Czarno-białe zdjęcie twarzy dwóch mężczyzn.
Czarno-biała fotografia przedstawiająca grupę muzyków na scenie.
Czarno-biała fotografia kobiety i mężczyzny.
Czarno-biała fotografia przedstawiająca dwóch mężczyzn na scenie.

Brytyjska ikona eksperymentalnego metalu, naczelny kreator nowej międzygatunkowej muzyki na styku worldmusic, punk i awangardy, elektroniczne tornado z Bordeaux oraz poezja Williama Blake’a połączona z muzyczną improwizacją to kolejne składowe dźwiękowej uczty, jaka czeka nas podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Do programu dołączają bowiem Godflesh, Yonatan Gat & Eastern Medicine Singers, Kap Bambino i William’s Things, którzy wystąpią w Lublinie w dniach 25-28 czerwca 2020.

Różnorodność brzmieniowa, eksperymenty stylistyczne, przekraczanie ram gatunkowych i najwyższa jakość muzyczna są niezmiennie wyróżnikiem festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia i klamrą spinającą wszystkie wydarzenia muzyczne. Nie inaczej będzie tym razem, kiedy po raz 13. w Lublinie spotkają się najciekawsi artyści z całego świata. Po raz 7. festiwal odbędzie się pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po, ogłoszonych jako pierwszych, artystach reprezentujących kultową polską wytwórnię Antena Krzyku, do programu dołączają kolejne zespoły idealnie wypełniające kategorię „innych brzmień” – Godflesh, Yonatan Gat & Eastern Medicine Singers, Kap Bambino i William’s Things.

Godflesh – brytyjska legenda industrial metalu oraz post metalu, uznawana – obok goszczącego w Lublinie w roku ubiegłym Ministry – za kluczowy dla tych gatunków zespół. Grupa powstała pod koniec lat 80. w Birmingham, z inicjatywy Justina Broadricka i Bena Greena, wzbudzając sensację i zachwyt branży muzycznej debiutanckim albumem „Streetcleaner”. Mimo, iż niedawno przypadło 30-lecie tego legendarnego krążka, doskonale wytrzymał on próbę czasu. Płyta wciąż brzmi świeżo i niepokojąco. Mocne, bezkompromisowe, a jednocześnie hipnotyzujące brzmienie, wykorzystanie automatu perkusyjnego, wycieczki w stronę elektroniki i dubu – wszystko to sprawia, iż Godflesh to zespół jedyny w swoim rodzaju. Dyskografię formacji zamyka póki co album “Post Self” z 2017 roku, wydany nakładem AvalancheRecording. Na lubelskim koncercie Godflesh zaprezentuje szerokie, przekrojowe spektrum swojej twórczości.

Yonatan Gat & Eastern Medicine Singers– pochodzący z Izraela, a mieszkający obecnie w Nowym Jorku wirtuoz gitary, producent i kompozytor. Współtwórca kultowego zespołu Monotonix, czyli tria słynącego z dzikich, szalonych koncertów, granych nierzadko w samym środku widowni. Tę technikę koncertową YonatanGat przeniósł również na swoje kolejne projekty, przez co jego występy na żywo to unikalne, niesamowite doznanie. Dziś na nowojorskiej scenie awangardowej artysta plasuje się w ścisłej czołówce najciekawszych i najbardziej poszukujących muzyków swojego pokolenia. Jego najnowszym dziełem jest album „Universalists”, wydany przez dobrze znany innobrzmieniowej widowni labelGlitterbeat. To niezwykła fuzja rockowego składu z domieszką punka i freeimpro, połączona z etniczną muzyką kolektywu Eastern Medicine Singers, tworzonego przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Kap Bambino– założony w 2001 roku francuski duet wykonujący szeroko rozumianą muzykę elektroniczną, mocno osadzoną w brzmieniach alternatywnych. Orion Bouvier i Caroline Martial przebojem zdobyli sceny europejskich klubów i festiwali, wyrastając na jedną z najbardziej energetycznych i bezkompromisowych grup w swoim nurcie. Po sukcesach w Europie przyszły równie udane trasy po Japonii i Ameryce Południowej, a znakiem firmowym Kap Bambino stały się żywiołowe występy na żywo, czego z pewnością będzie można doświadczyć w Lublinie. Ostatnim dokonaniem płytowym grupy jest wydany w 2019 roku „Dust, Fierce, Forever” – piąty album w dyskografii Francuzów. W setliście lubelskiego koncertu nie zabraknie jednak także starszych, pamiętnych kompozycji z albumów „Love” czy „Zero Life, Night Vision”.

William’s Things – projekt trójki znakomitych artystów – Michała Górczyńskiego, Tomasza Wirackiego i Seana Palmera – operujący na styku dźwiękowej improwizacji, muzycznej awangardy oraz poezji. Za punkt wyjścia trio obrało sobie twórczość Williama Blake’a, wybitnego poety angielskiego romantyzmu. Popkultura nieraz przywoływała tę wyjątkową postać – wystarczy wspomnieć choćby „Truposza” w reżyserii Jima Jarmuscha czy koncepcyjne albumy Johna Zorna. William’s Thing doskonale wpisuje się w tę tradycję, dodając do niej oryginalny głos. Ich koncerty to unikalna słowno-dźwiękowa podróż o rytualnym, wręcz oczyszczającym charakterze; piękne, intymne spotkanie z wielką sztuką. Poza zjawiskową, zbudowaną na twórczości Blake’a i współgrającą z muzyką treścią, projekt zaskakuje również niesamowitą formą wykonania. Wraz z William’s Things uciekamy bowiem z klasycznej sali koncertowej, a sceną koncertu staje się świat natury, z drzewami, zielenią, kojącą przyrodą.

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 25-28 czerwca 2020. Po raz 7. festiwal odbędzie się pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie. W programie są także koncerty artystów ze stajni Anteny Krzyku: niderlandzkie gwiazdy alternatywy – The EX i De Kift, amerykańska grupa The Messthetics, tworzona przez muzyków legendarnej formacji Fugazi oraz, polskie zespoły – Javva, 1984, Pochwalone i [peru]. Przed nami jeszcze kolejne ogłoszenia.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury