Publiczność oglądająca projekcję filmową

Wielkimi krokami zbliża się Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia (3-6 września, Błonia pod Zamkiem w Lublinie). Już na początku września ruszamy z koncertami, spotkaniami literackimi, wystawami. Jak co roku, istotną część programu stanowi cykl Move East Movie, w ramach którego prezentujemy najciekawsze i najbardziej aktualne pozycje kina wschodnioeuropejskiego.

Uwaga! Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy przez formularz internetowy dostępny na stronie: innebrzmienia.eu. Liczba miejsc ograniczona. Polskie napisy. 

REGULAMIN POKAZÓW FILMOWYCH

ZAPISY

Wschodnioeuropejska kinematografia od pewnego czasu coraz śmielej budzi się z postreżimowego letargu i stanowi dziś ciekawą alternatywę dla kina zachodniego, azjatyckiego czy amerykańskiego. Przynosi ze sobą wiele świeżości, ale ujawnia też nową, niespotykaną dotąd perspektywę patrzenia na problemy współczesnego świata, postrzeganie granic czy codzienną egzystencję. Filmowa podróż do naszych wschodnich sąsiadów dostarcza też ogromnych pokładów wiedzy na temat tamtejszych kultur, wciąż mało rozpoznawalnych dla przeciętnego Europejczyka. Inicjując w 2014 roku cykl Move East Movie, chcieliśmy poruszyć świadomość kinomanów i pokazać współczesne życie mieszkańców krajów Partnerstwa Wschodniego oraz zainteresowania tamtejszych środowisk filmowych. Zależy nam na tym, aby prezentować przede wszystkim najnowsze produkcje, które stanowią najbardziej aktualny obraz portretowanych krajów oraz dają wyobrażenie na temat kondycji poszczególnych kinematografii.

W tym roku w programie pojawią się kolejne filmowe nowości, które wyróżniły się na wielu festiwalach filmowych, ale niestety przepadły w polskiej dystrybucji kinowej.

W programie:

ŁAGODNA, reż. Siergiej Łoźnica, Francja / Niemcy / Holandia / Litwa | 2017, 143 min.

„Łagodna”, pokazywana w konkursie głównym Festiwalu Filmowego w Cannes w 2017 roku, to trzeci fabularny film ukraińskiego reżysera Siergieja Łoźnicy („Szczęście ty moje”, „We mgle”). Inspirowana opowiadaniem Fiodora Dostojewskiego (o tym samym tytule) opowieść prowadzi nas w krainę zbrodni bez kary. Współczesna Rosja, prowincja. Kobieta dostaje zwrot paczki, którą wysyłała do męża przebywającego w więzieniu. Postanawia pojechać do niego i sprawdzić, co się z nim dzieje. Trafia do miasta-więzienia rodem z Kafki – urzędnicy odmawiają udzielenia jej informacji, ciągle słyszy: „tajemnica państwowa”. Jej droga wiedzie przez kolejne kręgi piekła skorumpowanej na wszystkich poziomach instytucjonalnych i moralnych Rosji. Czy jest jeszcze ktoś, komu mogłaby zaufać? „Łagodna” to spektakularny portret współczesnej Rosji, który ogląda się z fascynacją i przerażeniem.

Kiedy: 3 września, godz. 20.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, patio

***

KRYSZTAŁ, reż. Daria Żuk, Białoruś / Rosja / USA / Niemcy | 2018, 90 min.

Białoruski kandydat do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Ten elektryzujący debiut filmowy osnuty został wokół historii Eweliny – młodej Białorusinki, która marzy o emigracji do USA, gdzie mogłaby rozwijać swoje pasje związane z graniem muzyki techno. Aby otrzymać amerykańską wizę, dokonuje mistyfikacji i oświadcza, że jest zatrudniona w małomiasteczkowej fabryce kryształów. W wyniku błędu w podrobionym zaświadczeniu z miejsca pracy, by nie stracić szansy na swój „amerykański sen”, Wela jest zmuszona spędzić tydzień w maleńkim fabrycznym miasteczku.

„Kryształ” to opowieść o białoruskiej subkulturze rave lat 90., ale i o kraju, którego naród wyczekuje lepszej przyszłości i gdzie pojęcia własnej tożsamości i przynależności wciąż jeszcze nie zostały zdefiniowanie.

Kiedy: 4 września (piątek), godz. 20.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, patio

***

NUMERY, reż. Ołeh Sencow, Ukraina / Polska / Francja / Czechy | 2019, 104 min.

„Numery” to jeden z najbardziej niezwykłych filmowych projektów ostatnich lat. Reżyserowany przez Ołeha Sencowa zza więziennych krat, ponad 6 tysięcy kilometrów od filmowego planu, za pośrednictwem prawnika i listów wysyłanych do producentów i członków ekipy. Ta zrealizowana w oparciu o sztukę samego Sencowa dystopijna opowieść, w której bohaterowie zamiast imion mają przyporządkowane numery, jest historią o władzy, która deprawuje i o zniewoleniu, które łamie ludzkie kręgosłupy.

W 2014 roku Ołeh Sencow został zatrzymany pod zarzutem planowania aktów terrorystycznych. Protestował przeciwko nielegalnemu zajęciu Krymu przez Federację Rosyjską. Rok później rosyjski sąd skazał go na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W czerwcu 2018 roku Sencow podjął protest głodowy, zdalnie reżyserując w tym czasie „Numery”. 7 września 2019 roku Ołeha Sencowa uwolniono w ramach wymiany negocjowanej przez ukraińskie i rosyjskie władze.

Duży udział w powstaniu filmu mieli polscy twórcy: Adam Sikora (zdjęcia), Jarosław Kamiński (montaż) oraz Bartłomiej Woźniak i Wojciech Mielimąka (dźwięk). Polskim producentem filmu jest Apple Film Production, studio kierowane przez Dariusza Jabłońskiego, reżysera i producenta, prezydenta Polskiej Akademii Filmowej.

Kiedy: 5 września (sobota), godz. 20.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, patio

***

ZAKAZANY, reż. Roman Brovko, Ukraina | 2019, 100 min.

Metaforyczna opowieść o życiu i tajemniczej śmierci Wasyla Stusa, uznanego za najwybitniejszego ukraińskiego poetę drugiej połowy XX wieku, obrońcy praw człowieka, bohatera Ukrainy.

Jest 1985 rok, Związek Radziecki ogłasza początek pierestrojki. Michaił Gorbaczow mówi o jawności i demokracji. Jednocześnie tysiące osób wciąż jest uwięzionych w radzieckich więzieniach. Jedną z nich jest Wasyl Stus – ukraiński poeta, w 1972 roku aresztowany i oskarżony o agitację i propagandę antysowiecką. Zmarł w nocy z 3 na 4 września 1985 roku w obozie w Permie, w niewyjaśnionych okolicznościach. Pochowano go w bezimiennej mogile na obozowym cmentarzu. Późną jesienią 1989 roku, po wielu wcześniejszych próbach, jego ciało zostało przywiezione do Kijowa, a powtórny pochówek przemienił się w wielką manifestację praw wolnościowych Ukraińców. W 1985 roku Heinrich Böll wystąpił o uhonorowanie Wasyla Stusa literacką Nagrodą Nobla.

Wydarzenia z filmu rozgrywają się podczas ostatniej próby KGB kuszenia poety „wolnością”.

Kiedy: 6 września (niedziela), godz. 20.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, patio

Sprawdź program festiwalu Inne Brzmienia: PROGRAM