window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date());gtag('config', 'G-7BEWBC2VP5');
Drewniana koza kolędnicza.

Warsztat wykonywania postaci kolędniczych: kozy i bociana

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia czas zacząć! Stwórz razem z nami drewniane rekwizyty kolędnicze, z którymi wyruszysz składać najlepsze życzenia.

Opis

Czas od świąt Bożego Narodzenia aż do dnia Trzech Króli to najlepszy moment na to, by życzyć sobie i innym szczęścia, zdrowia i pomyślność na cały nadchodzący rok. Zawodowcami w składaniu życzeń byli i nadal są kolędnicy. Każdy z nich musi być odpowiednio przygotowany do pełnienia tej roli – potrzebna jest tu bowiem znajomość tekstów życzeń, kolęd i pastorałek, a czasami także specjalne rekwizyty. Jakie? Ile okolic, tyle tradycji kolędniczych. Z ogromnego wachlarza atrybutów wybraliśmy dwa. Wspólnie z Piotrem Rogalińskim stworzycie więc postać kolędniczej kozy lub bociana – maszkar, które towarzyszyły niegdyś kolędnikom podczas ich wizyt w okolicznych domostwach. Postaci będą wykonywane z drewna i naturalnych dodatków przyniesionych przez uczestników. Do stworzenia kozy lub bociana będzie niezbędna umiejętność posługiwania się takimi narzędziami jak toporek, nóż, piłka ręczna czy młotek. Wykonane prace zabierzecie ze sobą do domu.

Prowadzenie: Piotr Rogaliński

Informacje praktyczne

Kiedy:

warsztat dwudniowy (obowiązuje uczestnictwo w obu dniach)

  • 10 grudnia (piątek), godz. 16.00-20.00
  • 11 grudnia (sobota), godz. 10.00-14.00

Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – parter

Dla kogo: dla dzieci 12+ i dla osób dorosłych; zgłaszamy się w parach! (dziecko i opiekun lub para dorosłych znajomych)

Zapisy: obowiązują zapisy przez formularz online

opłacenie kaucji 50 zł (kaucja jest zwracana osobom, które wezmą udział w obu dniach warsztatowych w pełnym wymiarze godzin).

regulamin

UWAGA! Uczestnicy muszą przynieść materiały przydatne do stworzenia postaci: stare skórzane buty, torby czy kurtki, futerkowe kołnierze. W czasie warsztatu uczestnicy będą używać piłek do drewna, młotków i noży.

Piotr Rogaliński od 25 lat zajmuje się twórczością na pograniczu teatru, muzyki i plastyki. Tworzy rzeźby-zabawki drewniane oraz rekwizyty kolędnicze. W oparciu o dawne wzory wykonuje także dekoracje i scenografie do koncertów oraz spektakli. Swoje prace wykonuje ręcznie, głównie w drewnie, pozostawiając materiał w stanie surowym albo barwiąc go ziemią czy woskiem. W swoich rzeźbach inspiruje się starymi wzorami zaczerpniętymi od innych twórców lub z materiałów archiwalnych. Jako aktor współtworzył przedstawienia w Teatrze Studio Czyczkowy i Teatrze Węgajty. Prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i osób z niepełnosprawnościami. Przygotowuje audycje dla dzieci o tematyce nawiązującej do kultury ludowej. Od kilku lat gra w kapelach prezentujących muzykę tradycyjną. Należy do Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań.

Więcej o Piotrze Rogalińskim: nie-zabawki.pl

Projekt realizowany w ramach festiwalu Jarmark Jagielloński w Lublinie 2021 r., dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Orzeł RP oraz logo Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

Data

11 grudnia 2021
Zakończone!

Czas

16:00

Więcej informacji

Zapisy

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – sala warsztatowa, parter
Kategoria
Go to Top