window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
plakat z wystawy Bauhaus - szkoła nie tylko dla dorosłych. czerwone tło, na nim ilustracja trzech mężczyzn, podpisanych nazwiskami: Walter Gropius, Hannes Mayer, Mies Van Der Rohe. Pod spodem trzy małe budynki z podpisami 1. Weimar 1919-1925, 2. Dessau 1925-1932, 3. Berlin 1932-1933. Ponad głowami mężczyzn napis Bauhaus 1919-1933

Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych

Sto jeden lat temu architekt Walter Gropius założył na niemieckiej prowincji szkołę, która zrewolucjonizowała architekturę na świecie. Pracowali w niej najwybitniejsi twórcy sztuki XX wieku: Paul Klee, Lyonel Feininger, Wassily Kandinsky, László Moholy-Nagy czy Oskar Schlemmer. Mimo, że uczelnia istniała zaledwie 14 lat, Bauhaus do dziś ma wielki wpływ na architekturę i wzornictwo.

Historia tej szkoły jest fascynująca, ale jak pokazać ją dzieciom? Wbrew pozorom zadanie nie jest takie trudne, bo była to szkoła niezwykła, rewolucyjna i kierowała się zasadami, które przemawiają do dzieci. Każde dziecko z pewnością ucieszy się, słysząc: „Nieważne, co umiesz, ważne, jaki masz w sobie talent, jeżeli ten talent nie zostanie odkryty, to nie jest twoja wina, tylko nauczyciela”. Na wystawie dzieci dowiedzą się między innymi: jak rozpoznawać domy zaprojektowane zgodnie z duchem szkoły Bauhaus i dlaczego w całej szkole pachniało czosnkiem; na jakich krzesłach według Marcela Breuera powinniśmy dziś siedzieć i jak zatańczyć matematyczny taniec; jak bawiono się w szkole – a bawiono się często i chętnie, w końcu jedna z dewiz szkoły to „razem pracujemy, razem się bawimy”.

Prezentowane na wystawie ilustracje Katarzyny Boguckiej to autorskie interpretacje słynnych fotografii, dokumentujących życie szkoły. Na ekspozycji ilustracjom towarzyszą eksponaty zaprojektowane przez profesorów i uczniów Bauhaus, a także oryginalne zdjęcia na pocztówkach i plakatach.

Kuratorki wystawy: Ewa Solarz, Beata Kuracińska
Ilustracje: Katarzyna Bogucka
Wystawie towarzyszyć będzie program warsztatowy.

Kiedy: 3 września-30 października, godz. 10.00–16.00. Wystawa czynna od poniedziałku do piątku
Gdzie: Warsztaty Kultury, Grodzka 7

Data

30 października 2020
Zakończone!

Czas

10:00 - 16:00

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala wystawowa, II piętro
Go to Top