Ogłaszamy pierwsze artystki Festiwalu Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024). Będziemy mogli zobaczyć ich prace w malowniczej przestrzeni nad Bystrzycą pomiędzy mostami Mariana Lutosławskiego! W trakcie festiwalu zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej, które będą łączyły wysoką jakość artystyczną z troską o środowisko oraz pozwolą na bezpośredni kontakt z naturą otulając zwiedzających szumem Bystrzycy. To pierwsza edycja tego wydarzenia w Lublinie.
Opis
W Festiwalu weźmie udział 10. artystów i artystek (dziewięciu z Polski i jedna z Ukrainy) pracujących w różnych mediach. Będą realizować obiekty, instalacje i inne prace site-specific zaprojektowane specjalnie na potrzeby Festiwalu, działając samodzielnie lub w kolektywach artystycznych. Jedną z nich jest Alicja Bielawska, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Pisze poezję, tworzy rysunki, rzeźby i instalacje, wykorzystując tkaniny i ceramikę. Jej prace koncentrują się wokół materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami, wnętrzami a wspomnieniami dotykając kwestii względności percepcji i roli pamięci. Interesuje ją kształtowanie przestrzeni, kontekst w jakim umieszcza prace oraz rola odbiorcy. Do swoich realizacji wprowadza również elementy choreografii i performansu.
– Mam wielką przyjemność stworzyć pracę specjalnie na Festiwal Sztuki Nad Rzeką. To jedna z moich pierwszych prac, która zaistnieje w przestrzeni publicznej. Jest ona zaproszeniem dla przechodniów do zatrzymania się i przyjrzenia się kolorom, światu, przyrodzie i otoczeniu. Praca nosi tytuł „O tej porze dnia nawet cienie są w kolorze”.- opowiada Alicja Bielawska.
Prace Alicji znajdują się w kolekcjach takich instytucji, jak: Galeria Studio w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galeria Arsenał w Białymstoku, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Kolejną artystką, której pracę będzie można zobaczyć podczas Festiwalu Sztuki Nad Rzeką jest Inga Levi – graficzka, mozaikarka i malarka zajmująca się również instalacją i sztuką interdyscyplinarną. Absolwentka Wydziału Wydawniczego i Poligraficznego Politechniki Kijowskiej, wydziału sztuk wizualnych Kyiv Academy of Visual Arts oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Kijowie. W latach 2018-2021 Levi była kuratorką i nadzorowała prace renowacyjne monumentalnych mozaik lat 1960 w Kijowie. Levi w swojej praktyce artystycznej z powodzeniami wykorzystuje doświadczenia zdobyte w różnych dziedzinach sztuki, a jej prace prezentowane były w wielu galeriach ukraińskich, polskich i europejskich.
– Jestem artystką wizualną z Kijowa. Lublin jest dla mnie bardzo ważnym miastem, bo kilka lat temu zrealizowałam tutaj pierwszą swoją instalację w przestrzeni publicznej. Chcę Państwa bardzo serdecznie zaprosić na festiwal Sztuki Nad Rzeką, podczas którego będzie można obejrzeć moją nową pracę nad brzegiem rzeki Bystrzycy. Myślę, że prace artystów i artystek zrealizowane na potrzeby wystawy będą dodatkową atrakcją tego pięknego miejsca. Do zobaczenia w Lublinie! – opowiada Inga Levi.
Przypominamy, że otwarcie Festiwalu z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r., podczas Nocy Kultury o godzinie 19.00. Start na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie. Instalacje będą dostępne do oglądania aż do października 2024 r. Na spacer festiwalowy można wybrać się samodzielnie lub wziąć udział w oprowadzaniu, na które organizatorzy będą regularnie zapraszać.
PROGRAM
1 czerwca, godz.19.00 | Otwarcie Festiwalu Sztuki Nad Rzeką z oprowadzaniem
czerwiec- październik 2024 | Festiwal Sztuki Nad Rzeką
Wstęp wolny. Wystawa plenerowa.
Projekt wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Festiwal Sztuki Nad Rzeką dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.