Grupa dzieci siedząca na poduszkach na trawie wokół białej makiety drzewa z instrumentami muzycznymi.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia to nie tylko koncerty, filmy czy wystawy dla dorosłych. To także święto dzieci! Najmłodsi zbudują zaklinacze deszczu, zagrają na ukulele i stworzą muzyczne znaki.

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 24-27 czerwca 2021 i będzie to już 14. edycja Innych Brzmień i 8. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie. Idea Innych Brzmień pozwala prezentować artystów, dla których muzyka stanowi inspirację i nieustanne wyzwanie. Na festiwalowych scenach łączymy style i gatunki, zapraszając zarówno twórców, jak i publiczność w unikatową podróż, w trakcie której lista ulubionych artystów wszystkich naszych gości zdecydowanie się wydłuża. Pełny program można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.

Do tej pory ogłosiliśmy, że w Lublinie zagrają: Mouse on Mars, Spięty, Włodi i 1988, WaluśKraksaKryzys, MaDMApper, Tarwater, Pokaz Trio, Sherpa The Tiger, you.Guru, shishi, Muniek i Przyjaciele, Daniel Latorre Organisation, Colors., a oficynę Instant Classic, reprezentować będzie Dynasonic, Jantar, ARRM, BNNT is Resina.

Program festiwalu obfituje także w wydarzenia pozamuzyczne, takie jak pokazy filmowe (m.in. polską premierę „Truth to Power” w reż. Garina Hovannisiana, dokumentu o życiu i społecznym zaangażowaniu Serja Tankiana, wokalisty i współzałożyciela grupy System of a Down), wystawy fotografii i plakatów oraz autorski program edukacji muzycznej – Małe Inne Brzmienia.

Na festiwalową publiczność czekają też premiery literackie. W tym roku portfolio Wschodniego Expressu powiększy się o kolejnych 7 tytułów: Andrij Lubka „Twoje spojrzenie, Cio-Cio-San”, Kateryna Babkina „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”, Zoltán Mihály Nagy „Szatański Pomiot”, Wasyl Słapczuk „Ten sam kurz drogi”, Juris Kronbergs „Wilk Jedno Oko”, Uładzimier Arłoŭ „Porucznik Piatrowicz i chorąży Duch” oraz Marius Burokas „Tu mieszkał Jonasz”.

Program

Warsztaty perkusyjne – ceramiczne zaklinacze deszczu

Kije deszczowe (rainstick) jak sama nazwa wskazuje imitują odgłos spadającego deszczu. Zapraszamy do wspólnego tworzenia tych niezwykłych instrumentów.

Kiedy: 24 czerwca, godz. 13.00

Gdzie: patio Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 7

Dla kogo: dzieci w wieku6-10 lat

Zapisy: Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, zapisy przez formularz online 


Warsztaty z budowy instrumentów – ceramiczne grzechotki

Grzechotki to wielka rodzina instrumentów muzycznych. Zapraszamy do wspólnego tworzenia niezwykłych ceramicznych grzechotek. Co będą miały w środku? Przekonacie się na spotkaniu.

Kiedy: 25 czerwca, godz. 11.00

Gdzie: patio Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 7

Dla kogo: dzieci w wieku6-10 lat

Zapisy: Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, zapisy przez formularz online


Muzyka plastyka – ceramiczne gwizdki

Niewielki gliniany gwizdek w kształcie ptaszka może stać się wróbelkiem, albo rajskim ptakiem. Wszystko zależy od dziecięcych pomysłów.

Kiedy: 26 czerwca, godz. godz. 11.00

Gdzie: patio Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 7

Dla kogo: dzieci w wieku 6-10 lat

Zapisy: Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, zapisy przez formularz online


Muzyka plastyka – PIKTOGRANIE – Muzyka to znak!

Piktogranie, czyli uproszczone myślenie o skomplikowanych sprawach. Zapraszamy na warsztaty szablonu, podczas których każdy z uczestników zaprojektuje i wykona znak o tematyce muzyki i dźwięków. Znaki będą inspirowane kształtami i kolorami znaków drogowych i będą naturalnej wielkości! Po warsztatach wykonane prace będą zaprezentowane w Klubokawiarni Inne Brzmień na błoniach, a po zakończeniu festiwalu autorzy otrzymają swoje prace.
Kiedy: 23-24 czerwca, godz. 11.00

Gdzie: 23 czerwca – pracownia Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 7,  24 czerwca – patio Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 7

Dla kogo: młodzież w wieku 13-18 lat

Zapisy: Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, zapisy przez formularz online


Warsztaty wokalne z Pomelody!

