KROPKA, KRESKA. Jak to widzisz? | Cykl warsztatów „Była sobie plama”
Czy plamy mogą zmienić się w sympatyczne stworki, które pomogą dzieciom odkrywać tajemnice sztuki współczesnej? Dzięki pracom Łukasza Majewskiego jest to możliwe. Kilkanaście grafik będzie punktem wyjścia do listopadowych warsztatów „Była sobie plama”.
Opis wydarzenia
Z myślą o dzieciach Łukasz Majewski znany też jako Tin Boy stworzył serię zaskakujących postaci-plam, które bawią, intrygują i uczą dzieci patrzenia na obrazy. Wyglądająca jak ślad po chlapnięciu pędzlem chuda i długa postać na tle pracy Pollocka prezentuje się niczym ożywiona strużka farby z jego obrazów. Z kolei rozlewająca się po plakacie i przypominająca ośmiornice w kropki plama na tle fotografii z instalacji Yayoi Kusamy nawiązuje do pełnego miękkich kształtów i wszechobecnych kropek świata sztuki artystki. Są też wielobarwne ludziki z czuprynami niczym źdźbła kolorowej trawy narodzone z impresjonistycznych prac Moneta. Inspirując się dziełami artystek i artystów z różnych czasów Tin Boy stworzył kilkanaście grafik, których motywem przewodnim jest plama.
Tematy i terminy warsztatów
Temat 1: Była sobie plama – Autoportret. Warsztaty z Łukaszem Majewskim | dla dzieci 9-12 lat
Jak wygląda plama? Czym ona jest? Kiedy plama przestaje być sobą i zamienia się w coś innego – na przykład w kreskę, koło albo czyjś wizerunek? Fantastyczne stwory z grafik Tin Boya oddają swoją formą cechy stylu i techniki malarskiej obrazu, którymi były inspirowane. Przyglądając się uważnie każdemu z nich zauważamy różnice w podejściu do malarstwa twórców i twórczyń z różnych czasów. Łukasz Majewski poprowadzi warsztaty dla młodzieży, podczas których uczestnicy wykonają autoportret wybraną przez siebie techniką malarską. Pojęcie plamy, nieskrępowanej wyobraźni i dobrej zabawy to podstawy warsztatu z Tin Boyem.
Terminy
14 listopada 2024, godz. 9:00-10:30 lub 11:00-12:30
Temat 2: Kolory ożywają, plamy tańczą | dla dzieci w wieku 9-12 lat
Czy plama może być dziełem sztuki? Co kryje się w wirujących kolorach? A co, jeśli zamiast pędzli użyjemy… balonów? Podczas warsztatu pełnego artystycznych eksperymentów i inspirowanych twórczością Wojciecha Fangora powstaną abstrakcyjne kompozycje barwnych plam. W ramach zajęć uczestnicy i uczestniczki odwiedzą także wystawę „Była sobie plama”, gdzie Łukasz Majewski bawi się barwnymi plamami, odkrywając nowe oblicza sztuki współczesnej. Warto przygotować się na zabawę z balonami, farbą i dużo kolorowego chaosu – uwaga, na warsztatach można się pobrudzić!
Temat 3: Wylosuj swojego potwora lub potworkę | dla dzieci w wieku 6-12 lat
Czy potwory i potworki mogą zamieszkać na obrazach? Jakie kształty i kolory będą miały, jeśli o ich wyglądzie zadecyduje los? Podczas warsztatu uczestnicy wspólnie stworzą własne potwory i potworki. Rzucając kostką odkryją, jakie formy i kolory przybiorą, a następnie umieszczą je na dziełach sztuki! W programie jest też oglądanie prac z cyklu „Była sobie plama”, na których grafik bawi się plamami barwnymi, odkrywając nowe wymiary sztuki. Prowadzący: Krystian Kamiński
Terminy
21 listopada 2024 godz. 9:00-10:30 lub godz. 11:00-12:30
27 listopada 2024, godz. 9:00-10:30 lub godz. 11:00-12:30
28 listopada 2024, godz. 9:00-10:30 lub godz. 11:00-12:30
Temat 4: Plamiaki z Krainy Koloru | dla dzieci 5-7 lat
Plamiaki, Rozchlapki, Kapidełka, Rozpryskunki, Przenikatki to niesforne stworzenia zamieszkujące Krainę Koloru. Na malarstwie znają się jak nikt. Uczestnicy i uczestniczki zajęć dowiedzą się od nich, czym jest plama barwna, jak powstają różne rodzaje plam i jak można je wykorzystać podczas malowania. Dzieci uruchomią też własną kreatywność i wyobraźnię, żeby stworzyć portrety mieszkańców Krainy Koloru. Prowadząca: Anna Hawryluk
Terminy
20 listopada 2024 godz. 9:00-10:30 lub godz. 11:00-12:30
Informacje praktyczne
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – parter
Dla kogo: grupy zorganizowane (max. 22 osoby)
Zapisy: Formularz on-line, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, udział bezpłatny
Dostępność
słuchawki wyciszające
poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
Sprawdź jak dojść i bariery architektoniczne
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.