Fotograf Roman Krawczenko stoi przy aparacie analogowym sprzed 100 lat.

Jest takie magiczne miejsce w Lublinie – Zaułek Hartwigów. To tu właśnie znajdziesz Warsztat Fotograficzny Romana Krawczenki, w którym możesz wziąć udział w sesji szlachetnymi technikami fotografii: ambrotypią czy odbitkami stykowymi.

Program na wrzesień

Wspólnie wykonamy portrety jedną z najstarszych, bo pochodzącą z początku XX w.,  technik fotograficznych. Po wizycie w Warsztacie Fotograficznym każdy z uczestników otrzyma dwie odbitki. Takie zdjęcia mogą być doskonałym prezentem lub wyjątkową pamiątką.
Kiedy: 3 września 2022 (sobota), godz. 10.00–12.00 lub 12.00–14.00
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3
Dla kogo: dla osób pełnoletnich
Zapisy: udział w warsztatach jest płatny – 10 zł/osoba . Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl.


Talbotypia – papier solny 

Zapoczątkowana przez Williama Foxa Talbota w 1839 roku technika talbotypii polega na robieniu fotografii tzw. metodą POP, czyli na uzyskiwaniu pożądanego obrazu pod wpływem światła ultrafioletowego bez późniejszej obróbki chemicznej. Odbitka nie ustępuje trwałością odbitkom przygotowanym według procesów srebrowych. Charakteryzuje się czerwonobrązowym odcieniem i cienką warstwą naturalnego wosku, który nadaje fotografii lekki połysk.
Kiedy: 10 września 2022, godz.: 10.00-12.30 lub 13.00-15.30
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, ul. Kowalska 3 / Zaułek Hartwigów
Koszt udziału: 15 zł
Dla kogo: dla osób pełnoletnich
Zapisy: Przez formularz online dostępny na stronie www.warsztatykultury.pl


Ambrotypia 

Zapraszamy na warsztat fotografii techniką ambrotypii. Ambrotypia (z j. greckiego „nieśmiertelne zdjęcie”) to jedna z dawniejszych, stosowanych od 1851 roku, pozytywnych technik fotograficznych, która pozwala uzyskać jeden unikatowy, bez możliwości wykonania odbitek obraz. Taki portret na szkle będzie pamiątką dla wielu pokoleń – zdjęcie może przetrwać niezniszczone nawet 180 lat!
Kiedy:  17 września 2022, godz.: 10:00-12:30, 13:00-15:30
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów, Kowalska 3
Koszt udziału: 50 zł
Dla kogo: dla osób pełnoletnich 
Zapisyprzez formularz online

Warsztaty dostępne także w języku ukraińskim.

Zapoznaj się z regulaminem. 

Uwaga promocja! Przy zakupie trzech warsztatów, całkowity koszt uczestnictwa wynosi 60 zł. 


Polecamy także 

Atelier Fotograficzne sprzed 100 lat – zwiedzanie 

Lubelski Zaułek Hartwigów mieści kameralny Warsztat Fotograficzny prowadzony przez Romana Krawczenkę – artystę fotografika, który zajmuje się szlachetnymi technikami fotograficznymi. Odwiedzając to magiczne miejsce można dowiedzieć się, jak wyglądało i funkcjonowało dawne atelier fotograficzne oraz na czym polegała praca fotografa i laboranta przełomu XIX i XX wieku. Podczas wizyty można będzie zapoznać się z historią i dawnymi technikami fotografii.
Kiedy: 1,2,8,9,15,16,22,23,29,30 września 2022, godz. 12.00-16.00
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3.
Udział w pokazach jest bezpłatny. W warsztacie fotograficznym mogą przebywać jednocześnie 2 osoby.


Spacer „Lublin Edwarda Hartwiga jako kopalnia tematów fotograficznych

Lublin, Stare Miasto, dzielnica żydowska, to była kopalnia fotografii […]. Podzamcze, mówiąc językiem człowieka wrażliwego, było genialne do malowania, do fotografowania, […] ten strój, te ubiory; zarośnięte i brodate twarze, bardzo ubogie chałupy na Podzamczu. Właściwie wszystko zaczynało się od Bramy Grodzkiej. Mieszkali tam szewcy, krawcy; mieli jakiś kąt do spania, dosłownie kąt, a właściwie pracowali na wolnym powietrzu. […] Jednocześnie była piękna architektura, był ciekawy sztafaż, ruch na ulicach, handel w sklepikach i na ulicach. Sprzedawano makagigi zrobione z maku, jabłka marynowane, które wystawiane były w dużych beczkach, kapustę kiszoną i różne specjalności, które tylko u Żydów można było kupić, oczywiście śledzie itp. Wszystko to było wystawione przed wejściem do domu, na ulicy. Edward Hartwig, Tematy fotograficzne, źródło teatrnn.pl
Kiedy: 24 września 2022 r., godz. 11.00–14.00
Gdzie: start: Zaułek Hartwigów, Kowalska 3
Zapisy: przez formularz online. Udział w spacerze jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje