Zdjęcie promocyjne. Przedstawia dwie książki, które stoją pionowo. Na pierwszym planie "Frau Muller nie zamierza płacić więcej" autorstwa Natalki Śniadanko. Na okładce poza tytułem i nazwą autora znajduje się czarny napis na białym pasku o treści: Nominacja do nagrody ANGELUSA 2020. Druga ksiązka jest ustawiona reversem prostopadle do pierwszej, po lewej stronie.

Znamy już listę książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS w 2020 roku. Wśród nich znalazła się pozycja Frau Müller nie zamierza płacić więcej Natalki Śniadanko w tłumaczeniuBohdana Zadury, wydana przez wydawnictwo Warsztatów Kultury w Lublinie w ramach projektu Wschodni Express.

Powieść „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” skupia jak w soczewce kilka kontekstów czasowych, geograficznych i problemowych. Bohaterki książki mieszkają i pracują we Lwowie i w Berlinie, ruszają z wypadami turystycznymi do Wenecji i Krakowa, eksplorują własną seksualność, zmieniając partnerów i partnerki, a także zgłębiają zakamarki swojej podświadomości, przerabiając traumy z dzieciństwa spędzonego w sowieckiej Ukrainie i we wschodnich Niemczech. Kontrapunktem dla opowieści o losach ukraińskich gastarbeiterek na tle współczesności jest rozwijana w tle saga rodzinna, ukazująca obraz polsko-ukraińskiej wsi w skali prawie całego XX wieku i na swój sposób przerabiająca traumy narodowe i społeczne. Opowiedziana autentycznym, językowo bezbłędnym wielogłosem powieść artykułuje problemy spychane na margines, kwestionuje stereotypy i mitologemy, prowokuje i pobudza do rozmyślań.

Natalka Śniadanko (ur. 1973 we Lwowie) – znana ukraińska pisarka, tłumaczka literatury polskiej i niemieckojęzycznej, dziennikarka. Absolwentka Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu we Fryburgu. Autorka książek: „Kolekcja namiętności czyli Przygody młodej Ukrainki” (2001, polskie wydanie 2005), „Sezonowa wyprzedaż blondynek” (2005), „Syndrom sterylności” (2006, polskie wydanie 2008 pod tytułem „Ahatanhel”), „Mleko z macierzanką” (2007), „Kraj zepsutych zabawek oraz inne podróże” (2008), „Owadzia huśtawka” (2009, polskie wydanie 2014 pod tytułem „Lubczyk na poddaszu”), „Herbarium kochanków” (2011), „Frau Müller nie zamierza płacić więcej” (2013), „Schludne szlaczki arcyksięcia Wilhelma” (2017). Laureatka Nagrody im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego. Jej książki ukazały się w tłumaczeniach na język niemiecki, rosyjski oraz czeski. Stypendystka Gaude Polonia. Mieszka we Lwowie.

Książka do kupienia na stronie internetowej Warsztatów Kultury, w zakładce sklep: https://sklep.warsztatykultury.pl/

Więcej o Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej ANGELUS: https://angelus.com.pl/