
Jestem Greta – pokaz filmu | Sztuka Wrażliwości
Opis wydarzenia
Zapraszamy na pokaz filmu „Jestem Greta”, którego bohaterką jest 15-letnia Greta Thunberg –niezwykle zdeterminowana aktywistka ekologiczna, a także dziewczyna w spektrum autyzmu. W sierpniu 2018 roku Thunberg rozpoczyna pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Stawia tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabrała rozpędu i przekształciła się w globalny ruch społeczny. Spokojna szwedzka uczennica ze spektrum autyzmu zmienia się w światowej sławy aktywistkę.
Film pokazuje historię Grety Thunberg od pierwszego dnia jej strajku szkolnego aż do dramatycznej morskiej przeprawy do Nowego Jorku na szczyt ONZ w sprawie klimatu. Po drodze Greta pojawia się także w Katowicach, żeby zabrać głos podczas szczytu klimatycznego.
Reżyser, zafascynowany jej szczerością i charyzmą, od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. Obserwujemy, jak najpierw nieśmiała i niezauważana nastolatka z czasem skupia na sobie coraz więcej uwagi i jak zmusza polityków do zmiany myślenia o zmianach klimatycznych oraz inspiruje innych aktywistów do podejmowania podobnych działań na całym świecie w ramach ruchu #FridaysForFuture.
Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja na temat ekologii, aktywizmu oraz autyzmu kobiet.
Reżyseria: Nathan Grossman
Gatunek: Dokumentalny
Produkcja: Szwecja
Czas trwania: 134 min
Informacje praktyczne
Kiedy: 3 października 2023
I grupa – godz. 8.00–10.15
II grupa – godz. 10.30–12.45
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: pokaz dla grup zorganizowanych młodzieży w wieku 13–17 lat. Pokaz przyjazny sensorycznie.
Zapisy: przez formularz online. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Udział bezpłatny.
Wydarzenia opatrzone literą „e” na grafice oznaczają wydarzenia edukacyjne.
Projekt „Sztuka Wrażliwości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.