Lewis Hine – Fotografia Zaangażowana | Warsztat Fotograficzny
Opis
Lewis Hine (1874–1940) – amerykański socjolog i fotograf, uważany za ojca fotoreportażu społecznie zaangażowanego. Szczególną uwagę poświęcał osobom z niższych warstw społecznych i wykorzystywanych do ciężkiej pracy. Hine, który jako młody chłopak sam był zmuszony podjąć pracę w ciężkich warunkach, dążył do tego, aby robione przez niego zdjęcia miały wpływ na zmianę sytuacji fotografowanych ludzi.
W 1908 r. Hine rozpoczął pracę jako fotoreporter dla National Child Labor Committee (NCLC), prywatnej organizacji założonej w 1904 r., by walczyć z eksploatacją dzieci w amerykańskim przemyśle. Szczególny sentyment wzbudzali w nim mali nowojorscy gazeciarze, zwani „newsies”. W tamtym czasie w USA pracowało ok. 20% dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Dzieci wykonywały pracę dorosłych za dużo niższą stawkę, nie skarżąc się przy tym na złe warunki. Niektóre gałęzie przemysłu – jak kopalnie czy farmy – do prostych, powtarzalnych czynności zatrudniały nawet pięciolatki. Pracujące dzieci nie chodziły do szkoły – praca zaczynała się o świcie i trwała do zmierzchu, dniówka dziecka trwała średnio od 8 do 12 godzin.
Na zlecenie NCLC Lewis Hine przez 16 lat odwiedzał kolejne stany USA i kolejne zakłady pracy zatrudniające dzieci: tkalnie, kopalnie, młyny, fabryki produktów spożywczych. Działał często wbrew woli właścicieli i dyrekcji, nie wahając się zmieniać tożsamość czy udawać kogoś innego. Kiedy zabraniano mu wstępu na teren fabryki, fotografował dzieciaki o świcie lub o zmierzchu, po wyjściu z pracy. Rozmawiał z nimi, łatwo zdobywając ich zaufanie. Wbrew ówczesnym zasadom portretowania, nakazującym modelowi udawanie, że wcale nie pozuje, Hine kazał dzieciom patrzeć prosto w obiektyw. Widz patrzy na dziecko, a dziecko patrzy widzowi prosto w oczy, często z niemym wyrzutem. Owocem zaangażowania Hine’a i osób jemu podobnych była ustawa Keatinga-Owena (The Keating–Owen Child Labor Act) z 1916 r. – reforma regulująca zasady pracy niepełnoletnich.
Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych
Informacje praktyczne
Kiedy: 24.06-31.07
Gdzie: Zaułek Hartwigów, Kowalska 3
Wystawa plenerowa, bez ograniczeń czasowych.