
Koncert muzyki białoruskiej: Yegor Zabelov Solo, NaviBand, Isna Trio, Ana Zhdanova
Kiedy: poniedziałek 4.10.2021, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a – sala widowiskowa
Wstęp wolny
wydarzenie w formule hybrydowej, transmisja live z koncertu będzie dostępna na kanale YouTube Warsztatów Kultury
Wydarzenie towarzyszące Kongresowi Współpracy Transgranicznej Lublin 2021
W ramach akcji solidarnościowej ze społeczeństwem obywatelskim w Białorusi zapraszamy na koncert muzyki białoruskiej, który stanie się wydarzeniem kulturalnym otwierającym Kongres Współpracy Transgranicznej Lublin 2021. W tym trudnym dla Białorusinek i Białorusinów czasie wzmożonych represji przeciwko przedstawicielom mediów, świata nauki i kultury oraz zwykłym obywatelom ze strony białoruskiego rządu i reżimu prezydenta Aleksandra Łukaszenki, Lublin, podobnie jak inne polskie miasta, solidaryzuje się z nimi w walce o wolność. Podczas koncertu wystąpią białoruscy artyści, którzy musieli opuścić swój ojczysty kraj i kontynuują karierę muzyczną w Polsce.
Podczas koncertu odbywającego się w Warsztatach Kultury w Lublinie usłyszymy Yegor Zabelov Solo, Navi Band, Isna Trio oraz Anę Zhdanovą, którzy zaprezentują różnorodne oblicza współczesnej muzyki białoruskiej.
Organizator: Miasto Lublin
Współorganizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Partner: Euroregion Bug
Patronat medialny: Kultura Enter
Oglądaj livestream:
O artystach:
Yegor Zabelov Solo
Yegor Zabelov to jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów w Europie Wschodniej, a także kompozytor, autor muzyki do spektakli teatralnych i filmów. Jego muzykę można określić jako eksperymentalną mieszankę akordeonu, awangardy, jazzu i dźwięków neoklasycznych. Po występach w całej Europie (m.in. w duecie Gurzuf) Yegor skupił się na karierze solowej. Najbardziej inspiruje go twórczość takich tuzów muzyki minimalistycznej jak Philip Glass, Steve Reich, Michael Nyman, Arvo Pärt, fiński eksperymentalny akordeonista Kimmo Pohjonen czy trio jazzowe Esbjörn Svensson Trio.
Edukację muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat. W 2002 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzyków Ludowych w Białorusi. Zaczął komponować podczas studiów w Wyższej Szkole Muzycznej. Odnosząc sukcesy w muzyce akademickiej, zainteresował się różnymi rodzajami muzyki, co zaowocowało projektami z innymi białoruskimi zespołami. Yegor Zabelov występuje w Europie od 2009 roku, biorąc udział w takich wydarzeniach jak chociażby: Les Nuits Botanique w Brukseli, ESNS, Moers Jazz, Malmö Sommersen, Europavox, Rudolstadt , Vienna Accordion Festival, MENT Festival Ljubljana, czy Tallinn Music Week.
NaviBand
NaviBand to białoruski zespół indiepopowy założony na początku 2013 roku. Zyskał popularność na międzynarodowej arenie, reprezentując Białoruś w 62. Konkursie Piosenki „Eurowizja” w 2017 roku. Zespół wielokrotnie występował w Rosji, na Łotwie, Ukrainie, w Czechach oraz Polsce. W 2020 roku podczas protestów w Białorusi duet opublikował dwa utwory, mające na celu wsparcie protestujących: „Inszymi” („Innymi”) oraz „Diewoczka w biełom” („Dziewczynka ubrana na biało”), poświęcona protestującym kobietom.
Isna Trio
W skład zespołu wchodzi trzech doświadczonych białoruskich muzyków: Siarhej Douhaszau (Vuraj), Alexej Varsoba (Port Mone, rozdIlovI) i Andrej Jewdokimow (Diafilm Live), którzy wyemigrowali ze swojego kraju w latach 2019-2021. W Isna Trio łączą współczesną poezję z onirycznymi brzmieniami i białoruskim folklorem.
Zespół powstał w czerwcu 2021 roku z inspiracji środkowoeuropejską poezją i atmosferą zamglonych łąk. W Gorajcu, wsi na pograniczu polsko-ukraińskim, odbywały się wtedy spotkania artystyczne Rozstaje. Oprócz muzyków do twórczego tygla trafiło kilkunastu pisarzy i tłumaczy literatury oraz artystów sztuk wizualnych z Polski, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Łotwy. Przez osiem dni współpracowali, wymieniali się ideami i rozmawiali o sztuce. Jednym z kluczowych efektów tych warsztatów jest dziś Isna Trio.
Kompozycje zespołu inspirowane są m.in. wierszami Tamása Jónása (Węgry), Agaty Jabłońskiej (Polska) oraz Dainiusa Dirgėli (Litwa).
