Zdjęcie przedstawia mężczyznę palącego papierosa. Na środku napis Miasto Movie.

Kiedy: zawsze w środę, godz. 19.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro

Wstęp wolny

Cykl #29 /// Miasto dźwięku

Po przymusowej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 wracamy do naszego stałego cyklu filmowego Miasto Movie. Jesienią zajmiemy się niezwykle ciekawym i wciąż nie do końca uchwytnym zjawiskiem jakim jest dźwięk. Za pierwszy film dźwiękowy uznawany jest słynny „Śpiewak jazzbandu” z 1927 roku, ale kino jako medium już wcześniej, w czasach filmów niemych, korzystało z usług taperów, czyli pianistów grających na żywo podkład muzyczny do wyświetlanych obrazów. Dziś dźwięk w filmie to integralny i nieodzowny element współczesnego kina, a Oscary czy Złote Lwy w tej kategorii trafiają do prawdziwych mistrzów i znawców zagadnienia. Na przestrzeni lat rozwinęły się też w sztuce i kulturze takie pojęcia jak field recording, muzykoterapia, studia nad poziomem hałasu w miastach i szereg innych frapujących zjawisk. Kino zarówno fabularne, jak i dokumentalne nie pozostaje na nie obojętne. Przed nami zatem dźwiękowo-filmowa podróż, podczas której postaramy się w sposób przekrojowy zaprezentować kino, oddziałujące w równej mierze na zmysły wzroku i słuchu.

 

Program na miesiąc:

6 października, 19.00 | „Wybuch”, reż. Brian De Palma, czas 104’, 1981 r.
13 października, 19.00 | „Nieściszalni”, reż. Ola Simonsson, Johannes Stjarne Nilsson , czas 98‘, 2010 r.
20 października, 19.00 | „Zappa”, reż. Alex Winter, czas 129’, 2020 r.
27 października, 19.00 | „Lato”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, czas 126‘, 2018 r.

O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmuscha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała, Ewa Orzeszko