Jest nam bardzo miło poinformować, że Warsztaty Kultury w Lublinie są laureatami dwóch nagród w plebiscycie Strzały 2021 organizowanym przez Gazetę Wyborczą. Tytuł Wydarzenia Kultury otrzymał nasz cykl wydawniczy Wschodni Express a nagroda czytelników trafiła do nas za ubiegłoroczną edycję Carnavalu Sztukmistrzów.
Wschodni Express z nagrodą jury
Celem serii wydawniczej „Wschodni Express” jest prezentacja czytelnikom polskim najnowszych tekstów literatur wschodnich sąsiadów Polski, poruszających najbardziej aktualne dla tych społeczeństw problemy, niepozbawionych krytycznego dystansu i humoru w patrzeniu na Europę, siebie w Europie oraz Europę w sobie.
W zbiorze esejów autobiograficznych pt. „Punkt zerowy” autorstwa Artema Czecha przeczytamy o wojnie, w której nie ma patosu i bohaterstwa, są natomiast wnikliwe, wyważone i bezpretensjonalne opisy wojennej codzienności.
„Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek” Kateryny Babkiny to seria opowiadań ułożonych w jedną historię pięciu rodzin, których dzieci spotykają się w szkole 1 września w pierwszym roku niepodległości Ukrainy i pozostają przyjaciółmi na całe życie.
W serii Wschodni Express publikujemy przede wszystkim zróżnicowaną gatunkowo prozę i eseistykę, ale także wiersze. Do naszych autorów należą najwybitniejsi twórcy Ukrainy, Białorusi czy Litwy, jak m.in. Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar, Oleksandr Bojczenko, Andrij Lubka, Hałyna Kruk, Mykoła Riabczuk, Natalka Śniadanko oraz pisarki i pisarze jeszcze u nas nieznani. W palecie naszych książek są m.in. opowiadania Ołeha Sencowa, reżysera i prozaika, więzionego pięć lat w łagrach dzisiejszej Rosji. Szczycimy się współpracą m.in. z Bohdanem Zadurą, jednym z najwybitniejszych polskich tłumaczy prozy i poezji ukraińskiej. Nazwa serii nawiązuje do takich sławnych projektów “pociągów literackich” jak europejski Literaturexpress Europa 2000 – ponad stu pisarzy i poetów z 43 krajów podróżowało od Lizbony do Berlina, i ukraiński Potyah76 (Pociąg 76) – internetowego magazynu poświęconego kulturze Europy Środkowo-wschodniej.
Książki można zakupić w naszym sklepie internetowym sklep.warsztatykultury.pl/, wybrane pozycje dostępne są także w formie e-booków w aplikacji Legimi. Serdecznie zapraszamy szczególnie teraz do zakupu książek, które wystawiliśmy w celu wsparcia Ukrainy w kawiarni i księgarni Między Słowami.
Carnaval Sztukmistrzów z nagrodą publiczności
Carnaval Sztukmistrzów to wydarzenie, podczas którego ulice miasta ożywają za sprawą cyrkowych artystów. To jedyny w Polsce festiwal nowego cyrku, dla którego sceną jest przestrzeń́ miejska. W jego programie znajdą się m.in. warsztaty kuglarskie czy przedstawienia teatralne. To także niepowtarzalna okazja do podziwiana podniebnych występów slacklinerów i kuglarzy, którzy w czasie festiwalu opanowują̨ Stare Miasto. Założeniem festiwalu, który w roku 2008 nosił nazwę Festiwal Sztukmistrzów, jest jego ludyczny charakter oraz próba prezentacji współczesnych widowisk kuglarskich i cyrkowych z kręgu nowego cyrku. Podczas tego wydarzenia ulice miasta ożywają za sprawą ulicznych artystów, odbywają się spektakle oraz warsztaty z popularnych dyscyplin kuglarskich. Impreza obejmuje także przedstawienia teatralne, cyrkowe przedstawienia uliczne angażujące publiczność, występy buskerów ożywiające przestrzeń miasta oraz performance, instalacje i koncerty kapel ulicznych. Carnaval Sztukmistrzów jest imprezą-wizytówką Lublina, która oddaje duchowość, autentyzm, bogactwo kulturowe i klimat miasta. Podczas festiwalu prezentowana jest światowa sztuka alternatywna i eksperymentalna w połączeniu z teatrem i cyrkiem, a Lublin jest jedynym w Polsce miejscem prezentującym tego typu zjawiska.
Zapraszamy na najbliższą edycję, która odbędzie się 28-31 lipca 2022 roku w Lublinie na Starym Mieście.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy na nas głosowali oraz Gazecie Wyborczej, która przyznała nam nagrodę jury!