fbpx
Zdjęcie dwóch książek - Przewodnik dla Audio-kulturalnych, Notatki z terenu. Po lewej stronie logo warsztat medialabowy.

O dźwięku i sztuce słuchania | Spotkanie z Marcinem Dymiterem

Opis

Zapraszamy na spotkanie z Marcinem Dymiterem poświęcone jego dwóm niedawno wydanym książkom: „Notatkom z terenu” i „Przewodnikowi dla audiokulturalnych” – nowatorskim na polskim rynku tytułom poświęconym dźwiękowi i słuchaniu. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Obszańska.

Marcin Dymiter porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Prowadzi warsztaty, tworzy mapy dźwiękowe, jest współtwórcą Instytutu Pejzażu Dźwiękowego.

Podczas spotkania porozmawiamy o jego ostatnio wydanych książkach („Notatkach z terenu” oraz dedykowanym młodszym czytelnikom „Przewodniku dla audiokulturalnych”), ale także o znaczeniu dźwięku w naszym życiu, potrzebie świadomego słuchania, dźwiękowych wspomnieniach i o opowiadaniu świata poprzez dźwięki.

Rozmowę z Marcinem Dymiterem poprowadzi Agnieszka Obszańska – dziennikarka, reporterka, przez wiele lat związana z radiową „Trójką”; obecnie w Radiu 357 prowadzi autorski program „Obszary”. Tworzy instalacje, podcasty, słuchowiska i inne formy dźwiękowe, bazujące m.in. na field recordingu – nagrywanych samodzielnie dźwiękach terenowych.

Informacje praktyczne

Kiedy: 1 października, godz. 18.00 (spotkanie będzie również transmitowane na Facebooku Warsztatów Kultury)
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa
Wstęp wolny
Prowadzenie: Agnieszka Obszańska

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu obu książek.

Bezpośrednio po spotkaniu zapraszamy na wieczorny spacer dźwiękowy z Marcinem Dymiterem. Wspólnie posłuchamy jak brzmi Lublin.

„Notatki z terenu” (2021, wyd. Części Proste)
Słyszenie, słuchanie… Z bliska, z pamięci…
Wieloaspektowe postrzeganie przestrzeni poprzez dźwięk to esencja zbioru miniesejów Marcina Dymitera. Autor stawia pytania między innymi o tożsamość i dźwiękową pamięć miejsc, o funkcjonowanie człowieka w konkretnej audiosferze, o ekologiczne aspekty pejzażu dźwiękowego. Opisuje soundscape wielkich miast, takich jak Berlin, Praga czy Lizbona, i przestrzeni nieoczywistych, jak pracownia Güntera Grassa. Przywołuje brzmienia przeszłości (Huta Uthemanna, Telefon Hírmondó), poddaje się intymnej aurze Oliwy, pustych plaż Pomorza, spalonej słońcem Malty.

„Przewodnik dla audiokulturalnych” (2021, wyd. Części Proste / wyd. Adamada; ilustracje: Joanna Gębal)
Wiele terminów zastosowanych w książce może być dla młodych czytelników nowością, ale autor – doświadczony edukator – wyjaśnia je na prostych i zrozumiałych przykładach. Przedstawia między innymi pojęcie pejzażu dźwiękowego. Zachęca, by się w niego wsłuchiwać i go poznawać. Nie wszystkie dźwięki są niepożądane czy szkodliwe. Odgłosy natury – szum wiatru, śpiew ptaków, plusk wody – działają na nas dobroczynnie. Stąd zaproszenie do zaplanowania osobistego spaceru dźwiękowego i odkrycia lub stworzenia własnej dźwiękowej oazy. Książka została pięknie zilustrowana przez Joannę Gębal.

Data

01 października 2021
Zakończone!

Czas

18:00 - 19:00

Lokalizacja

Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a - sala widowiskowa, II piętro
Go to Top