fbpx
Grafika z podświetlonymi kwiatami.Napis: Dziś startuje otwarty nabór. Noc Kultury.

Noc Kultury 2024 | Otwarty Nabór Projektów

W nocy z 1 na 2 czerwca 2024 r. odbędzie się 18. lubelska Noc Kultury! Zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców Lublina (każdego z osobna, a w szczególności młodzież), przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz instytucje do przygotowania specjalnych, premierowych działań kulturalnych na to niezwykłe święto Lublina. Hasło tegorocznej edycji Nocy Kultury brzmi „Neurony Miasta”. Otwarty nabór projektów trwa do 16 lutego 2024 r.

Opis

To jedyna szansa w roku, żeby wziąć czynny udział w kreowaniu programu Nocy Kultury. Na zgłoszenia czekamy do 16 lutego 2024 r. włącznie. Projekty można przesyłać za pośrednictwem formularzy online dostępnych na stronie Nocy Kultury. 

Otwarty nabór został podzielony na pięć kategorii: „Zaproś Noc Kultury do siebie”, „Sztuka wizualna w przestrzeni publicznej”, „Sztuka performatywna w przestrzeni publicznej”, „Mikrohistorie Site-Specific” oraz „Młodzi kreatywni”.

Moduły

Zaproś Noc Kultury do siebie
Noc Kultury to doskonała okazja do zaprezentowania swojej przestrzeni w nowatorski sposób, zaskakując zarówno stałych, jak i potencjalnych gości. Zachęcamy do przygotowania specjalnego programu lub nietypowej aranżacji przestrzeni, która przyciągnie uwagę i zaintryguje osoby odwiedzające. Niezapomniana atmosfera przyciągnie społeczność i uczyni Twoją instytucję / kawiarnię / siedzibę nieodłącznym elementem tego wyjątkowego wydarzenia.

Sztuka wizualna w przestrzeni publicznej
Ta kategoria obejmuje projekty i aranżacje wybranych miejsc, gdzie sztuka łączy się z przestrzenią. Interesuje nas szeroko pojęta sztuka wizualna, która daje możliwość eksperymentowania z różnorodnymi formami artystycznymi. Sztuka nowoczesna, instalacje, obiekty oraz interaktywne wystawy stworzą szczególny dialog z otoczeniem miejskim. To doskonała okazja do wywołania refleksji czy poruszenia ważnych tematów społecznych. Noc Kultury to nie tylko prezentacja sztuki, lecz również możliwość nawiązania dialogu z publicznością. 

Sztuka performatywna w przestrzeni publicznej
Zachęcamy do zgłaszania różnorodnych wydarzeń artystycznych, obejmujących elementy teatru, tańca, performance, happeningów, pokazów oraz akcji interaktywnych z udziałem publiczności. Sztuka performatywna stanowi niezwykle ekscytującą formę wyrażenia artystycznego, pozwalającą na bezpośrednią interakcję z widzami, angażując ich zmysły i emocje.

Mikrohistorie Site-Specific
Nawet najmniejsze dzieło sztuki może wzbudzić wielkie emocje i być inspiracją dla publiczności. Warto odkryć potencjał ukryty w małych formach, dowodząc, że wielkość nie zawsze równa się spektakularności. Zachęcamy do zgłaszania projektów, które pomieszczą się w mikroskali, a jednocześnie wzbudzą wielkie emocje. Prace powinny być małymi dziełami sztuki, które w duchu site-specific wtapiają się w otaczające je miejsce, nadając mu nowy wymiar i głębię. Miniatury, jako formy artystyczne, mają moc przenoszenia widza w świat detalu, ukrytej symboliki i intymnych doświadczeń. Warto poeksperymentować z różnymi materiałami, technikami i formami wyrazu. Niech miniatury staną się małymi opowieściami, które przyciągną uwagę i sprawią, że publiczność zanurzy się w mikrokosmosie twórczych wyobrażeń.

Młodzi kreatywni
Zapraszamy uczniów i uczennice szkół średnich, którzy chcą stworzyć własną instalację artystyczną na Noc Kultury, ale nie mają sprecyzowanego pomysłu. Zachęcamy wszystkich śmiałków do współtworzenia projektów, które będą miały swoją premierę podczas tegorocznej Nocy Kultury.

 Warto zapoznać się też z kryteriami, według których zostaną ocenione zgłoszenia. Selekcji nadesłanych zgłoszeń dokonamy uwzględniając następujące kryteria:
przetwarzanie – zachęcamy do przemyślenia projektu, bycia otwartym na zmiany, aby był lepszy, ciekawszy, wygodniejszy, by spojrzeć na swoje dzieło w innym kontekście. Mamy tutaj na myśli przetwarzanie przedmiotów, materiałów, tekstów itd.;
kreatywność – namawiamy do działań w niecodziennych obszarach, wyobrażania sobie siebie i miasta na nowo, zachęcamy do planowania niestandardowych działań, zbaczania z utartych szlaków, szczególnie uwzględniając nieoczywiste rozwiązania, współprace i konteksty;
premierowość – wydarzenia powinny być dedykowane Nocy Kultury, uwzględniając jej charakter; projekty powinny być stworzone z myślą o prezentacji podczas tego wydarzenia;
wykorzystywanie przestrzeni publicznej – działania odbywające się poza siedzibą organizatora, w otwartej przestrzeni miasta;
angażowanie odbiorców – nastawienie i dążenie do interakcji i włączania w działania uczestników i uczestniczki Nocy Kultury.

Zapoznaj się z REGULAMINEM naboru. 

 

O Nocy Kultury

Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury, poprzez instalacje w przestrzeni publicznej, zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie.


Noc Kultury
1/2 czerwca 2024
Lublin – Stare Miasto i Śródmieście
nockultury.pl
Wstęp wolny

Organizatorzy wydarzenia:
Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin.     

Data

22 stycznia 2024 - 16 lutego 2024
Zakończone!

Czas

Cały dzień

Więcej informacji

strona Nocy Kultury
Kategoria
Go to Top