czarno-białe zdjęcie młodej kobiety

Spacer „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych

Lublin, Stare Miasto, dzielnica żydowska, to była kopalnia fotografii […]. Podzamcze, mówiąc językiem człowieka wrażliwego, było genialne do malowania, do fotografowania, […] ten strój, te ubiory; zarośnięte i brodate twarze, bardzo ubogie chałupy na Podzamczu. Właściwie wszystko zaczynało się od Bramy Grodzkiej. Mieszkali tam szewcy, krawcy; mieli jakiś kąt do spania, dosłownie kąt, a właściwie pracowali na wolnym powietrzu. […] Jednocześnie była piękna architektura, był ciekawy sztafaż, ruch na ulicach, handel w sklepikach i na ulicach. Sprzedawano makagigi zrobione z maku, jabłka marynowane, które wystawiane były w dużych beczkach, kapustę kiszoną i różne specjalności, które tylko u Żydów można było kupić, oczywiście śledzie itp. Wszystko to było wystawione przed wejściem do domu, na ulicy.

Edward Hartwig, Tematy fotograficzne, źródło teatrnn.pl

Kiedy: 10 pażdziernika 2020 – sobota, godz.: 11:00-14:00

Gdzie: start- Zaułek Hartwigów, Kowalska 3

Zapisy: Udział w spacerze jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez poniższy formularz online:
https://forms.gle/21FAg6Y37UJyPrHo8

Informacje dla uczestników w związku z COVID-19:

Warunkiem udziału w spacerze jest wcześniejsza rejestracja poprzez formularz online. W trosce o bezpieczeństwo uczestników spaceru, każdy z nich, na etapie rejestracji, zobowiązany jest wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia.

Uwaga! Podczas spaceru uczestnicy zobowiązani są zakrywać usta i nos (np. maseczka, przyłbica) lub stosować zasady dystansu społecznego (utrzymać 2-metrowy dystans od innych).

Ambrotypia

Ambrotypia – jedna z dawniejszych, stosowanych od 1851 roku, pozytywowych technik fotograficznych, pozwalająca uzyskać jeden unikatowy (bez możliwości wykonania odbitek) obraz. Udział w warsztatach mogą wziąć osoby pełnoletnie.

Kiedy: 17 pażdziernika 2020 – sobota, godz.: 10:00-15:00, II grupy

Gdzie: Warsztat fotograficzny w Zaułku Hartwigów, ul. Kowalska 3

Zapisy: https://forms.gle/T7xU6tYtGHADeGio9

Odbitki stykowe – fotografia z duchem

Niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Wspólnie wykonamy portrety w jednej z najstarszych technik – talbotypii, które będą wyjątkową pamiątką. Poznamy podstawowe zasady obsługi sprzętu, kompozycji i stylizacji. Udział w warsztatach mogą wziąć osoby pełnoletnie.

Kiedy: 24 pażdziernika 2020 – sobota, godz.: 10:00-15:00

Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów

Zapisy: https://forms.gle/DjxQ63E9coNJyAE99

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przed formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl

Talbotypia – papier solny | warsztat fotograficzny

Technika talbotypii jest pozornie prosta, wymaga jednak dużych umiejętności aby osiągnąć optymalne rezultaty. Często uważana za mało trwałą, co jest kompletnie niesłuszne, ponieważ dobrze wykonana w tej technice odbitka nie ustępuje trwałością odbitkom przygotowanym według procesów srebrowych.

Kiedy: 31 pażdziernika 2020 – sobota, godz.: 10:00-15:00

Gdzie: Warsztat fotograficzny w Zaułku Hartwigów, ul. Kowalska 3

Zapisy: https://forms.gle/WEQNmGMn2eQHZVnL7

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przed formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl

Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat – zwiedzanie warsztatu fotograficznego

Odwiedź Warsztat Fotograficzny w Zaułku Hartwigów, poznaj tajemnice szlachetnych technik fotografii i zobacz, jak wyglądała praca fotografika 100 lat temu!

Kiedy: Każdy czwartek i piątek miesiąca, godz.: 11.00-16.00

Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów

Udział w pokazach jest bezpłatny. W warsztacie mogą przebywać jednocześnie 2 osoby.

Lubelski Zaułek Hartwigów mieści kameralny Warsztat Fotograficzny prowadzony przez Romana Krawczenko, artystę fotografika, który zajmuje się szlachetnymi technikami fotograficznymi. Odwiedzając to magiczne miejsce można dowiedzieć się jak wyglądało i funkcjonowało dawne atelier fotograficzne oraz na czym polegała praca fotografa i laboranta przełomu XIX i XX wieku. Podczas wizyty można będzie zapoznać się z historią i dawnymi technikami fotografii.

Program zwiedzania:

▲ zobaczymy na czym polega technika ambrotypii

▲ poznamy historię fotografii

▲ sprawdzimy jak działają aparaty pamiętające naszych pradziadków

▲ zajrzymy do ciemni fotograficznej

▲ zobaczymy jak z papieru czy szkła wyłania się obraz

Warsztat fotograficzny oferuje także możliwość wykonania techniką kolodionową portretu na szkle.