźwięków, zmian. Kiedy jesteśmy w mieście, nad jeziorem, morzem, w lesie czy na łące, doświadczamy wielu wrażeń sensorycznych – dotykamy, obserwujemy, patrzymy, czujemy i słuchamy… No właśnie słuchamy, ale czy słyszymy? Podczas naszego warsztatu zachęcimy nasze uszy do aktywnego słuchania, rozpoznawania dźwięków, a nasze ciała i buzie do ich wydawania. Będziemy przywoływać charakterystyczne dźwięki otaczającego nas świata, przywołamy nieustanny taniec przyrody, który tym dźwiękom towarzyszy lub je współtworzy. Podczas warsztatu będziemy słuchać, rozpoznawać i naśladować dźwięki, tworzyć razem improwizowane dźwiękonaśladowcze utwory z wykorzystaniem buzi, dłoni, stóp i prostych instrumentów.
Prowadzenie: Teatr Hipopo Pam – Kasia Stefanowicz, Michał Marecki

Informacje praktyczne:
Kiedy
: 9 lipca 2022, godz. 13.00–14.00
Gdzie: VIVO! Lublin (taras widokowy), Aleja Unii Lubelskiej 2
Wstęp wolny. Wydarzenie dla dzieci, udział bezpłatny.


Warsztaty budowy instrumentów | Instrumenty z warzyw
Dowiesz się, jak samodzielnie tworzyć obiekty grające, wykorzystując ogólnodostępne i tanie przedmioty. Tym razem szczególną uwagę zwrócimy na warzywa, które miewają wspaniałe i niespodziewane brzmienie.
Prowadzenie: Paprykalaba
Informacje praktyczne:
Kiedy:
 10 lipca 2022, godz.11.00–12.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – patio
Dla kogo: 
zapraszamy osoby w wieku 7–18 lat
Zapisy:
 przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie warsztatykultury.pl oraz innebrzmienia.eu, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, udział bezpłatny


Gramy! | Warzywna orkiestra
Poznamy technikę gry na niezwykłych instrumentach muzycznych. Przekonamy się, jak zabrzmi dynia, marchew czy bakłażan.
Prowadzenie: Paprykalaba

Informacje praktyczne:
Kiedy:
 10 lipca 2022, godz. 12.00–13.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – patio
Dla kogo: 
zapraszamy osoby w wieku 7–18 lat

Zapisy: przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie warsztatykultury.pl oraz innebrzmienia.eu, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, udział bezpłatny


Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia umożliwia spotkanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na pograniczu różnych gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. Oferuje muzykę ambitną, nietuzinkową, poszukującą nowych rozwiązań. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć, w samym sercu Lublina, światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. Idea Innych Brzmień pozwala prezentować artystów, dla których muzyka stanowi inspirację i nieustanne wyzwanie. Na festiwalowych scenach łączymy style i gatunki, zapraszając zarówno twórców, jak i publiczność w unikatową podróż, w trakcie której lista ulubionych artystów wszystkich naszych gości zdecydowanie się wydłuża. Pełny program można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu Wschodu Kultury – Innych Brzmień: innebrzmienia.eu.

W tym roku w Lublinie zagrają: Godflesh, Squarepusher, Lean Left, Pablopavo i Ludziki, Niemoc i goście, Nanga, Julian Sartorius, Anushka Chkheidze, Cluster Lizard, Kadabra Dyskety Kusaje, Dlina Volny, MaDMApper, NIMF, Bandit Bandit, Fågelle. W ramach dorocznej prezentacji wybranej wytwórni płytowej spotkamy się z przedstawicielami waszyngtońskiej oficyny Dischord Records i zespołami: Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism.

Program festiwalu obfituje także w wydarzenia pozamuzyczne. W tym roku publiczność Innych Brzmień będzie miała m.in. okazję zobaczyć plakaty najlepszych ukraińskich ilustratorów – w ramach solidarności z naszymi wschodnimi sąsiadami będzie można podziwiać prace Klubu Ilustratorów Pictoric w ramach dwóch wystaw: „Yellow & Blue” oraz „Support Ukraine PIC | Obraz wojny”.

Na festiwalową publiczność czekają też premiery literackie. W tym roku portfolio Wschodniego Expressu powiększy się o kolejne cztery tytuły: Igor Pomierancew „KGB i inne wiersze”, Łeś Bełej „Lustrzany sześcian”, Agnė Žagrakalytė „Klara. Bande dessinée”, Wano Krueger „Ostatni pocałunek Iljicza”. Natomiast w ramach nowej serii wydawniczej „Zakotwiczone” zaprezentowane zostaną dwie pozycje: Jankew Glatsztejn „Dobranoc, świecie” oraz Józef Łobodowski „Wyzwolenie”.

Wschód Kultury – Inne Brzmienia
7–10 lipca 2022
Lublin, Błonia pod Zamkiem
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.
Patroni medialni: Polityka, Gazeta Wyborcza, HIRO, TVP Polonia, Radio Lublin, nowamuzyka.pl., rytmy.pl, British Council, Onet
Partnerzy: Keychange, Music Export Poland

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu