Noc Kultury, tłum ludzi, widoczne neony: Relax, Nocna Zmiana, Lublin, Sztos

Właśnie ukazała się publikacja „Wstęp do Antologii Miejskiej Odwagi. Rozmowy o odważnych działaniach w mieście” pod red. Joanny Bogacz, Joanny Romaniuk, Pauliny Stok-Stockiej, Marty Urbańskiej, Aleksandry Żabowskiej, a w niej rozmowa z Joanną Wawiórką-Kamieniecką, dyrektor festiwalu Noc Kultury, organizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie.

Książkę, którą trzymają Państwo w rękach można nazwać zbiorem rozmów, kolekcją doświadczeń, paletą odczuć i emocji związanych z miastem. Ale też zestawem rozwiązań, inspiracji albo wskazówek do działania. Dla nas to wspomnienie ostatnich kilku miesięcy, podczas których mogłyśmy porozmawiać z wyjątkowymi kobietami, które cenimy i, z których doświadczeń i wiedzy chcemy czerpać. Przyszło nam pracować w czasie z pozoru niesprzyjającym spotkaniom i integracji. Ten dziwny i zaskakujący obrót spraw jednak rzucił nowe światło na działalność zarówno naszą, jak i naszych Bohaterek. Przyniósł nieco więcej czasu na refleksję oraz podjęcie nieplanowanych wcześniej decyzji – piszą jej redaktorzy.

Joanna Wawiórka-Kamieniecka w rozmowie z Joanną Romaniuk opowiada o pracy w Warsztatach Kultury, która jest jej pasją i mieście, które jest jej miejscem. Podczas lektury można się dowiedzieć, w jaki sposób organizuje się Noc Kultury, co motywuje, a co zniechęca, czym dla artystki jest odwaga w działaniach miejskich i co one dają mieszkańcom.

Definiuje Noc Kultury: – Noc Kultury nie walczy z nikim, raczej wskazuje kierunki, pokazuje, że może być pięknie, że może być bezpiecznie, ale nie działa w kontrze. Po prostu tego nie robimy, nie obwieszczamy światu, że czegoś nie robimy, że na coś się nie zgodziliśmy. Naszym założeniem jest budowanie, a nie działanie w kontrze do czegoś. Zakładamy, że jeśli ktoś, kto jednego roku stanie okoniem, a w tym najpiękniejszym scenariuszu, w przyszłym roku z jakiegoś powodu będzie miał ochotę przyłączyć się, to drzwi są dla niego otwarte. To ma być maksymalnie otwarta sytuacja, nie tworząca podziałów.

Publikacja jest dostępna online.