Podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia nie może zabraknąć artystów z Ukrainy, dlatego w tym roku w Lublinie zaprezentują się 3 znakomite projekty ze sceny alternatywnej naszych sąsiadów. Jazzowy Hyphen Dash oraz elektroniczne The Lazy Jesus i Monoconda. Postaramy się także przybliżyć aktualną sytuację branży muzycznej w Ukrainie, w czym pomogą nam przedstawiciele kultowego, ukraińskiego Atlas Festival. W dniach 6-9 lipca 2023 spotykamy się w Lublinie w ramach 16. odsłony Innych Brzmień i po raz 10. pod szyldem Wschodu Kultury, czyli przedsięwzięcia realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez trzy miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów.
O wydarzeniu
Ostatni rok dla artystów i artystek z Ukrainy to nieustanne zmaganie się z koszmarem wojny i niewyobrażalnie trudną sytuacją codziennej egzystencji w zagrożeniu, stresie i niepewności. Musieli się oni odnaleźć w warunkach ekstremalnych, których muzycy z wielu innych krajów nigdy nie doświadczyli. Sztuka, w obliczu poważnych kryzysów, ma jednak swoje miejsce i niezwykle istotną rolę, a przypominanie o ukraińskiej kulturze i promowanie jej, jest dla nas dziś jeszcze ważniejsze niż dotychczas.
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia od początku miał w swoich założeniach prezentację bogactwa i różnorodności obecnej na muzycznych scenach krajów z tzw. Partnerstwa Wschodniego. Przez ostatnią dekadę zapraszaliśmy do Lublina artystów z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, reprezentujących tak różnorodne gatunki jak jazz, elektronika, indie rock, punk czy metal. Po drodze przełamaliśmy mnóstwo stereotypów, nawiązaliśmy szereg przyjaźni i kooperacji, udowadniając, że muzyka działa ponad granicami i jest uniwersalnym, globalnym językiem komunikacji. Podtrzymując tę tradycję, zaprezentujemy w tym roku jedną z największych nadziei ukraińskiej sceny jazzowej czyli trio Hyphen Dash. Do tego, swojego energetycznego seta zagra dla nas Monoconda, a elektronikę połączoną ze zjawiskową oprawą wizualną zaserwują nam artyści z duetu The Lazy Jesus w swoim secie pt. UA Tribal. Podczas festiwalu nie zabraknie też rozmowy na temat aktualnej sytuacji na muzycznej scenie naszych sąsiadów, będzie się więc można dowiedzieć z pierwszej ręki, co się dzieje i jak możemy się zaangażować w pomoc.
Więcej o artystach i artystkach
Hyphen Dash – mieszkający i tworzący w Kijowie zespół to obecnie jeden z najciekawszych i najszybciej rozwijających się składów na scenie naszych wschodnich sąsiadów. Ten jazzrockowy kolektyw jest zdaniem wielu ekspertów tamtejszego rynku objawieniem ostatniego roku. Hyphen Dash już niebawem będzie kreował oblicze współczesnej sceny ukraińskiej, łączącej jazz oraz muzykę klubową. Artyści poza klasycznym instrumentarium śmiało sięgają też po elektronikę, a nawet hip-hop. Do swoich nagrań i koncertów zapraszają ciekawych gości, jak choćby słowacką wokalistkę Tamarę Kramar. Warto już teraz sprawdzić ich koncert w Lublinie, bowiem jest duża szansa, że nadchodzące lata będą należeć właśnie do nich.
The Lazy Jesus presents UA Tribal – projekt muzyczno-wizualny ukraińskiego producenta, muzyka i DJ-a Ehora Havrylenko, znanego jako The Lazy Jesus. W odsłonie UA Tribal łączy on różne rytmy i bity z ukraińskim folklorem. W swoich setach skupia się głównie na eksplorowaniu muzyki etno (nie tylko z Ukrainy, lecz także z różnych części świata), która staje się bazą dla interesującej muzyki tanecznej. Jako DJ Ehor występował w Berlinie, Barcelonie, Paryżu, Wilnie i na Bali. W Ukrainie gra głównie w kijowskim klubie HVLV, a także pracuje jako redaktor muzyczny w znanej ukraińskiej wytwórni Masterskaya. Zanim rozpoczął karierę solową znany był z aktywnego udziału, jako basista i klawiszowiec, w wielu kijowskich zespołach nurtu indie i pop. W 2021 roku wygrał RAP UA AWARDS w kategorii „Sound Producer of the Year”. Od 2022 roku Ehor prezentuje swoją selekcję UA na europejskich scenach, przedstawiając niezależnych artystów ukraińskiej sceny elektronicznej, którzy tworzą swoją muzykę w czasie wojny. Dwie jego selekcje były grane w radiu w Wilnie i Monachium.
Monoconda – pod tym pseudonimem działa Oleksandr Filonenko, uznany ukraiński dj, producent i muzyk. W swoich setach potrafi w interesujący i autorski sposób połączyć takie gatunki jak IDM, dub, techno czy ambient. Artysta bez problemu jest w stanie porwać każdą widownię do tańca i zabawy, a kiedy trzeba, zwolnić tempo, zanurzając się w klimat hipnotyzujących, transowych brzmień. Podczas swoich występów, poza szeroko rozumianą elektroniką, używa też m.in. gitary elektrycznej czy instrumentów klawiszowych, co w połączeniu daje bardzo interesujący efekt. Set Monocondy będzie z pewnością jednym z najbardziej tanecznych momentów tegorocznej odsłony festiwalu w Lublinie.
Przypominamy, że zespołami, które również zaprezentują się podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są: legenda brytyjskiej sceny elektro Ladytron, norweski mistrz gitary Stian Westerhus, wielka nadzieja współczesnej sceny brytyjskiej Nuha Ruby Ra, legenda sceny niemieckiej łącząca elektronikę z żywym brzmieniem To Rococo Rot, włoscy mistrzowie poetyckiego nastroju z Dead Cat in a Bag, świetne polskie składy – szorstkie, Tuleje i Atol Atol Atol, powracający w wielkim stylu Contemporary Noise Ensemble, rozkręcający swoją karierę w zawrotnym tempie Jakub Skorupa, fenomenalna młodzież z grup: ta Ukrainka i Kisu Min oraz znakomity jazzowo-bluesowy zespół Koń.
Wkrótce kolejne ogłoszenia, zarówno koncertowe, jak i związane z działaniami pozamuzycznymi, wśród których nie zabraknie doskonałego programu filmowego, wystaw, spotkań i premier literackich, wydarzeń dla dzieci i młodzieży oraz warsztatów i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej.
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia
6–9 lipca 2023 r.
Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Wstęp wolny.
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz http://www.wschodkultury.eu/
Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Nasz Festiwal działa na rzecz równości płci w branży muzycznej w sieci Keychange.