fbpx
Dzieci siedzą na krzesłach i oglądają film. Jeden chłopiec stoi i patrzy się przez lunetę, którą zrobił ze zwiniętej książki.

Magiczna Latarnia | spotkania 2024

Opis

Nadchodzący sezon klubu Magicznej Latarni będzie 10. odsłoną tego fantastycznego programu edukacji filmowej w Warsztatach Kultury, realizowanego z wielkim sukcesem od ponad 30 lat w Szwajcarii i w 17 innych krajach świata. Dzięki tej filmowej podróży rozwijamy u młodych odbiorców wrażliwość, empatię oraz język, nie zapominając o dostarczeniu śmiałej i inteligentnej rozrywki. Zabawa i edukacja w jednym. Każdy z nas to mniej lub bardziej homo ludens – człowiek bawiący się – ale to w dzieciach tkwi największy potencjał do nieskrępowanej zabawy. W Magicznej Latarni wykorzystujemy tę umiejętność w pełni. Lubelski klub prowadzony jest przez Warsztaty Kultury od 2014 roku i do dziś to jedyny Klub Magicznej Latarni w Polsce.

Bezpłatna karta członkowska pozwala dołączyć do klubu dziewczynkom i chłopcom w wieku od 6 do 12 lat. Dzieci uczestniczą w pokazach bez opiekunów. Nad ich bezpieczeństwem podczas seansów czuwają przeszkoleni Wolontariusze oraz pracownicy Warsztatów Kultury w Lublinie. Na ten rok znów przygotowaliśmy 9 pokazów Magicznej Latarni, podczas których będziemy świetnie się bawić i rozwijać „krytyczne oko”, pokazując i odkrywając to, co najlepsze w kinie, w całej jego różnorodności.

Jak dołączyć do klubu?
Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza online dostępnego na stronie warsztatykultury.pl do 29 stycznia włącznie lub do wyczerpania limitu miejsc.

Informacje praktyczne

Kiedy: 
luty 2024 – grudzień 2024 | spotkania Magicznej Latarni
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dla kogo: dzieci w wieku 6–12 lat
Zapisy: poprzez formularz online, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Program

18.02.2024, godz. 11.00 – „Dzisiejsze czasy”, reż. Charles Chaplin, 1936 r., 97 min
Chaplin, w swoim ostatnim niemym filmie, nakręconym po latach wielkiego kryzysu, a w przededniu II wojny światowej, pokazuje, jak przeciętny, prosty człowiek nie ma zbyt wielkiego wyboru w życiu. Doświadcza albo morderczej pracy, albo głodu i więzienia. Wyrwać go z tego mechanizmu może wyłącznie miłość; taka jaka w filmie spotyka Trampa i poznaną przez niego, bezdomną dziewczynę (Paulette Goddard).

24.03.2024, godz. 11.00 – „Narzeczona dla księcia, reż. Rob Reiner, 1987 r., 98 min
Młody chłopiec zarażony grypą nie jest zachwycony, gdy jego dziadek przybywa, by mu przeczytać bajkę – historię przygód Buttercup, najpiękniejszej dziewczyny na świecie i jej ukochanego Westleya. Gdy Buttercup zostaje porwana, Westley musi pokonać setki przeszkód, by uwolnić piękną dziewczynę ze szponów porywaczy. Zanim nastąpi szczęśliwe zakończenie, jest wiele pojedynków, intryg i walki dobra ze złem.

21.04.2024, godz. 11.00 – „Mikołajek”, reż. Laurent Tirard, 2008 r., 91 min
Film oparty na popularnej francuskiej serii ilustrowanych książek dla dzieci. Ośmioletni Mikołajek ma wspaniałe dzieciństwo, kochających rodziców i grupę przyjaciół. Pewnego dnia podsłuchuje rozmowę, z której dowiaduje się, że jego mama jest w ciąży. Przerażony wieściami Mikołajek uważa, że nowy członek rodziny oznacza koniec beztroski – w domu zabraknie dla niego miejsca, a mama i tata przestaną się nim interesować. Razem z kolegami wymyśla coraz bardziej zwariowane plany, jak pozbyć się młodszego braciszka.