Zajęcia umuzykalniające dedykowane dzieciom wraz z ich rodzinami. Nie oczekujemy, że dzieci podczas zajęć będą siedzieć w miejscu. Mogą czuć się swobodnie! Każde dziecko odkrywa muzykę we własny, wyjątkowy sposób.

Kiedy: 25 czerwca, godz. 10.30 oraz 13.00

Gdzie: sala widowiskowa Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 5a

Dla kogo: dzieci do lat 6

Zapisy: Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, zapisy przez formularz online 


Przybornik! Jak mówić o muzyce? ÓSMY ELEMENT albo (która) FAKTURA!

Elementy dzieła muzycznego – to pojęcie brzmi dość poważnie i może wydać Wam się niezrozumiałe, ale chodzi tu po prostu o składniki, których używa się do skomponowania utworu czy napisania piosenki. Żeby ugotować zupę potrzebujemy: wody, ognia, warzyw, przypraw, ryżu, kaszy czy makaronu… Możemy całość zmiksować i zrobić zupę krem, albo zostawić większe kawałki itd. A żeby stworzyć utwór potrzebujemy: melodii, rytmu, agogiki – tempa, dynamiki – natężenia siły dźwięku, harmonii, kolorystyki, artykulacji – sposobu wydobycia dźwięku i FAKTURY.
W czasie warsztatów poznamy i przetestujemy działanie wszystkich elementów, ale szczególnie skupimy się na FAKTURZE. To często pomijany ÓSMY ELEMENT. Zbadamy jak się łączy dźwięk, kolor, ruch i faktura. Wykorzystamy do tego różne materiały, z których uszyjemy wcześniej zaprojektowane przez nas stroje. Na koniec zatańczymy w naszych kostiumach do skomponowanej przez nas muzyki. Całość zarejestrujemy w formie miniklipów.

Kiedy: 24-27 czerwca, czwartek – godz. 16.00 piątek-niedziela, godz. 12.00

Gdzie: sala medialabowa, ul. Grodzka 5a

Dla kogo: dzieci w wieku 6-12

Zapisy: Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, zapisy przez formularz online


Gramy! ukulele!

Serdecznie zapraszamy na warsztaty z ukulele! Ten mały instrument wprowadzi nas w wakacyjny klimat. W tym roku poznamy klasykę dziecięcego repertuaru i nauczymy się grać kilka najbardziej znanych piosenek, a to wszystko w ciągu jednego spotkania!

Kiedy: 25, 26 czerwca, godz. 13.00

Gdzie: patio Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 7

Dla kogo: osoby w wieku 6-18 lat

Zapisy: Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, zapisy przez formularz online


Jak mówić o muzyce: muzyka ilustracyjna

Czy szum ma kolor? Co mówi trawa? Czy można zaśpiewać ulicę? Dzieci w wieku 12 lat i starsze zapraszamy do udziału w przyjaznym sensorycznie warsztacie muzycznym. Podczas zajęć będziemy przede wszystkim uważnie nadstawiać uszu na wszelkie dźwięki wokół i wewnątrz: ruch uliczny, bicie serca, tykanie zegara, skrzypienie podłogi, burczenie w brzuchu… Nagrywając próbki dźwiękowe spróbujemy stworzyć własną, krótką, wielogłosową kompozycję. Prosimy o zabranie naładowanego telefonu z funkcją dyktafonu.
*warsztat przyjazny dla osób w spektrum autyzmu.

Kiedy: 26 czerwca, godz. 12.00

Gdzie: Park Saski, wejście główne

Dla kogo: dzieci w wieku 12-18 lat

Zapisy: Udział bezpłatny, ilość miejsc ograniczona, zapisy przez formularz online 


Warsztaty muzyczne z cyklu „Zagrajmy sobie!” realizowane są przez Fundację Kultura Enter. Projekt „Zagrajmy sobie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta Lublin.


Organizatorzy Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin

Patroni medialni: TVP Polonia, Polityka, wyborcza.pl, Radio Lublin, HIRO, nowamuzyka.pl, onet

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest w sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury