zdjęcie przedstawia kowalika zwyczajnego: ptak szaroniebieski, policzki i podbródek białe, przez oko przechodzi czarny pasek sięgający do karku, rdzawe podbrzusze

Niby bez wychodzenia z domu, a jednak większość naszych wydarzeń poczuła już wiosnę. Sprawdźcie co dla Was przygotowaliśmy na najbliższe dni i na co warto się zapisać.

Miastoczułoścć: Ptaki w mieście

Miasto to przestrzeń nie tylko dla ludzi. Jakie gatunki ptaków są naszymi sąsiadami? Co robić, by przetrwały? Jak sprawić, by się nie przesiedliły? Co dobrego robią dla mieszkańców miasta? Na ten temat porozmawiamy z Inspektorem Bywakiem, który zaprosi nas na spacer w miejsca, gdzie w naszym sąsiedztwie zadomowiły się różne gatunki ptaków.

Kiedy: 16 kwietnia 2021 (piątek), godz. 17.00

Gdzie: platforma ZOOM

Zapisy: udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz online.


Okra – ogrodnicze wyzwanie!

Okra to mało znane w Polsce warzywo i roślina ozdobna. Owoce okry przypominają z wyglądu duże, grube strąki. Najpopularniejsza odmiana ma zielony kolor. Jest pyszna, ale trudno dostępna w naszych sklepach, więc warto o nią zawalczyć! Tym bardziej, że można uprawiać ją w Polsce. Zróbmy to razem! Dołącz do grupy, na której będą pojawiać się filmy instruktażowe, będziemy wymieniać się doświadczeniami i zdjęciami z poszczególnych etapów.

Kiedy: 19 kwietnia, godz. 11.00 – pierwsze wideo z instrukcją wysiewu. Kolejne materiały zapowiemy wkrótce.

Gdzie: filmy instruktażowe będą pojawiać się na wspólnej grupie na facebooku, do której zapraszamy.

Pszczoły w ruch! | warsztaty animacji otwartych zasobów

Zapraszamy na cykl 4 warsztatów online z podstaw animacji 2D w oparciu o otwarte zasoby. Wdzięcznym tematem tworzonych animacji będą pszczoły i inne owady zapylające oraz obiekty i dzieła kultury. Efektem warsztatów będą krótkie animacje komputerowe, wykorzystujące otwarte zasoby edukacyjne.

Kiedy: 19, 20, 26 i 27 kwietnia (4 spotkania) – pierwsze spotkanie w godzinach 16.00-18.00

Gdzie: warsztaty realizowane są w formie zdalnej

Zapisy: zapraszamy osoby w wieku 16+. Zapisy przez formularz online. Liczba miejsc jest ograniczona, decyzje o udziale zapadają po analizie przez organizatora odpowiedzi


Łąki kwietne – moda czy konieczność?

Łąki kwietne są nie tylko wyjątkowo urokliwe, ale przede wszystkim niezwykle pożyteczne – są domem i stołówką dla zapylaczy, pomagają ograniczać negatywne skutki zmian klimatu i oszczędzają wodę. Nie potrzeba wiele – wystarczy zasiać trochę nasion, a czasem po prostu nie robić nic. Zapraszamy na webinar, w którym Karol Podyma, opowie jak zakładać łąki kwietne oraz dlaczego warto to robić. Na wytrwałych uczestników spotkania czeka niespodzianka.

Kiedy: 19 kwietnia, godz. 17.00

Gdzie: Google Meet

Zapisy: Udział jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz online.


Miastoczułość w ogródku

Jesteś właścicielem ogródka z oryginalną dekoracją w Lublinie lub okolicy? A może codziennie w drodze do pracy czy szkoły mijasz podwórko, na którym ktoś realizuje swoją artystyczną wizję? Powiedź nam o tym! Pochwal się lub zgłoś sąsiada do naszego projektu badawczego. Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek czy galanteria religijna – tego właśnie szukamy. Każdy ogrodnik i ogrodniczka biorący udział w badaniu otrzyma od nas na pamiątkę drukowaną wersję podsumowania badania opatrzoną fotografiami, którą można pokazać rodzinie i przyjaciołom. Więcej info TUTAJ.

Kiedy: aż zbierzemy dużo ciekawych zgłoszeń

Zgłoszenia: przez formularz online.