19.05.2024, godz. 11.00 – „Chang” reż. Merian C. CooperErnest B. Schoedsack, 1927 r., 69 min
Film Chang to rewelacja – jest nie tylko oczywistym prototypem późniejszego arcydzieła Meriana C. Coopera i Ernesta B. Schoedsacka, King Konga, ale jest także niesamowicie zabawnym filmem samym w sobie. Nakręcony w całości w Syjamie, opowiada historię rolnika i jego rodziny, którzy osiedlili się na niewielkim skrawku ziemi na skraju dżungli. Ich życie to ciągła walka z otaczającymi je dzikimi zwierzętami – niedźwiedziem, tygrysami i lampartami.

16.06.2024, godz. 11.00 – „Mój sąsiad Totoro”, reż. Hayao Miyazaki, 1988 r., 85 min
Podczas pobytu chorej mamy w szpitalu, dwie dziewczynki, Mei i Satsuki, wraz z ojcem przeprowadzają się na wieś, do opuszczonego, nieco tajemniczego domu. Szybko odkrywają, że spokojna sielska okolica przepełniona jest magią. Najpierw siostry spotykają mieszkające w ich domu tajemnicze czarne kulki, później poznają łagodne i życzliwe duchy lasu, a wśród nich niezwykłego Totoro.

22.09.2024, godz. 11.00 – „Coco”, reż. Lee Unkrich, Adrian Molina, 2017 r., 105 min
Disney-Pixar przedstawia niezwykle barwną, zabawną i pełną przygód opowieść o rodzinie! Marzący o karierze muzycznej chłopiec imieniem Miguel przypadkiem trafia do magicznej krainy przodków. Na miejscu zaprzyjaźnia się z sympatycznym oszustem Héctorem, który pomaga mu odkryć tajemniczą historię jego rodziny.

20.10.2024, godz. 11.00 – „Niezwykłe wynalazki” – wybrane filmy, reż. Charles R. Bowers, 1926 r., 81 min
Podczas pokazu zaprezentujemy wybrane filmy Charlesa R. Bowersa, amerykańskiego rysownika, twórcy animacji filmowych i slapstickowych komedii. Przez lata zapomniany, wiele lat po śmierci uznany – obok Fatty’ego Arbuckle’a, Bustera Keatona i Harolda Lloyda – za jednego z najciekawszych twórców epoki kina niemego.

17.11.2024, godz. 11.00 – „Podniebna poczta Kiki”, reż. Hayao Miyazaki, 1989 r., 103 min

Jak nakazuje tradycja, kiedy czarownica osiąga wiek 13 lat, musi opuścić rodzinny dom i zamieszkać w obcym mieście, które nie posiada własnej czarownicy. Kiki wsiada więc na miotłę i wraz z Jiji – gadającym kotem o sarkastycznym poczuciu humoru – wyrusza w nieznane. Początki nie są łatwe. Osiedla się w miejscu, gdzie nikogo nie zna i zdana jest wyłącznie na siebie. Z czasem jednak wszystko zdaje się powoli układać. Kiki zdobywa zaufanie i życzliwość mieszkańców miasta, a szczególną sympatią darzy ją pewien chłopiec. Na życie nasza mała czarownica zarabia, doręczając ekspresowo przesyłki (oczywiście przy użyciu miotły). Niestety w pewnym momencie Kiki traci swoje magiczne zdolności i kończy się jej dobra passa.

15.12.2024, godz. 11.00 – „Alpejska przygoda”, reż. Xavier Koller, 2015 r., 100 min
Rodzinna opowieść o sile miłości i przyjaźni, rozgrywająca się w przepięknej scenerii Alp Szwajcarskich. Ursli mieszka wraz ze swą rodziną w wiosce u podnóża Alp. Latem wypasają owce na górskich łąkach i produkują słynne, szwajcarskie sery. Powoli nadchodzi zima. Jej przetrwanie będzie bardzo trudne, bo podczas podróży do wioski wóz zawierający cały wyprodukowany ser spada w przepaść. Rodzina Ursliego zostaje bez środków do życia. Ursli przy pomocy swej najlepszej przyjaciółki Serainy postanawia pomóc rodzinie i zasłużyć na dzwonek, który młodzi chłopcy otrzymują na Święto Wiosennego Przesilenia. Rozpoczyna się prawdziwa Alpejska Przygoda.

 

Data

17 listopada 2024
Zakończone!

Czas

11:00

Więcej informacji

zapisy

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Go to Top