KROPKA, KRESKA. Jak to widzisz? | Warsztaty dla grup zorganizowanych
Opis wydarzenia
Zapraszamy klasy szkół podstawowych na warsztaty inspirowane grafikami Florentyny Nastaj pt. „Słynne golasy w sztuce”. Do wyboru są trzy tematy zajęć, aby każda klasa mogła znaleźć coś dla siebie. Dzieci będą miały szansę przyjrzeć się antycznej rzeźbie Wenus z Milo, poznać twórczość Keitha Haringa oraz stworzyć szalone autoportrety. Udział w zajęciach jest doskonałą okazją do poznania historii sztuki oraz poszerzenia wiedzy na temat różnorodnych form artystycznych.
Wybierz temat warsztatów
Temat 1: Betonowe szaty Wenus z Milo | warsztaty inspirowane starożytną rzeźbą
Kim była Wenus z Milo? Co trzymała w rękach grecka bogini? Czy nosiła sukienki, czy może spodnie? Czym jest kontrapost? Serdecznie zapraszamy na warsztaty, podczas których wyruszymy w podróż do przeszłości, by odkryć tajemnice antycznej bogini miłości i piękna, która od wieków zachwyca i intryguje. Na zajęciach przyjrzymy się bliżej antycznej rzeźbie Wenus z Milo, zwracając uwagę na jej kompozycję i wykonanie. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego dzieło nie ma rąk i zaprojektujemy ubranie godne bogini.
Temat 2: Bazgroły na ręku | warsztaty artystyczne inspirowane twórczością Keitha Haringa
Czy skóra może być płótnem? Gdzie sztuka może ożyć? Czy musimy zamykać ją w ramach galerii, czy może rozkwitać na ulicach, w parkach, a nawet na naszych ciałach? Na zajęciach zainspirujemy się twórczością Keitha Haringa, mistrza body paintingu i wspólnie zastanowimy się, na czym można stworzyć obraz oraz czy ludzie mogą stać się chodzącymi dziełami sztuki. Wykonamy własne postaci i pomalujemy je w wybrane wzory, udowadniając, że wyobraźnia jest potężnym narzędziem, które pozwala nam łączyć przeszłość z teraźniejszością i tworzyć nowe fascynujące historie.
Temat 3: W tych warsztatach Ci do twarzy
Która część ciała prawie nigdy nie jest ubrana? Czy to prawda, że nie jest symetryczna? W jaki sposób można ją ozdobić? Na zajęciach poeksperymentujemy z wizerunkiem naszej twarzy, zwracając uwagę na jej kształt, proporcje i umiejscowienie oczu, nosa i ust. Podczas warsztatu zobaczymy również grafiki Florentyny Nastaj z wystawy „Słynne golasy w sztuce” i przyjrzymy się, jak artyści i artystki przedstawiają w swoich pracach różne twarze. Na koniec wspólnie wykonamy szalone i kolorowe autoportrety.
Wybierz termin warsztatów
20 maja 2024 r., godz. 9.00–10.30 – pierwsza grupa
20 maja 2024 r., godz. 11.00–12.30 – druga grupa
23 maja 2024 r., godz. 9.00–10.30 – pierwsza grupa
23 maja 2024 r., godz. 11.00–12.30 – druga grupa
27 maja 2024 r., godz. 9.00–10.30 – pierwsza grupa
27 maja 2024 r., godz. 11.00–12.30 – druga grupa
Informacje praktyczne
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – parter (przejście przez patio)
Dla kogo: dla klas szkół podstawowych, do których uczęszczają dzieci w wieku 7–12 lat
Zapisy: poprzez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
Warsztaty poprowadzi: Krystian Kamiński
Dostępność
słuchawki wyciszające, strefa wyciszenia
poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/
Sprawdź jak dojść do sali i bariery architektoniczne
UWAGA!
Grupy uczestniczące w warsztatach zapraszamy również do udziału w wystawie prac dzieci pt. „KROPKA, KRESKA. Tak to widzę!” podsumowującej projekt. Prezentacja będzie wizualną i artystyczną odpowiedzią na pytanie: „Jak to widzisz?”. Do udziału zapraszamy dzieci i młodzież, które wezmą udział w warsztatach. Warunkiem uczestnictwa w wystawie będzie dostarczenie prac do naszej instytucji w terminie od maja do końca listopada 2024 r. Prace mogą być wykonane w dowolnej technice, ale zbudowane na bazie kropek i kresek.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.