Czy w środku Starego Miasta może wyrosnąć las? W czasie grudniowego oczekiwania na święta wszystko jest możliwe! Zielone choinki, które rozgoszczą się przy ulicy Grodzkiej 5a i 7, zaproszą Was do wizyty w kamienicach Warsztatów Kultury. W ich wnętrzach czekać będzie na Was wiele niezwykłych ozdób i postaci. Jakich? Tego dowiecie się, odwiedzając nas pomiędzy 6 grudnia 2021 a 7 stycznia 2022. W kolejnych tygodniach będziemy odsłaniać przed Wami nowe elementy naszej świątecznej aranżacji, dlatego pamiętajcie, że jedna wizyta to stanowczo za mało. Szczególnie warto zajrzeć do nas 18 grudnia, kiedy trwać będą Sprawunki, czyli Targi Wyjątkowych Rzeczy. Spotkacie na nich twórców i ich wyroby, które mogą stać się prezentami dla Was i Waszych bliskich. Tego dnia na patio naszej kamienicy swoje atelier otworzy także Roman Krawczenko, fotograf i specjalista od szlachetnych technik fotografii, który wykona Wam portret w stylu retro.
Czy w środku Starego Miasta może wyrosnąć las? W czasie grudniowego oczekiwania na święta wszystko jest możliwe! Zielone choinki, które rozgoszczą się przy ulicy Grodzkiej 5a i 7, zaproszą Was do wizyty w kamienicach Warsztatów Kultury. W ich wnętrzach czekać będzie na Was wiele niezwykłych ozdób i postaci. Jakich? Tego dowiecie się na miejscu. Kolejne ozdoby będą się pojawiać sukcesywnie
Kiedy:
7 grudnia 2021 – 7 stycznia 2022, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – korytarz i patio oraz Grodzka 5a – korytarz
Wstęp wolny
Warsztat wykonywania postaci kolędniczych: kozy i bociana
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia czas zacząć! Stwórz razem z nami drewniane rekwizyty kolędnicze, z którymi wyruszysz składać najlepsze życzenia. Czas od świąt Bożego Narodzenia aż do dnia Trzech Króli to najlepszy moment na to, by życzyć sobie i innym szczęścia, zdrowia i pomyślności na cały nadchodzący rok. Zawodowcami w składaniu życzeń byli i nadal są kolędnicy. Każdy z nich musi być odpowiednio przygotowany do pełnienia tej roli – potrzebna jest tu bowiem znajomość tekstów życzeń, kolęd i pastorałek, a czasami także specjalne rekwizyty. Jakie? Ile okolic, tyle tradycji kolędniczych. Z ogromnego wachlarza atrybutów wybraliśmy dwa. Wspólnie z Piotrem Rogalińskim stworzycie więc postać kolędniczej kozy lub bociana – maszkar, które towarzyszyły niegdyś kolędnikom podczas ich wizyt w okolicznych domostwach. Postaci będą wykonywane z drewna i naturalnych dodatków przyniesionych przez uczestników. Do stworzenia kozy lub bociana niezbędna będzie umiejętność posługiwania się takimi narzędziami jak toporek, nóż, piłka ręczna czy młotek. Wykonane prace zabierzecie ze sobą do domu.
Prowadzenie: Piotr Rogaliński
Kiedy: warsztat dwudniowy (obowiązuje uczestnictwo w obu dniach)
10 grudnia (piątek), godz. 16.00-20.00
11 grudnia (sobota), godz. 10.00-14.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: dla dzieci 12+ i dla osób dorosłych; zgłaszamy się w parach! (dziecko i opiekun lub para dorosłych znajomych)
Zapisy: obowiązują zapisy przez formularz online + opłacenie kaucji 50 zł (kaucja jest zwracana osobom, które wezmą udział w obu dniach warsztatowych w pełnym wymiarze godzin)
UWAGA! Weźcie ze sobą materiały przydatne do stworzenia postaci: stare skórzane buty, torby czy kurtki oraz futerkowe kołnierze. W czasie warsztatu będziecie używać piłek do drewna, młotków i noży.
