fbpx
obrazek przedstawia piękny ogród pełen kwiatów. W centrum drewniana półka z daszkiem, na której umieszczone zostały doniczki, które swoim ustawieniem przypominają siedzące postacie.

Miastoczułość w ogródku

Jesteś właścicielem ogródka z oryginalną dekoracją w Lublinie lub okolicy? A może codziennie w drodze do pracy czy szkoły mijasz podwórko, na którym ktoś realizuje swoją artystyczną wizję? Powiedź nam o tym! Pochwal się lub zgłoś sąsiada do naszego projektu badawczego.

Łabędzie z opon i dinozaury ze złomu

Warsztaty Kultury w Lublinie rozpoczynają projekt badawczy, za pomocą którego zostanie udokumentowana część przydomowych ogródków w Lublinie i okolicy, a dokładnie te, które odznacza najbardziej oryginalna, nietypowa i spektakularna twórczość wernakularna. Co to jest? To amatorskie obiekty autorstwa anonimowych twórców. Twórczość dnia codziennego skupiona na najbliższym otoczeniu. Wynika z pomysłowości i potrzeby serca, czerpie ze źródeł tego, co zastane i zgromadzone. Żaden przedmiot nie jest zbędny i każdy z nich kiedyś do czegoś się przyda. Nieskrępowana wyobraźnia, swobodne podejście do norm estetycznych i religijnych, szczypta sentymentalizmu i przemyślność. Przykłady? Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek czy galanteria religijna.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Poszukujemy kontaktu do osób, które właśnie w taki nietypowy i czuły sposób dbają o swoje ogródki. Interesują nas ludzie, którzy mają wewnętrzną potrzebę zrobienia czegoś w ogrodzie samodzielnie, tacy, którzy nie kupują rzeźb ogrodowych w markecie, tylko dają drugie życie niepotrzebnym przedmiotom. Szukamy własnych kompozycji, pomysłowych metod, sentymentalnych realizacji, o które coraz trudniej w dobie pospolitych, gotowych rozwiązań.

Pomóż nam! Jeśli znasz kogoś, kto w taki sposób dba o swój ogródek lub to Ty jesteś tą właśnie osobą, wypełnij formularz online. Skontaktujemy się w sprawie umówienia na rozmowę i zrobienia kilku zdjęć.

Po co to wszystko

Chcemy porozmawiać z ogrodnikami kreatywnymi z potrzeby serca i zrozumieć zjawisko, nie oceniać twórczość pod względem artystycznym. Wynikami podzielimy się z szerszą publicznością, tworząc reportaż relacjonujący motywacje, sposoby, anegdoty towarzyszące powstawaniu ogródków oraz galerię online prezentującą twórców i ich prace (lub jak pozwolą nam na to przepisy sanitarne – wystawę). Ostateczny kształt będzie wynikał z ilości i jakości zebranego materiału, oraz z decyzji i otwartości autorów ogródków.

Każdy ogrodnik i ogrodniczka biorący udział w badaniu otrzyma od nas na pamiątkę drukowaną wersję podsumowania badania opatrzoną fotografiami, którą można pokazać rodzinie i przyjaciołom. Mistrzów ogrodowej dekoracji zaprosimy też do podzielenia się swoją wiedzą i pasją z innymi podczas warsztatów.

Informacje praktyczne

Zgłoszenia: za pośrednictwem formularza online. W formularzu poprosimy Was o podanie lokalizacji ogródka, który chcecie zgłosić, przesłanie zdjęcia i jeśli jest to możliwe podanie kontaktu do ogrodnika (punkt nie jest obowiązkowy).

Prowadzenie: Joanna Wawiórka-Kamieniecka – pracownia Edukacji i Animacji Kultury, Warsztaty Kultury w Lublinie. Prowadzi zajęcia na kierunkach Dizajn miejski na KUL oraz Miasta i metropolie. Studia miejskie na ASP w Warszawie. Od 2015 roku koordynuje festiwal Noc Kultury. W Warsztatach Kultury pracuje także przy projektach Magiczna Latarnia i Małe Inne Brzmienia.

Data

24 marca 2021 - 23 kwietnia 2021
Zakończone!

Czas

Cały dzień

Więcej informacji

Zapisy
Kategoria
Go to Top