- Siarhej Douhuszau – muzyk, wokalista, etnograf, nauczyciel i twórca wielu projektów kulturalnych. Był współorganizatorem szeregu festiwali prezentujących białoruską tradycję, takich jak Viaselle Fest (kultura weselna), MovaFest (wydarzenie poświęcone językowi białoruskiemu), Rajok czy Litvak Klezmer Fest (festiwal muzyki żydowskiej). W styczniu 2020 roku założył organizację EtnaTradycyja, zajmującą się białoruską muzyką i sztuką. Współorganizował polsko-białoruskie wyprawy na Polesie, współpracował z polskimi zespołami folklorystycznymi, wydawnictwami i etnografami. Jest inicjatorem spotkań śpiewaczych Spieuny schod (Спеўны сход), wydawcą śpiewników z ważnymi dla Białorusinów pieśniami ludowymi i historycznymi. Z zespołem Vuraj, którego muzyka odnosi się do nowatorskiej interpretacji białoruskiego folkloru, wydał pięć albumów studyjnych. Siarhej jest również uczestnikiem amerykańsko-ukraińsko-białoruskiego projektu Slavalachia. Po wyjeździe z Białorusi w 2021 roku kontynuuje swoją misję na terenie Polski – kieruje Warszawską Wolną Orkiestrą, współpracuje z legendarnym Volnym Chorem, wydaje śpiewniki z białoruskimi pieśniami, a wreszcie tworzy Isna Trio we współpracy z translatorską grupą Rozstaje.
- Alexej Varsoba – gra na akordeonie od ponad 40 lat, czyli prawie całe życie. Isna Trio to jego nowa życiowa przygoda. Wcześniej, gdy mieszkał w Mińsku, stworzył orkiestrę improwizacyjną Minsk Improvisers Orchestra oraz szkołę muzyki improwizowanej. Założył również zespoły PortMone i Warsoba. Często angażuje się w projekty łączące różne formy sztuki, takie jak Rozstaje. Alexej współtworzył między innymi poetycko-muzyczno-graficzny projekt RozdIlovI z tekstami Serhija Żadana, białorusko-ukraiński Khmeleva Project (kooperacja jego grupy PortMone ze słynnym ukraińskim zespołem DakhaBrakha). Komponował muzykę do filmów, animacji, spektakli teatralnych, performansów. Współpracował także z Krzysztofem Knittlem, Warsaw Improvisers Orchestra, Karbido, Julią Doszną, Michałem Jacaszkiem, Ryszardem Lateckim, Markiem Tokarem, Jurijem Andruchowyczem, Lemkovyna-Lem; występował z Szábolcs’em Esztényi’m, Markiem Chołoniewskim czy Hubertem Zemlerem. Na kilka dni przed okupacją Krymu zagrał przed grupą otoczonych ukraińskich żołnierzy, podczas gdy rosyjskie patrole stacjonowały już pod murami zablokowanej jednostki wojskowej. Wyemigrował z Białorusi w 2019 roku.
- Andrej Jewdokimow – muzyk, kompozytor, inżynier dźwięku i sound designer z Mińska. Zmuszony do wyjazdu z ojczyzny obecnie mieszka w Warszawie. Gra na gitarze, pisze muzykę do spektakli teatralnych oraz do gier komputerowych. Występuje w projektach muzycznych i teatralnych jako muzyk. Studiował gitarę klasyczną i elektryczną w ramach licencjatu oraz ukończył studia magisterskie z historii sztuki. Jest współtwórcą wielu albumów muzycznych. Pracował między innymi z Diafilm Live – projektem teatralno-muzycznym stworzonym wokół pokazów starych przezroczy z bajkami z czasów sowieckich. „Pan Tralaliński” czy „Słoń i Moskwa” łączą się tu z wysokiej klasy aktorstwem i muzyką na pograniczu ambientu, elektroniki, rocka i popu. Andrej aktywnie uczestniczył w pokojowych protestach przeciwko przemocy i fałszerstwom wyborczym w Mińsku w 2020 roku, występował na nich także jako muzyk. Został pobity i aresztowany przez białoruskie siły mundurowe. Ukrywając się przed prześladowaniami z powodów politycznych, został zmuszony do opuszczenia Białorusi.
Ana Zhdanova
Białoruska piosenkarka, która wykonuje nostalgiczną muzykę z domieszką tanecznych nut rodem z lat 90. i dwutysięcznych. Ana rozpoczęła karierę muzyczną jako gitarzystka, a kontynuowała działalność jako producentka, poszerzając swoje muzyczne horyzonty. Muzyka Any jest uniwersalna, każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Najważniejszy w jej kompozycjach muzycznych pozostaje głos, który subtelnie unosi się w momentach wspomnień i smutku. Każda piosenka Any jest przepełniona znaczeniem, a tekst przenosi słuchacza w inny świat, w którym nie ma miejsca na napięcie i codzienność. Wszyscy bohaterowie jej piosenek to marzyciele, obserwujący życie z zewnątrz. Najbardziej znane projekty muzyczne Any to LILAC, Bonehider, Lily of the Valley $ Sugar.