fbpx
Logo festiwalu Re:tradycja

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

Opis Wydarzenia

Re:tradycja to festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego, który wprowadza publiczność w dialog dziedzictwa ze współczesnością. Re:tradycja łączy czasy, światy i funkcje – to kontynuacja tego, co tworzyli nasi przodkowie, ale też budowanie własnych dróg i środków wyrazu.
To co dla nas ważne, prezentujemy w bogatym programie festiwalu, który wypełniony jest: koncertami muzyki tradycyjnej i inspirowanej tradycją, potańcówkami, targami sztuki i rzemiosła ludowego (Jarmark Jagielloński), różnorodnymi warsztatami, wystawami, spotkaniami, projekcjami filmowymi, instalacjami artystycznymi oraz przestrzeniami gier i zabaw (Podwórko Re:tradycji). Naszą propozycję kierujemy tak do młodszych, jak i starszych uczestników, włączając ich w twórcze działania prezentujące wiele odcieni tradycji.

Ważnym elementem festiwalu jest też specjalna produkcja muzyczna – koncert re:tradycja. Łączy on na jednej scenie muzykę tradycyjną i jej mistrzów z artystami muzyki współczesnej – ludzi otwartych na spotkanie i wzajemne dzielenie się swoimi doświadczeniami.
Nasze wydarzenie przybliża nie tylko kulturę polską, ale także zwyczaje i tradycje innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, pokazując zarówno ich różnorodność i bogactwo, jak i to, co dla nich wspólne i jednoczące.

W tym roku widzimy się w nowej odsłonie! Festiwal Jarmark Jagielloński przez 15 lat istnienia ewoluował, szukając swojej drogi i formy, w której chciałby prezentować się publiczności. Wychodząc od początkowych, szerokich nawiązań do dziedzictwa czasów Jagiellonów i szlaków handlowych, które wiodły niegdyś przez Lublin, poruszał także zagadnienie tradycji ludowej. Od kilku lat to właśnie ona stanowi myśl przewodnią wydarzenia i to wokół niej skupia się rozbudowany program festiwalu.
Chcąc podkreślić obrany kierunek oraz zwrócić uwagę odbiorców na złożoność tematu tradycji, postanowiliśmy zmienić jego nazwę na Re:tradycja.

Nazwa Re:tradycja zawiera w sobie ideę łączenia czasów, światów i funkcji. To odpowiedź współczesnego odbiorcy, obserwatora, ale także artysty i twórcy kultury na dziedzictwo, którym dysponujemy, i z którego bogactwa czerpiemy. To kontynuacja, ale też budowanie własnych dróg i środków wyrazu.

Nie zmieni się natomiast to, co najważniejsze – nadal będziecie mieć możliwość spotkania z autentycznymi rzemieślnikami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. Starannie budowany program i szczegółowy dobór artystów zarówno występujących na scenach, jak i prezentujących swoje wyroby na ulicach Starego Miasta przybliży odbiorcom wiele aspektów kultury tradycyjnej. Nazwa „Jarmark Jagielloński” nie znika jednak całkowicie. Pod tym szyldem będą odbywać się znane wszystkim targi rzemiosła ludowego, jeden z nieodłącznych modułów festiwalu.

Informacje Praktyczne 

Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński
19–21 sierpnia 2022
Lublin Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem
wstęp wolny
Program festiwalu już wkrótce na https://retradycja.eu/pl/
 
Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk
 

Data

21 sierpnia 2022
Zakończone!

Czas

Cały dzień

Więcej informacji

Strona Festiwalu

Lokalizacja

Stare Miasto w Lublinie
Kategoria
Go to Top