Memento Mori Dance Club | koncert
Opis wydarzenia
W pierwszy grudniowy wieczór, Festiwal Re:tradycja zaprasza na koncert grupy Memento Mori Dance Club. MMDC to eksperymentalny projekt plasujący się na pograniczu muzyki tradycyjnej, detektywistyki muzycznej oraz wolnej twórczości. To muzyka taneczna doby renesansu przechowana w ludowych śpiewach nabożnych dawnej Rzeczpospolitej. Poznamy pieśni o śmierci i wieczności, o tragicznie zakończonych żywotach świętych oraz pełne dobrej nadziei śpiewy adwentowe. Wszystkie je od setek lat śpiewał lud w tanecznych rytmach polonezów i mazurów. Dlatego też pieśni te w towarzystwie instrumentów przywodzą na myśl uroczyste dworskie tańce, a czasem hulanie w wiejskiej remizie. Skąd w starodawnych pieśniach nabożnych tyle rytmów tanecznych? Czy to muzyczność ludu nakazywała wyśpiewywać modlitwy w takt oberków i chodzonych? A może ktoś celowo „wstrzyknął” taneczny rytm w religijne treści? Ale kto to zrobił i dlaczego?
Projekt Memento Mori Dance Club poszukuje odpowiedzi na te pytania metodą analiz porównawczych, studiów nad muzyką tradycyjną, ale przede wszystkim na drodze własnej twórczości muzycznej. Przyjdź, posłuchaj, śpiewaj i pomyśl o wieczności.
Skład zespołu
Antek Hasso-Agopsowicz | skrzypce, śpiew
Jacek Muża | tuba, saksofon sopranowy, kaval, śpiew
Wolfgang Niklaus | lutnia oud, koboz, śpiew
Serhij Petryczenko | kontrabas, basy, śpiew
Piotr Piszczatowski | fisharmonia, skrzypce, śpiew
Marek Szwajkowski | taraban, bębenek obręczowy, śpiew
Maciej Żurek | skrzypce, śpiew, światłe kierownictwo artystyczne
Wydarzenie organizowane w ramach programu Festiwalu Re:tradycja 2024. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.
Informacje praktyczne
Kiedy: 1 grudnia 2024 r. (niedziela), godz. 18.00-19.30
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro
Dla kogo: bez ograniczeń wiekowych
Wstęp wolny
Dostępność
wydarzenie odbywa się w przestrzeni niedostępnej architektonicznie
zapytaj o udogodnienia: https://forms.gle/h9h1Pymro8BPd3hi9
poczytaj o dostępności Warsztatów Kultury i skontaktuj się z nami: https://warsztatykultury.pl/pl/dostepnosc/