window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Grafika z logiem Dźwiękowni oraz napis: "Dźwiękownia. Spotkanie 6: Dźwiękowe społeczności".

Dźwiękowe społeczności: 1000Hz, Radio Kapitał | Dźwiękownia

Opis wydarzenia

Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie Dźwiękowni, czyli cyklu poświęconego dźwiękowi w jego różnych odsłuchach i emisjach. Tym razem porozmawiamy o społecznym wymiarze dźwięku i o jego roli w życiu różnych wspólnot na przykładzie społecznościowej stacji radiowej Radia Kapitał oraz stowarzyszenia i wytwórni płytowej 1000Hz.

Dźwięk to zjawisko, które zrzesza ludzi na całym świecie. Jego społeczny charakter odnosi się z jednej strony do muzyki, która za pośrednictwem wydarzeń, koncertów i audycji jest w stanie przyciągnąć wielu ludzi w jednym czasie, a z drugiej strony praktyki dźwiękowe są elementem zrzeszającym nie tylko odbiorców, ale również twórców muzyki, sztuki, kultury. Podczas spotkania Dźwiękowni zastanowimy się nad społecznym wymiarem dźwięku od strony antropologii muzyki i etnomuzykologii, ale też praktycznego tworzenia i funkcjonowania zróżnicowanych społeczności muzycznych.
Prelegenci: Piotr Cichocki (1000Hz), Adam Jankowski (Radio Kapitał)

Informacje praktyczne

Kiedy: 24 listopada 2022 r., godz. 18.00
Gdzie: Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa oraz online na FB Warsztatów Kultury
Wstęp wolny

 

Biogramy prelegentów

Piotr Cichocki – antropolog, muzyk, producent, wydawca. Wśród obszarów jego zainteresowań znajdują się wschodnioafrykańskie dźwiękosfery w kontekście teorii postkolonialnej. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, a w ramach 1000Hz Records realizuje i wydaje nagrania artystów z Malawi i Tanzanii. Wśród redagowanych i napisanych przez niego tekstów znajdują się m.in. numer tematyczny czasopisma „Ethnologia Polona” poświęcony „etnograficznemu uchu”, numer magazynu „Glissando” o dźwięku z trójkąta Kinszasa-Nairobi-Maputo, artykuły metodologiczne i etnograficzne dotyczące jakościowych metod badań dźwięku.

Adam Jankowski – prezes Stowarzyszenia Radia Kapitał, realizator dźwięku, DJ, sporadycznie raper. Współtwórca kolektywu MESTIÇO. Działa pod pseudonimem „Brzask”. Radio Kapitał to społecznościowa, internetowa stacja radiowa, która nadaje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To nowoczesna platforma społecznego i artystycznego dialogu, prezentująca autorskie audycje o kulturze, społeczeństwie, historii, literaturze, sztuce oraz muzyce w najróżniejszych gatunkach. To także innowacyjny w skali ogólnopolskiej projekt kulturalny, który, bazując na bogatej tradycji radiofonii, wyznacza jednocześnie nowe horyzonty dla medium radia. We współtworzenie Radia angażują się rozmaite środowiska działające w obszarze kultury, muzyki i aktywizmu, inicjatywy oddolne, kluby, klubokawiarnie, wydawnictwa i inne, ale również osoby prywatne – entuzjastki radia, dźwiękowcy, dziennikarki i krytycy, DJ-e i DJ-ki, artystki, nauczyciele akademiccy czy studenci i studentki. Ramówkę radia współtworzy ponad trzysta osób.

Cykl Dźwiękownia

Dźwiękownia to cykl spotkań poświęconych dźwiękowi w jego różnych odsłuchach i emisjach. Wraz z zaproszonymi gośćmi pochylimy się nad dźwiękiem jako zjawiskiem fizycznym, kulturowym czy społecznym.

Cykl Dźwiękownia został przygotowany przez Warsztaty Kultury w Lublinie we współpracy z Instytutem Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

 

Data

24 listopada 2022
Zakończone!

Czas

18:00

Więcej informacji

Facebook

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Go to Top