Na zdjęciu Roman Krawczenko z zabytkowym aparatem fotograficznym

Warsztat Fotograficzny powraca po długiej przerwie i zaprasza do swojego magicznego świata dawnych aparatów i technik fotograficznych. W lipcu można będzie wziąć udział w warsztatach poświęconych m.in talbotypii i odbitki stykowej a w Zaułku Hartwigów oglądać wystawę zdjęć Lewisa Hine’a – amerykańskiego fotografa uważanego za ojca fotografii społecznie zaangażowanej.

Odbitki stykowe – fotografia z duchem

Niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Wspólnie wykonamy portrety w jednej z najstarszych technik – talbotypii, które będą wyjątkową pamiątką. Poznamy podstawowe zasady obsługi sprzętu, kompozycji i stylizacji. Udział w warsztatach mogą wziąć osoby pełnoletnie.

Kiedy: 3 lipca 2021 – sobota, godz.: 10:00-12.00, 13.00-15:00 (dwie grupy)
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio 
Zapisy: Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przed formularz online


Talbotypia – papier solny

Technika talbotypii jest pozornie prosta, wymaga jednak dużych umiejętności, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Często uważana za mało trwałą, co jest kompletnie niesłuszne, ponieważ dobrze wykonana w tej technice odbitka nie ustępuje trwałością odbitkom przygotowanym według procesów srebrowych.
 
Kiedy: 10 lipca 2021 – sobota, godz.: 10:00-12.00, 13.00-15:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy: Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przed formularz online     


Kurs Fotografii Tradycyjnej

Kurs przeznaczony jest dla wszystkich tych, którzy pragną nauczyć się fotografii od podstaw, fotografowania techniką analogową, a także pracy w ciemni.
Kiedy: 17 i 24 lipca 2021 – soboty, godz.: 10:00-14:00 – warsztaty dwudniowe
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7 – patio

Zapisy: Udział w warsztatach jest płatny – 60 zł. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przed formularz online.
Lokalizacja może ulec zmianie, osoby zarejestrowane otrzymają szczegóły na podany adres e-mail)

REGULAMIN

Lublin, Stare Miasto, dzielnica żydowska, to była kopalnia fotografii […]. Podzamcze, mówiąc językiem człowieka wrażliwego, było genialne do malowania, do fotografowania, […] ten strój, te ubiory; zarośnięte i brodate twarze, bardzo ubogie chałupy na Podzamczu. Właściwie wszystko zaczynało się od Bramy Grodzkiej. Mieszkali tam szewcy, krawcy; mieli jakiś kąt do spania, dosłownie kąt, a właściwie pracowali na wolnym powietrzu. […] Jednocześnie była piękna architektura, był ciekawy sztafaż, ruch na ulicach, handel w sklepikach i na ulicach. Sprzedawano makagigi zrobione z maku, jabłka marynowane, które wystawiane były w dużych beczkach, kapustę kiszoną i różne specjalności, które tylko u Żydów można było kupić, oczywiście śledzie itp. Wszystko to było wystawione przed wejściem do domu, na ulicy.

Edward Hartwig, Tematy fotograficzne, źródło teatrnn.pl

Kiedy: 26 czerwca 2021 r. lub 31 lipca 2021 r. – sobota, godz.: 11:00-14:00
Gdzie: start- Zaułek Hartwigów, Kowalska 3
Zapisy: Udział w spacerze jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz online.

Informacje dla uczestników w związku z COVID-19:

Warunkiem udziału w spacerze jest wcześniejsza rejestracja poprzez formularz online. W trosce o bezpieczeństwo uczestników spaceru, każdy z nich, na etapie rejestracji, zobowiązany jest wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia. Podczas spaceru uczestnicy zobowiązani są zakrywać usta i nos maseczka i stosować zasady dystansu społecznego (utrzymać 1,5-metrowy dystans od innych).


Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat – zwiedzanie Warsztatu Fotograficznego

Odwiedź Warsztat Fotograficzny w Zaułku Hartwigów, poznaj tajemnice szlachetnych technik fotografii i zobacz, jak wyglądała praca fotografika 100 lat temu!

Kiedy: Każdy czwartek i piątek miesiąca, godz.: 12.00-16.00
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów

Udział w pokazach jest bezpłatny. W warsztacie mogą przebywać jednocześnie 2 osoby.


„Lewis Hine – Fotografia Zaangażowana” – wystawa w Zaułku Hartwigów

Lewis Hine (1874–1940) – amerykański socjolog i fotograf, uważany za ojca fotoreportażu społecznie zaangażowanego. Szczególną uwagę poświęcał osobom z niższych warstw społecznych i wykorzystywanych do ciężkiej pracy. Hine, który jako młody chłopak sam był zmuszony podjąć pracę w ciężkich warunkach, dążył do tego, aby robione przez niego zdjęcia miały wpływ na zmianę sytuacji fotografowanych ludzi.

Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonyc

Kiedy: 24.06-31.07 2021
Gdzie: Zaułek Hartwigów, Kowalska 3 
Wystawa plenerowa, bez ograniczeń czasowych.