Plenerowe atelier Romana Krawczenki
Na jeden dzień na patio naszej kamienicy swoje atelier otworzy także Roman Krawczenko, fotograf i specjalista od szlachetnych technik fotografii, który wykona Wam portret w stylu retro. Tłem dla fotografii będzie piękna świąteczna dekoracja.
Kiedy: 18 grudnia, godz. 11.00-14.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – patio
Zapisy: Przez formularz online. Zapisujesz siebie, ale możesz przyjść z rodziną / znajomymi, z którymi chcesz mieć zdjęcie
Koszt zdjęcia: 20 zł
Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy
Grudniowe „Sprawunki” to już czwarta edycja Targów Wyjątkowych Rzeczy, organizowanych przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Wydarzenie poświęcone jest twórczości projektantów, których wyroby powstają dzięki ich kreatywności, pomysłowości i talentom manualnym. Targi odbędą się 18 grudnia w godz. 10.00-18.00 przy ul. Grodzkiej 7 oraz Grodzkiej 5a.
Grudzień jest miesiącem wyjątkowym jeśli chodzi o zapotrzebowanie na upominki dla naszych najbliższych. Jak sobie pomóc, by babci ponownie nie obdarować kwiecistą chustą, taty skarpetkami w romby, a brata sweterkiem z czerwononosym reniferem? Nawet najbardziej kreatywni często łapią się na tym, że pula pomysłów niestety się wyczerpała, a gotowe zestawy z drogerii to jednak nie to. Tu z pomocą przychodzą Sprawunki, podczas których w przedświątecznej atmosferze i w formacie prezentowego last minute, będzie można zgromadzić naprawdę niebanalne drobiazgi pod choinkę. Na stoiskach pojawią się przedmioty produkowane w pojedynczych egzemplarzach, albo bardzo krótkich seriach, które zostały wymyślone i wykonane lokalnie, przez projektantów, artystów, rzemieślników i przedsiębiorców kreatywnych.
Do udziału w wydarzeniu w charakterze wystawców zapraszamy wszystkich kreatywnych – twórców, projektantów, rzemieślników, artystów i tych, którzy stoją za powstaniem unikatowych produktów i usług, które mogą stanowić niepowtarzalny podarunek świąteczny. Nie ograniczamy asortymentu do wybranych branż czy kategorii produktów, ale oceniamy go przez pryzmat jego jakości, autorskiego charakteru i formatu mieszczącego się pod choinką. Sprawunki są także okazją, by osobiście poznać utalentowanych twórców, często schowanych w internecie lub w czeluściach mieszkań i pracowni.
Kiedy: 18 grudnia, godz. 10.00-18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a i 7
Wstęp wolny
Drodzy uczestnicy, zapewne słyszeliście o aktualnych zmianach w przepisach dotyczących organizacji wydarzeń kulturalnych podczas pandemii COVID-19 i chcielibyście wiedzieć jak to wpłynie na Wasz udział w Sprawunkach – Targach Wyjątkowych Rzeczy. Zapraszamy absolutnie WSZYSTKICH do udziału w naszym wydarzeniu w bezpieczny i zgodny z przepisami sposób:
2. jeśli posiadasz certyfikat świadczący o szczepieniu na COVID-19 weź go ze sobą i pokaż obsłudze przy wejściu do naszych kamienic 18 grudnia – osoby z takim zaświadczeniem wchodzą bez limitu
3. udział w wydarzeniu mogą wziąć także osoby, które nie posiadają certyfikatu, natomiast może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziemy prosić Was o trochę cierpliwości. Nowe przepisy pozwalają nam wpuścić do siedziby określoną liczbę osób, które zaświadczenia o szczepieniu nie posiadają.