fbpx
Nowe logo Dźwiękowni - niebieskie tło i biało-różowe fale dźwiękowe. Poniżej napis: Dźwiękownia. Posłuchaj Lublina! - Spacer dźwiękowy.

Dźwiękownia | Posłuchaj Lublina! – spacer dźwiękowy

ZAPISY

Opis Wydarzenia

W sobotę 2 lipca zapraszamy na spacer dźwiękowy, w trakcie którego uważnie wsłuchamy się w odgłosy Lublina. Wytężymy słuch, zastanawiając się nad urodą i brzydotą dźwięków miasta. Wczujemy się w emocje, jakie budzą w nas jego odgłosy. W wybranych miejscach zmierzymy poziom hałasu, oznaczymy miejsca ciszy i spokoju oraz porozmawiamy, jakiego miasta chcielibyśmy słuchać na co dzień.

Informacje Praktyczne

Kiedy: 2 lipca 2022, godz. 11.00–13.00 lub 15.00–17.00
Gdzie: start: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – patio
Dla kogo: osoby pełnoletnie
Prowadzący: dr Justyna Anders-Morawska, dr Michał Sędkowski (Uniwersytet Łódzki)
Zapisy: poprzez formularz online. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Działania towarzyszące

Dźwięki miasta niosą informację o tym, kto i w jaki sposób korzysta z jego przestrzeni. Czy są to piesi, czy zmotoryzowani, czy miasto rozwija się, czy zamiera, jak funkcjonuje w zależności od pory dnia, roku, pogody? Czy przyciąga, czy odpycha? W trakcie spaceru skoncentrujemy się na dźwiękach, które docierają do nas w przestrzeni publicznej – przestrzeni poza murami budynków, która zarazem jest wnętrzem organizmu miejskiego. Organizmu, który ma swój rytm i wielowarstwową strukturę.

Sygnał dźwiękowy wyzwala szybszą reakcję mózgu niż sygnał wizualny, ponieważ służyło to naszemu przetrwaniu. Dźwięk ostrzega o niebezpieczeństwie, jednak nasze organizmy przystosowały się do ignorowania tych, które występują w tle do tego stopnia, że mieszkając przy ruchliwej ulicy w pewnym momencie przestajemy zwracać uwagę na szum samochodów. Nie oznacza to jednak, że dźwięki przestały na nas oddziaływać. Pod warstwą stukotu, terkotu i szumu ukryte są inne brzmienia. Część z nich być może powinna zostać przesunięta do górnych głosów jak soprany w chórze, część zaakcentowana jako sygnał jasno kojarzący się z danym miejscem – parkiem, skwerem, rynkiem. Wejdźmy w przestrzeń Lublina z intencją zrozumienia, jaki jest teraz, a jakim chcielibyśmy go słyszeć w przyszłości.

Spacer poprowadzą dr Justyna Anders-Morawska i dr Michał Sędkowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, na którym realizują projekt poświęcony pejzażowi dźwiękowemu miast i problematyce polityki audiosfery.

O prowadzących

Justyna Anders-Morawska – adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, członkini Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich. W swoich badaniach zajmuje się obecnie audiosferą miasta jako przedmiotem zainteresowania polityk miejskich. Poszukuje sposobu, dzięki któremu pejzaż dźwiękowy miasta przestanie być traktowany przez pryzmat zarządzania hałasem, a stanie się przedmiotem projektowania wrażliwego na tożsamość i estetykę przestrzeni. Jest członkinią Urban Music Studies Scholars Network na Uniwersytecie Leuphana w Luneburgu. Od 2019 r., w redakcji „Glissando”, gdzie pisze głównie o zagadnieniach związanych z ekologią dźwięku i projektowaniem dźwiękowym miast i przestrzeni publicznych.

Michał Sędkowski – adiunkt w Katedrze Marketingu Międzynarodowego i Dystrybucji na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Jego praca doktorska koncentrowała się wokół zagadnień związanych z politykami miejskimi i włączania obywateli w procesy współrządzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych. W swoich badaniach naukowych szuka odpowiedzi na pytanie, jak nowoczesne technologie wpływają na procesy współrządzenia oraz jakie są ewentualnie wyzwania związane z ich szerszym wykorzystaniem w tych procesach.


Dźwiękownia

Dźwiękownia to cykl spotkań poświęconych dźwiękowi w jego różnych odsłuchach i emisjach. Wraz z zaproszonymi gośćmi pochylimy się nad dźwiękiem jako zjawiskiem fizycznym, kulturowym czy społecznym. Porozmawiamy o:

  • różnych praktykach i przestrzeniach dźwiękowych i muzycznych,
  • słuchaniu i słyszeniu jako sposobie na poznawanie i doświadczanie świata,
  • emisji, reżyserii i słyszalności dźwięków zapośredniczonych przez różne media.

Na najbliższy rok planujemy 6 spotkań odbywających się cyklicznie raz w miesiącu. Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu zagadnieniu – od tego jak odbieramy i emitujemy dźwięk, przez to jak go poszukujemy, a w końcu jak go przetwarzamy. Zagadnienia te rozpatrywać będą specjaliści z różnych dźwiękowych światów: artyści, audiolodzy i audiofile, reżyserzy i reporterzy, foniatrzy i lektorzy, ludzie nauki i dziennikarze. Dyskusje w interdyscyplinarnym gronie pozwolą na usłyszenie ciekawego wielogłosu i zmianę perspektywy rozumienia otaczających nas zjawisk.

Spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty, koncerty i spacery dźwiękowe. 

Cykl „Dźwiękownia” został przygotowany przez Warsztaty Kultury we współpracy z Instytutem Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

Data

02 lipca 2022
Zakończone!

Czas

11:00 - 17:00

Więcej informacji

ZAPISY

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 - patio
Go to Top