Jak śpiew może nas uleczyć? | Spotkanie z Ewą Grochowską – pieśniarką i badaczką kultury ludowej
Jakie właściwości terapeutyczne niesie śpiew w naszej kulturze tradycyjnej? Na wybranych przykładach opowie o tym pieśniarka dr Ewa Grochowska. Będzie to już kolejne spotkanie w ramach cyklu dyskusji wokół oswajania traumy w sztuce i kulturze ludowej.
Opis wydarzenia
Śpiew jest elementem kultury tradycyjnej i pełni ważne funkcje emocjonalne i rytualne. To nie tylko forma przekazywana emocji i budowania tożsamości, ale też element obrzędów religijnych, pielęgnacja tradycji, a nawet ochrona przed złem. Nie istnieją kultury, które by nie śpiewały. Doskonale wie o tym dr Ewa Grochowska, śpiewaczka i skrzypaczka, czerpiąca w twórczości muzycznej ze źródeł muzyki i kultury tradycyjnej, w której się wychowała. Podczas listopadowego spotkania opowie o właściwościach terapeutycznych śpiewu w naszej kulturze tradycyjnej.
Ewa Grochowska od lat prowadzi badania poświęcone wykonawstwu śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową. To miłośniczka dawnego wiejskiego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem” – uczy się tego od wiejskich śpiewaczek w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. Dzieli się tym doświadczeniem podczas warsztatów, które prowadzi od dwudziestu lat. Członkini zespołów i projektów muzycznych: Tęgie Chłopy, Z Lasu, Warszawa Wschodnia, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, MZK Toruń, Bujne Ziele, PoMore TanzOrkiestra. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014, 2018). Doktor nauk humanistycznych.
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Zińczuk.
Projekt realizowany w ramach stypendium „Oswajanie traumy w sztuce i kulturze ludowej”. Warsztaty Kultury w Lublinie są partnerem wydarzenia.
Przedsięwzięcie sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU KPO dla kultury
Informacje praktyczne
Kiedy: 13 listopada 2024, godz. 16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dla osób zainteresowanych śpiewem i kulturą tradycyjną, bez ograniczeń wiekowych
Wstęp wolny
Dostępność
Zapytaj o dostępność/ udogodnienia https://forms.gle/h9h1Pymro8BPd3hi9
Poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
Sprawdź jak dojść i bariery architektoniczne