Obrazek namalowany przez dziecko. Przypomina rybę.

W ramach cyklu Sztuka Wrażliwości mamy przyjemność zaprosić Państwa na czerwcowe wydarzenia skierowane do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich rodzin i bliskich. W programie m.in. warsztaty, wystawy, projekcje filmowe oraz spotkania autorskie. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

O projekcie

Sztuka Wrażliwości to cykl wydarzeń, warsztatów, webinarów o charakterze integracyjnym i edukacyjnym skierowany do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich opiekunów. Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla osób spoza środowiska neuroatypowego, zmieniające schematy myślenia o autyzmie poprzez przedstawienie osób autystycznych jako ludzi o szczególnej wrażliwości, stanowiących integralną część naszego społeczeństwa oraz dające przestrzeń w otaczającej nas rzeczywistości dla ich neuroróżnorodności. Projekt przewiduje organizację wydarzeń artystycznych przyjaznych sensorycznie oraz integrujących i tworzących więzi pomiędzy środowiskami osób neurotypowych z osobami neuroróżnorodnymi.Cykl obejmuje również warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży autystycznej, aby wyzwolić ich potencjał twórczy z uwzględnieniem szczególnych potrzeb stymulacyjnych oraz wrażliwości sensorycznej tej grupy osób.

Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla opiekunów osób autystycznych, które nauczą ich tworzenia przyjaznego sensorycznie środowiska dla ich rodzin, służącego integralnemu rozwojowi ich dzieci.

Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. 

PROGRAM NA CZERWIEC

3–4 czerwca 2022 | Wystawa

Wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci i młodzież w spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnością intelektualną, uczniów i wychowanków Fundacji Alpha w Lublinie,Szkoły Podstawowej nr 32 w Lublinie, Szkoły Podstawowej nr 53 w Lublinie oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie.
Kiedy: 3–5 czerwca 2022
Gdzie: plac Olejny
Wstęp wolny


12 czerwca 2022 | Spektrum zainteresowań: Domki dla owadów

 Zapraszamy do wspólnego stworzenia domków dla owadów, w którym zadomowić się mogą dzikie pszczoły, trzmiele czy złotooki. Do konstrukcji użyjemy naturalnych materiałów, a każdy zaaranżuje swój domek wg własnych upodobań.
Kiedy: 12 czerwca 2022, godz. 11.00–12.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Kto: dzieci i młodzież w wieku 7–14 lat w spektrum autyzmu
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń


19 czerwca 2022 | Nowe rzemiosło: Frezowanie CNC – puzzle 3D

Zapraszamy na cykl 2 warsztatów, podczas których dowiem się, jak działa ploter frezujący CNC. Ploter frezujący to urządzenie sterowane komputerem, które wycina niezwykle precyzyjne kształty np. w drewnie. Za jego  pomocą samodzielnie zaprojektujemy i wytniemy puzzle 3D. Zapraszamy wszystkich, których interesuje zastosowanie nowej technologii w pracy z drewnem. Wcześniejsze doświadczenie nie jest wymagane.
Kiedy: 19 czerwca 2022 i 3 lipca 2022, godz. 11.00–13.00 (warsztat dwudniowy)
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala medialabowa – I piętro
Kto: młodzież 11–18 lat w spektrum autyzmu
Zapisy: przez formularz online, ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


22 czerwca 2022 | Weronika i Jerzy Janiakowie „Książka o człowieku w spektrum autyzmu”

Spotkanie z pisarskim duetem, a zarazem małżeństwem – Weroniką i Jerzym Janiakami. Nasi goście napisali przewodnik po neurotypowym świecie, zachowując jednocześnie to wszystko, co czyni ich oraz ich dzieci sobą, czyli osobą w spektrum. 
Kiedy: 22 czerwca 2022, godz. 19.00
Gdzie: Facebook Warsztatów Kultury
Dla kogo: Wydarzenie dla osób 12+ w spektrum autyzmu oraz wszystkich zainteresowanych tematem autyzmu.
Prowadzenie: Kasia Chróścik – Fundacja Nie Tylko Autyzm


23 czerwca 2022 | Spektrum w kinie: Ojcostwo w autyzmie: film „Oto my”

W Dzień Ojca zapraszamy na pokaz filmu „Oto my”. Ta niesamowita opowieść jest historią jednoczesnego dorastania ojca i jego autystycznego syna oraz podróży, która odmieni ich życie. Aharon z oddaniem wychowuje swojego syna, Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej, codziennej rutynie, która tak bardzo różni się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy? Aharon uważa, że nie, ale może w rzeczywistości sam nie dorósł do rozstania… 

Kiedy: 23 czerwca 2022, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: Wydarzenie dla osób w spektrum autyzmu oraz wszystkich zainteresowanych tematem autyzmu. Film przeznaczony dla osób w wieku 12+
Wstęp wolny

Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. 

Logotypy organizatorów