Grafika przedstawiająca kurę złożoną z części mechanicznych

Sztuka i rzemiosło, muzyka oraz wiedza ludowa zagoszczą na ulicach Starego Miasta w Lublinie. Podczas Jarmarku Rzemieślniczego, warsztatów, wystaw, spektakli oraz koncertów poznamy najciekawsze elementy naszego wspólnego dziedzictwa. Spotkajmy się w dniach 21-23 sierpnia, by celebrować doroczne święto kultury tradycyjnej!

Jarmark Jagielloński to miejsce spotkań, rozmów, wymiany doświadczeń i pasji, miejsce, w którym poznajemy tradycje różnych stron świata. Rzemiosło i sztuka ludowa, koncerty i warsztaty to świat zmysłów, bogactwo doznań sensorycznych, wspólne przeżycia i emocje. Jarmark Jagielloński w swoim założeniu prezentuje kultury różnych regionów Europy, ukazując zarówno różnice między nimi, jak i elementy wspólne, przenikające się. Bliskie relacje są podwalinami Jarmarku, na których przez tyle lat budowaliśmy wszystkie nasze wydarzenia i których wagę promowaliśmy. W tym roku z powodu pandemii zabraknie gości z zagranicy. W Jarmarku wezmą udział twórcy z Polski, którzy nie tylko zaprezentują bogate tradycje swoich regionów, ale także zachęcą do nabycia ich wspaniałych wyrobów i wypełnienia nimi wnętrz naszych domów – mówi Karolina Waszczuk, dyrektor Jarmarku Jagiellońskiego.

Zielarstwo na Jarmarku Jagiellońskim

Głównym tematem, wokół którego krążyć będzie tegoroczna edycja festiwalu, jest zielarstwo. Rośliny zielne od zawsze towarzyszyły ludziom, nie tylko dzięki swojej funkcji leczniczej, ale także gospodarczej, spożywczej czy wreszcie obrzędowej. Chcąc przypomnieć o szerokim zastosowaniu roślin w życiu człowieka, ale także o ich bogatej i jednocześnie zróżnicowanej symbolice, zdecydowaliśmy się zadedykować im całą edycję Jarmarku. Motyw ten obecny będzie zarówno w programie warsztatów, jak i spektakli, koncertów czy pokazów kinowych. Ziołowy charakter będzie miał również pająk prezentowany podczas festiwalu w Bramie Krakowskiej – dla wielu gości Jarmarku wyczekiwany punkt programu. Niezwykłą okazją do zgłębienia tematu zielarstwa będzie Letnia Szkoła Tradycji, dzięki której zainteresowane osoby będą mogły przez kilka dni pod okiem specjalistów poznawać sposoby wykorzystania roślin w lecznictwie, rolnictwie, barwieniu czy obrzędowości, a także nauczą się zasad ich uprawy.

Jarmark Rzemieślniczy

Ze względów bezpieczeństwa tegoroczny Jarmark Rzemieślniczy będzie wyraźnie skromniejszy niż te z poprzednich lat – weźmie w nim udział około 100 wystawców. Do Lublina zaprosiliśmy twórców z Polski, którzy zaprezentują bogactwo i różnorodność tradycji swoich regionów i zaproszą Was do nabycia ich wspaniałych wyrobów.

Muzyczna uczta dla fanów tradycji

Od kilku lat jednym z najważniejszych punktów programu Jarmarku Jagiellońskiego jest koncert re:tradycja, podczas którego znani muzycy łączą siły z mistrzami muzyki tradycyjnej, tworząc zupełnie nową jakość. Tego elementu nie zabraknie i w tym roku! Artyści, którzy pojawią się na scenie re:tradycji to Reni Jusis i instrumentalista Miguel Moon wspólnie z AngėleBapkauskienė i z zespołem Šalcinukas z Puńska, Tomasz „Lipa” Lipnicki i Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy w wyjątkowym spotkaniu wspominającym zmarłego w maju tego roku lidera kapeli.

Słuchacze koncertów spotkają się także m.in. z Kapelą Maliszów, WoWaKin Trio, Tęgimi Chłopami czy premierową odsłoną projektu Łukasz Jemioła &Drescode, prezentującą polski swing okresu przedwojennego.

Bezpieczeństwo na Jarmarku Jagiellońskim

Jarmark Jagielloński odbędzie się z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa, a na wszystkie wydarzenia festiwalowe, z wyjątkiem Jarmarku Rękodzielniczego, Jarmarkowego Podwórka i wystaw będą obowiązywać zapisy – także na koncerty czy spektakle. Wszystko po to, by nie przekroczyć dopuszczalnej dla danej przestrzeni liczby uczestników.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi odnośnie zabezpieczenia przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 uczestnicy Jarmarku będą zobowiązani do zachowania dystansu społecznego, a jeżeli nie będzie to możliwe do noszenia maseczek. Przed wejściem na teren Jarmarku każdy zdezynfekuje ręce (płyny do dezynfekcji umieszczone będą przy wejściu na teren wydarzenia oraz w jej obrębie). Stoiska rzemieślników będą odpowiednio od siebie oddalone oraz wyposażone w płyny do dezynfekcji.

Każdy uczestnik wydarzeń na które obowiązują zapisy, będzie musiał podpisać oświadczenie, w którym stwierdzi, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną ani nie miał z taką osobą kontaktu oraz że nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. Uczestnicy przed wejściem będą mieli mierzoną temperaturę.

Pamiętajmy, aby nie przychodzić na festiwal z objawami infekcji dróg oddechowych podobnych do grypy oraz temperaturą ciała powyżej 38 stopni Celsjusza. Osoby, które są objęte kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, a także które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobami zarażonymi wirusem SARS-CoV-2 i chorymi na COVID-19, powinny zostać w domu.

Sprawdź pełny program na www.jarmarkjagiellonski.pl