
„Chrzest bojowy na ulicy Hruszewskiego” | Prezentacja filmu i spotkanie z Tetianą Kowtunowicz | «Бойовий хрест на вулиці Грушевського» | Презентація фільму і зустріч з Тетяною Ковтунович
Opis wydarzenia
Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu „Chrzest bojowy na ulicy Hruszewskiego” oraz spotkanie z reżyserką Tetianą Kowtunowicz z Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
O filmie
„Chrzest bojowy na ulicy Hruszewskiego” opowiada o ostatniej fazie kijowskiego Majdanu 2013/2014, w której doszło do zbrojnej konfrontacji pomiędzy społeczeństwem a milicją. Największą konsekwencją tego starcia były ofiary śmiertelne – z dużą ich przewagą po stronie ludności cywilnej. Konfrontacja zakończyła się wycofaniem ówczesnych władz ukraińskich z życia politycznego i całkowitą rezygnacją pomajdanowych władz z dążenia do uzależnienia Ukrainy od Moskwy. Społeczny cel Majdanu został osiągnięty. Zwycięstwo oznaczało jednak dezintegrację państwa poprzez niemal natychmiastową aneksję Krymu przez FR oraz poprzez wywołaną z rosyjskiej inspiracji wojnę w Donbasie.
Reż.: Tetiana Kotunowicz,
Montaż: Jarosław Korobka
Świadectwa zebrały: Tetiana Kowtunowicz, Tetiana Prywałko,
Oprac. wersji polskiej: Stoa Sp. z o.o.
Tekst: Maciej Kowalczyk
Współpraca: Tetiana Kowtunowicz, Andrij Tysz,
Czas: trwania: 45 min
W filmie wykorzystano materiały Archiwum Ustnej Historii Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
O spotkaniu z Tetianą Kowtunowicz
Spotkanie w Lublinie stanowi najważniejszy punkt przyjazdu Tetiany Kowtunowicz do Polski, zbiegający się z 10. rocznicą wydarzeń, które nastąpiły po kijowskim Majdanie. Będzie to okazja do dyskusji nad historią, której obecną konsekwencją jest rozpoczęta w roku 2022 pełnoskalowa napaść na Ukrainę. Wspólnie porozmawiamy na temat przyszłości nie tylko państwa ukraińskiego, lecz także całej Europy, szczególnie jej części, która narażona jest na agresję terytorialną.
W trakcie spotkania porozmawiamy o przyczynach i następstwach historycznych wydarzeń oraz o udziale społeczności europejskiej w procesie wyzwalania Ukrainy, ze szczególnym naciskiem na udział Polski. Postaramy się wspólnie wypracowywać koncepcję neutralizacji negatywnych następstw dziejącej się w najbliższym pobliżu wojny. Istotna jest pamięć
o naszej wspólnej historii, której kontekst obecnie wydaje się coraz bardziej jaskrawy. Zachodzi potrzeba wypracowania przyszłości, co można zrobić jedynie na bazie wspólnych doświadczeń historycznych zarówno dobrych, jak i tych złych.
W spotkaniu – oprócz Tetiany Kowtunowicz – wezmą udział dr Mariusz Zajączkowski, prof. Grzegorz Motyka i ks. dr Stefan Batruch.
Prowadzenie dyskusji – dr Agata Fijuth-Dudek (UMCS)
Biogramy
Tatiana Kovtunovich – historyczka, kuratorka projektów historii mówionej w Ukraińskim Instytucie Pamięci Narodowej, koordynatorka projektu „Majdan: historia mówiona”.
Dr Mariusz Zajączkowski – archeolog, historyk i politolog, związany z Zakładem Badań nad Historią i Pamięcią Europy Wschodniej PAN
prof Grzegorz Motyka – polski historyk, specjalizujący się m.in. w stosunkach polsko-ukraińskich, profesor nauk społecznych, od 2023 członek Kolegium IPN.
dr Stefan Batruch – prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.
Dr Agata Fijuth-Dudek – Niegdyś wieloletnia rzeczniczka prasowa lubelskiego oddziału IPN. Wykładowczyni w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Informacje praktyczne
Kiedy: 14 marca 2024, godz. 17.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa, II piętro
Wstęp wolny.
Dostępność
słuchawki wyciszające, strefa wyciszenia.
Film w języku oryginalnym z polskimi napisami.
Spotkanie tłumaczone na PL/UA
Przeczytaj informacje o dostępności: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc
W jaki sposób możemy dostosować wydarzenie, aby było bardziej dostępne i przyjazne dla Ciebie? Wypełnij formularz
Sprawdź jak dojść do sali i bariery architektoniczne
[/fusion_toggle][/fusion_accordion]