Baner Miasto Movie

Miasto movie /// Miasto tańca
cykl pokazów filmowych w Warsztatach Kultury

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro
Wstęp wolny

Cykl #27 /// Miasto tańca

Najkrótszy z miesięcy Miasto movie przemierzać będzie tanecznym krokiem, prezentując w przekrojowy sposób filmy o tej tematyce. Taniec, ruch, choreografia, do tego sylwetki legendarnych postaci, jakie zasłynęły w tej, jedynej w swoim rodzaju, formie artystycznej ekspresji – to wszystko będziemy mogli oglądać podczas zimowych pokazów. Patrząc na historię kinematografii, łatwo dostrzec jak istotną rolę zajmują w niej filmy taneczne. Już sam gatunek, jakim jest musical, stanowi temat niezwykle różnorodny i wielowątkowy. W Złotej Erze Hollywood ikonami tego nurtu były takie legendy kina jak: Fred Astaire, Debbie Reynolds czy Gene Kelly. Po nich nastały czasy Lizy Minnelli, Johna Travolty czy Patricka Swayze, a kino taneczne wpisało się znakomicie w kulturową rewolucję, jaka przetoczyła się przez Stany Zjednoczone lat 70. i 80. Na taneczną formę lub tematykę decydowali się w swoich dziełach tacy mistrzowie jak choćby Milos Forman, Darren Aronofsky, Carlos Saura czy Lars von Trier. Współczesne kino przeżywa absolutny renesans gatunku jakim jest musical, wciąż poszerzając jego granice, a co ważniejsze potrafi w doskonały sposób portretować aktualne, ważne tematy poprzez tę specyficzną formę. Filmy taneczne stanowią dziś już nie tylko rozrywkę, ale są istotną częścią naszej kultury i nowoczesnej sztuki filmowej.

Program na luty:

5 lutego 2020, godz. 19.00 – „La La Land”, reż. Damien Chazelle, czas 126’, 2016 r.

12 lutego 2020, godz. 19.00 – „Gorączka sobotniej nocy”, reż. John Badham, czas 118’, 1977 r.

19 lutego 2020, godz. 19.00 – „Cały ten zgiełk”, reż. Bob Fosse, czas 123’, 1979 r.

26 lutego 2020, godz. 19.00 – „The Company”, reż. Robert Altman, czas 112‘, 2003 r.

O CYKLU MIASTO MOVIE:
Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmuscha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.
Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

Kontakt:
Rafał Chwała
Pracownia Kultury Aktualnej
Warsztaty Kultury w Lublinie
e-mail: r.chwala@warsztatykultury.pl