Grafika z logo Próba Cafe. Czarny napis na Żółtym tle.

20 czerwca ponownie rusza Próba Cafe, miejsce przy ul. Grodzkiej 5a, gdzie będzie można nie tylko dobrze zjeść, ale również uczestniczyć w m.in. kameralnych koncertach, spotkaniach poświęconych kulturze i literaturze, premierach wydawniczych. O program kulturalno-artystyczny w Próba Cafe zadbają Warsztaty Kultury. Podczas otwarcia będzie można zrobić sobie zdjęcie unikalną techniką fotograficzną Romana Krawczenki.

Próba Cafe/Pierogarnia Stolnica to od dziś miejsce dla smakoszy pierogów. – Każdego dnia znajdziesz u nas największy wybór pierogów w Lublinie. Farsze, którymi są wypełniane, jak i ciasto, przyrządzane są na niezliczoną ilość sposobów. Gotowane, pieczone czy smażone – wszystkie od początku do końca wykonujemy samodzielnie z naturalnych i ekologicznych surowców, bez dodatku substancji konserwujących i wzmacniaczy smaku (w tym glutaminianów), sztucznych aromatów i barwników oraz emulgatorów i substancji spulchniających.Każdego dnia mamy w ofercie zdrowe i świeże pierogi. – zapewniają nowi najemcy. Ponadto w lokalu będzie można zjeść kopytka, kluski śląskie, naleśniki, paszteciki, krokiety, kotlety, sałatki i surówki. W środę, po wcześniejszym zamówieniu – pierogi bezglutenowe.

Podczas otwarcia w godz. 16-17.30 Roman Krawczenko z Warsztatu Fotograficznego Warsztatów Kultury w Lublinie zrobi 5 osobom pamiątkowe zdjęcia w jednej z najstarszych technik fotograficznych – talbotypii.Uczestnicy sesji fotograficznej zostaną wyłonieni w konkursie, którego szczegóły znajdują się na facebooku Próba Cafe.

Roman Krawczenko – fotografik, historyk, instruktor. Od 2015 roku opiekuje się Warsztatem Fotograficznym Warsztatów Kultury – miejscem poświęconym szlachetnym technikom fotografii, znajdującym się w jednym z najpiękniejszych zakątków Śródmieścia Lublina – zaułku noszącym nazwisko Hartwigów. Tworząc w Polsce, Roman Krawczenko wypracował własną metodę fotografowania, będącą wynikiem jego trzyletnich eksperymentów (2015–2018) z czterema historycznymi technikami fotograficznymi – procesem kolodionowym, ambrotypią, verreéglomisé (szkło eglomizowane) oraz orotone. Ta powstała w Lublinie wersja techniki fotografii mieszanej została określona przez jej autora mianem Lublintone.

Próba Cafe będzie otwarta w godzinach:

Poniedziałek-czwartek 11-21, piątek, sobota 11-24, niedziela 13-21

Otwarcie Próba Cafe

Kiedy: 20 czerwca 2020, godz. 11.00

Gdzie: ul. Grodzka 5a

Wstęp wolny